Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 października 2020 r., imieniny Donaty, Remigiusza

Radni bronią swoich pieniędzy

(Zam: 01.04.2015 r., godz. 17.10)

Adamowi Szczerbie nie udała się próba obniżenia diet – jedynie on zagłosował za przygotowaną przez siebie uchwałą.

Foto
.
fot. Justyna Pochmara

Do tej pory diety były wyliczane w stosunku do najniższego wynagrodzenia za pracę (jeśli kwota ta rosła, diety automatycznie też). Radny A. Szczerba chciał, by były stałe – dla przewodniczącej Rady 1 900 zł (zamiast obecnych 1 987 zł), dla wiceprzewodniczących rady i przewodniczących komisji 1 400 (dziś jest to 1 750 zł), dla pozostałych radnych 1 000 zł (zamiast 1 225 zł). Zmiany uzasadniał faktem, że na przestrzeni ostatnich lat różnica między wysokością diety przewodniczącego rady a pozostałych radnych malała (a obowiązki pozostały niezmienione).

Kto na co daje
Większość opowiedziała się za rozpatrzeniem projektu uchwały autorstwa A. Szczerby. Jednocześnie ta sama większość zagłosowała przeciw proponowanym kwotom.
– Pan radny tworzy wrażenie, że tylko on wypełnia obowiązki, a reszta chce działać przeciw społeczeństwu. Radny Szczerba jest w dużym błędzie i nie wiem, co ma na celu – oświadczył Jan Abramczyk. – Nie widzę pana radnego w szkołach, na spotkaniach, gdzie większość radnych decyduje o przeznaczeniu swoich diet. Ja nie obnoszę się z tym. Ostatnio w Szkole Podstawowej nr 1 na turnieju tańca wraz z kolegą Hryniewiczem ufundowaliśmy prywatnie nagrody. Nikomu o tym nie mówiliśmy, bo uważaliśmy, że to nasz obowiązek. Diety są przekazywane na paczki świąteczne i inne cele. Nikt nikogo do niczego w tej sprawie nie zmusza i nie potrzeba tworzenia jakichś oddzielnych kont – argumentował. – To co jest robione do tej pory, to wystarczy, nie trzeba żadnych uchwał.
Elżbieta Piórkowska wyraziła oburzenie w imieniu pozostałych radnych.
– Działalność społeczna, o jakiej się mówi w prasie, to nie jest tylko praca za darmo, bo my traktujemy pracę radnych nie jako sposób zarobkowania – oznajmiła. – Słownik mówi, że działalność społeczna to działalność ukierunkowana na innych ludzi i tak też to traktujemy. Nie chcemy, by uderzano w nas populistycznymi hasłami, demagogią. Wybory już się zakończyły – czas iść do pracy, do ludzi, społeczeństwa, by pokazać, że my, radni jesteśmy dla niego. Nieważne, jaką dietę dostajemy, nie traktujemy tego jako zarobkowanie.

Głos sołtysów
Radna Kazimiera Białek mówiła w podobnym tonie.
– Wiem jak wygląda praca sołtysa, ile trzeba się nachodzić, napracować – podkreśliła. – Jestem sołtysem dwanaście lat, dużo robię dla mieszkańców, być z nimi to cała przyjemność – robić dla nich spotkania, wigilie. Tam się widzi łzy, radość, a pieniądz nie jest najważniejszy. Pieniądz umiejmy dawać tam, gdzie potrzebują, a nie ujmować.
– Szesnaście lat jestem sołtysem – uwagi, że sołtys siedzi na sesji piętnaście minut i bierze dietę to jest obrażenie (dieta za udział sołtysa w sesji wynosi 262,50 zł – przyp. red.) – oznajmił sołtys Kamieńczyka Marek Curuł. – My ciężko pracujemy, jesteśmy gospodarzami na własnym terenie w imieniu burmistrza. Organizujemy wszystko co jest możliwe dla mieszkańców – od zajmowania się śmieciami po festyny. Każdy na swojej wsi walczy o te sprawy. Jeśli ktoś nie wie co to praca, niech przyjedzie na spotkanie, posłucha mieszkańców i zobaczy jak sołtys nieraz obrywa, a stara się pracować rzetelnie. My nie dostajemy na paliwo, telefony, jeśli ktoś w dniu sesji pracuje, musi wziąć urlop. Jak coś organizujemy, to zawsze dokładamy pieniędzy, a i tak sołtys potem słyszy, że zarobił.
– Nie wiem skąd ta dyskusja, bo na komisji nie dotykałem tematu diety sołtysów, uchwała też tego nie dotyczy – zastrzegł Adam Szczerba. – Wszelkie wypowiedzi, które tu padły, nie są moje. Jeśli pan Abramczyk uważa, że ja sądzę, że tylko ja słusznie pracuję, to tylko pana Abramczyka subiektywna opinia. Ja nic takiego nie mówiłem.

Radni, którzy się na uroczystościach mijają
– To czysta hipokryzja. Szuka pan oszczędności, ale kiedy były podejmowane uchwały oszczędnościowe, to pan głosował przeciw – zwrócił się do A. Szczerby Wojciech Rojek. – Pan albo nie zakończył kampanii, albo zaczął już kolejną. Był czas, kiedy diety były zamrożone. Wnioskuję, by zakończyć dyskusję.
Sławomir Wróbel również polemizował z wnioskodawcą uchwały.
– Kolega Adam Szczerba ocenia według siebie. Jest pan tylko na tych spotkaniach, gdzie jest lista obecności do podpisania, bo boi się pan potrącenia diety – powiedział. – Na innych uroczystościach pana nie widziałem. Ja nie chcę mówić komu i ile ze swojej diety dałem. Najlepiej pomóc i nic nie mówić.
– Jeśli mnie pan nie widzi, to przykro. Na tych uroczystościach, na których bywam, to z kolei nie widzę pana – podkreślił Adam Szczerba. – Nigdy za swoją nieobecność diety nie brałem (radny może dostać dietę, o ile nieobecność usprawiedliwi – przyp. red.). Mówienie, że szkoda mi pieniędzy jest niezasadne – zauważył. – Diety zamroziliśmy na rok, a potem podnieśliśmy skokowo. Obniżenie diet to nie temat kampanii, tylko rzetelnego podejścia do wyborców – dodał.
Za uchwałą obniżającą diety zagłosował jedynie sam jej autor – Adam Szczerba. Przeciw było 16 radnych, wstrzymało się 3.
J.P.
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara
Foto
.
fot. Justyna Pochmara

Komentarze

Rojek, kultura i komisja
Dodane przez Dodane przez Jedziemy po hipokrytach, w dniu 01.04.2015 r., godz. 19.53
Wojciech Rojek pracownik wyszkowskiego PWiK. z naszych opłat za wodę i kanalizację bierze wynagrodzenie ok. 50 tysięcy złotych rocznie, choć trudno go spotkać w pracy. W poprzedniej kadencji był przewodniczącym komisji rewizyjnej i kontrolował obecnego burmistrza Nowosielskiego (himalaje hipokryzji), mimo, że był i jest radnym z burmistrza Wspólnoty Samorządowej i jest pracownikiem podległej burmistrzowi PWiK. Za to brał 19 tysięcy złotych diety z naszych podatków. Obecnie jako specjalista od wszystkiego jest przewodniczącym komisji promocji i kultury i jako radny będzie brał dietę ponad 20 tysięcy. Na dodatek z budżetu Gminy wydaliśmy od 2004 roku, najpierw na kanalizację na Skuszewie a następnie na drogi z siecią zbierającą deszczówkę na tej miejscowości. Wydawaliśmy corocznie na inwestycje w Skuszewie z budżetu, pewnie wiele milionów, aby pan Rojek był wybierany na radnego. Pytanie czy to, że pracował w PWiK nie było powodem, że wybudowano kanalizację na Skuszewie a nie wybudowano wcześniej na Rybnie, Tulewie, Rybienku, a w innych miejscach wcale nie ma. Jaki status ma szkoła w Skuszewie, kto ją użytkuje, kto płaci za utrzymanie, co tam się dzieje. Na tym forum były także informacje, że żonę i córkę zatrudniono w instytucjach podległych Gminie. Dlatego ponawiam pytanie, dlaczego mieszkańcy Sitna czy Rybienka to hipokryci bo chcą kawałek drogi a pan Rojek rzuca razy w kierunku innych mieszkańców naszej Gminy?
Dodane przez wkurzona, w dniu 01.04.2015 r., godz. 20.19
Pani Radno Białek chce Pani zabłysnąć na forum sesji nie mając zielonego pojęcia.Kobieto,gdzie Ty chodzisz, ile się napracujesz???? i co jeszcze?Wszyscy wiedzą i nie rób z mieszkańców głupich .Jedziesz w poniedziale rano do Warszawy siedzisz z dzieckiem a wracasz dopiero w piątek wieczorem.Kiedy masz czas dla swoich mieszkańców,no a teraz dla swoich wyborców,chyba ,że w niedzielę w drodze do kościoła.Tutaj Cię tylko widzimy. Nawet z podatkiem nie masz czasu chodzić,tylko żądzsz przyjścia po odbior nakazow.Kobieto zejdż na ziemię,bo każdy twój występ miedialny to wielki wstyd dla nas.Lepiej siedż cicho i niewypowiadaj się takimi słowami,bo Ty mówisz fałszywo.Jesteś jedyną osobą z sołtysów która "tak ciężko pracuje''.W Warszawie za pieniądze od poniedziałku do piątku.
Dodane przez Katarzyna, w dniu 01.04.2015 r., godz. 21.10
Ciekawe co na temat swoich radnych myślą ci wszyscy, którzy na nich głosowali. Ja bym się wstydziła.
Nie dla Rojka
Dodane przez Katarzyna, w dniu 01.04.2015 r., godz. 21.18
Żona i córka to nie koniec. W świetlicy środowiskowej w Skuszewie też kuzynka Rojka. Emerytowana nauczycielka, jakby młodych, wykształconych i bez pracy nie było na to stanowisko....
A propo Rojka...
Dodane przez Pablo, w dniu 01.04.2015 r., godz. 22.24
Tak dla ścisłości, córka Rojka pracuje w Urzędzie Miasta, natomiast żona jest woźną w jednej ze szkół podległych gminie i jako jedyna nie została zwolniona podczas zwolnień sprzątaczek i kucharek. To wszystko wyjaśnia czemu pan gumowiec radny Rojek jest wszędzie tam i udziela się, gdy tylko pojąwiają się ataki na jego guru Nowoscilowa. Był na stadionie podczas pikiety pani Garbarczyk, na sylwestrze miejskim razem z częścią szałajdy również go nie mogło zabraknąć.
Dodane przez """, w dniu 02.04.2015 r., godz. 00.22
Panie Adamie kilku radnym przydałoby się radykalnie obiżyć te diety, bo już się tak zapaśli, że aż im się wylewają brzuchy z za pasków. Burmistrz też mugłby oddać trochę ze swojej "michy". Oni nie zdają sobie sprawy, że łakomstwo nie popłaca.
skromnośc naszych "wybrańców"
Dodane przez Antoni., w dniu 02.04.2015 r., godz. 06.25
Panie radny Abramczyk tyle niespójności w jednym zdaniu, które tak "skromnie" pan wygłosił cytuję: "Ja nie obnoszę się z tym. Ostatnio w Szkole Podstawowej nr 1 na turnieju tańca wraz z kolegą Hryniewiczem ufundowaliśmy prywatnie nagrody. Nikomu o tym nie mówiliśmy, bo uważaliśmy, że to nasz obowiązek. Diety są przekazywane na paczki świąteczne i inne cele". Wstydu to pan nie masz oj nie. A jak przenikliwość umysłowa.
po znajomosci
Dodane przez ktoś, w dniu 02.04.2015 r., godz. 08.07
Abramczyk się udziela w szkole nr 1 bo tam chodzą jego wnuczki i pracuje synowa, która też dostała tam prace dzięki tesciuniowi.to jest wszystko ze sobą powiązane. Niby się nie obwieszcza, a powiedzial to przy prasie . panie Abramczyk- " niech twoja lewa ręka nie wie co czyni prawa". Obluda!
Wy fundujecie? Czy spoleczeństwo, bo diety to publiczne pieniadze!
Dodane przez Gumowiec, w dniu 02.04.2015 r., godz. 09.33
Chamstwo przemawia i fałszywa skromność przez tych co mówią, że diety potrzebne im są do fundowania nagród. Cnotą jest ten, co jak ma coś ufundować, to nie potrzebuje wykorzystywać do tego diety. Robi to z własnych środków i się nie afiszuje. Chamstwo i wieśniactwo!
Dodane przez Chytra Rolka, w dniu 02.04.2015 r., godz. 11.02
Z chama, nigdy nie zrobisz pana!
Dodane przez Samosąd, w dniu 02.04.2015 r., godz. 12.11
Abramczyk, Rojek. Chłopy, coście tacy skromni? Co się nie chwalicie ile to żeście wódy ufundowali. I w tej i poprzedniej kadencji.
chamstwo???????
Dodane przez do radnego Abramczyka lucynowiak, w dniu 02.04.2015 r., godz. 14.00
Panie Abramczyk pilnuj swój okręg wyborczy o wara od okregu z Lucynowa.Wszyscy wiemy, ze na wybory sołtysa dla naszej kandydatki chociaż już wiele razy mówila.że nie bedzie startować w wyborach soltysa za gminne pieniądze. To co powie Pan jest dla niej swięte.Ma ona swój mózg ,jeśli nie pracuje normalnie .to albo do psychiatry albo do szkoły.bo 8 klas szkoły podstawowej czyni Panią Białek jedną z najgorszych radnych w naszej gminie.Na nic się zdają jej słowa pełne oszczerstw i kłamstw,bo ludzie wiedzą co ona zrobiła????Czekamy na dalsze przedsięwzięcia dla dobra mieszkańców okręgu wyborczego.Tylko niech Pani nie wykorzystuje czyich zasług??????.Boże miej Cię w opiece bo ja nie widzę dla Ciebie dobrych rokowań na przyszłość w radzie Gminy.Jesteś słodką idiotką zmanipulowaną przez swoich radnych.A jesli chodzi o P.Abramczyka. jak zauważyłem od kilku ładnych lat trzyma się naszej sołtysowej,nie opuszcz jej na krok a co na to żona P.Abramczyka?jeśłi jest wdowa to dobrze jak przyniosę z gmin wodę mineralną, bo ile się trzeba napracować będąc sołtysem 12 lat.Pani sołtys ludzie Tobie tych klamstw nie wybaczą , bo jesteś tylką jedyną taką osobą ,która nie dla swojej społeczności.
Dodane przez Do pana Abramczyka Jana, w dniu 02.04.2015 r., godz. 15.37
Skoro szkola nr. 1 jest pana oczkiem, zadbaj o to, zeby nie smierdzialy toalety. Dlaczego nie ma tez reakcji dyrekcji.? A co na to San-epid?
Dodane przez Kinia, w dniu 02.04.2015 r., godz. 16.03
Pan Jan Wyszynski po rodzinie wylansowal chlopa Abramczyka a on teraz mysli,ze kim on nie jest. Krawat to nie wszystko co mowi o czlowieku. Intrygi jakimi sie para ,zlo ktore czyni aby tylko byc blisko guru jest dowodem,ze nadal jest chlopkiem, ktory wiernie sluzy. Znajac jego hojnosc,nigdy nie uwierze,ze sponsorowal paczki dla dzieci z jedynki. Moze mial na mysli wnuczki,ktore tam uczeszczaja.
Dodane przez Kinia, w dniu 02.04.2015 r., godz. 16.03
Pan Jan Wyszynski po rodzinie wylansowal chlopa Abramczyka a on teraz mysli,ze kim on nie jest. Krawat to nie wszystko co mowi o czlowieku. Intrygi jakimi sie para ,zlo ktore czyni aby tylko byc blisko guru jest dowodem,ze nadal jest chlopkiem, ktory wiernie sluzy. Znajac jego hojnosc,nigdy nie uwierze,ze sponsorowal paczki dla dzieci z jedynki. Moze mial na mysli wnuczki,ktore tam uczeszczaja.
Dodane przez ~(), w dniu 02.04.2015 r., godz. 19.00
żadnej kasy dla sołtysów, no chyba że wieś się rzuci, dla radnych też
Dodane przez Ciekawa, w dniu 02.04.2015 r., godz. 21.42
Prosze sprawdzic czy radna Bialek z Lucynowa placi podatek od zarobku przy pilnowaniu dzieci przez piec dni w tygodniu pracujacych w Warszawie. To jest bardzo wazne, jako radna powinna byc uczciwa.
Dodane przez xyz, w dniu 02.04.2015 r., godz. 23.50
Można sprawdzić ile klas szkoły pokończyli nasi radni miejscy? Zdaje mi się że to najniższa średnia w Polsce, jak radna z Lucynowa ma ukończone tylko 8 klas. Nic dziwnego, że o każdy grosz diety będą walczyć jak lwy. To wstyd dla tamtego okręgu, że nie wystawił osoby wykształconej, czyżby tam nie było takich?
Dodane przez """, w dniu 03.04.2015 r., godz. 09.56
Panu Adamowi Szczerbie żaden z tej szałajdy do pięt nie dorasta.
Dodane przez Widz, w dniu 03.04.2015 r., godz. 17.04
Mina Pana Adama mówi wszystko. Gratuluję, jest Pan w tym towarzystwie niezłomny jak Żołnierz Wyklęty, a tym nawet Nowosielski oddaje szacunek.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.04.2015 r., godz. 07.57
To jakiś żenujący, cyniczny spektakl w wykonaniu radnych koalicji. Niewątpliwie zaplanowany i wyreżyserowany. Bagno. Dość prosta, oczywista propozycja lekkiego obnizenia diet radnych i od razu ten wściekły, zmasowany atak na inicjatora, radnego Adama Szczerbę. Od razu z udziałem odwodów w postaci podporzadkowanych sołtysów, których temat w ogóle nie dotyczy. Pomimo, że znam ten promitywny cynizm od dawna i stykałem się z nim to jestem jednak zaskoczony. Istota sprawy polega zdaje się na tym, że sprawa została wcześniej zgłoszona na komisji i eleganckie towarzystwo postanowiło frontalnie zaatakować niepokornego radnego, żeby zohydzić go w opinii społecznej. Czy to się powiedzie ??
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 04.04.2015 r., godz. 08.33
Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych dla Wyszkowian, szczególnie dla czytelników "Wyszkowiaka". Propozycja Adama Szczerby była słuszna gdyż podwyżka diet o 25% do 1225 zł była kompromitująca.
Dziady w krawatach i gumowcach
Dodane przez 20%, w dniu 04.04.2015 r., godz. 10.07
Nie powiodło się zohydzenie, za to obnażył się prymityw naszej elyty. Elyty promowanej przez inną "elytę" nauczycieli i postharcerzy, rodem z nowokomucha.
Dodane przez ela, w dniu 04.04.2015 r., godz. 17.35
Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkiej Nocy dla całej Redakcji oraz wszystkich czytelników Wyszkowiaka. Dla wszystkich, którzy za pośrednictwem naszej gazety złożyli życzenia mieszkańcom. Wszelkiej pomyślności.
Dodane przez Wleń, w dniu 04.04.2015 r., godz. 23.21
Mistrzowskie posunięcie panie Szczerba. Małym zabiegiem doprowadziła pan do piany w ich wściekłych ustach. Pokazali swoje godne i z klasą oblicze.
Dodane przez Plebs, w dniu 05.04.2015 r., godz. 19.21
Pan Adam takimi niepozornymi ruchami doprowadza naszą szałajdę do wściekłości, odkrywa się ich buta i chamstwo i prymityw. Panie Abramczyk, Rojek i Sobieski pod kościół bronić jak dziady swoich niby racji. Dno kompletne!!!
Dodane przez xxx, w dniu 06.04.2015 r., godz. 11.45
Pieniądze, to nie wszystko, ale nie dla wszystkich.
Argumentum ad personam
Dodane przez MTSZKNP, w dniu 07.04.2015 r., godz. 23.23
Pan Rojek i pan Wróbel zachowali się jak dzieci, które nie mając racji bronią swojego stanowiska. Skoro nie mają merytorycznych argumentów przeciwko projektowi, to uciekają się do osobistych wycieczek wobec pana Szczerby. Żenujące to i małe...
przykre
Dodane przez paweł, w dniu 08.04.2015 r., godz. 11.47
To jest naprawdę przykre że mamy tylko jednego radnego który chce służyć ludziom a nie pieniążkom :-(
Dodane przez xyz, w dniu 08.04.2015 r., godz. 14.19
Może doczekamy czasów, że tacy jak pan Adam Szczerba będą zarządzać naszymi pieniędzmy i naszym dobrem, a nie tak jak obecnie zgraja wygłodniałych psów.
Tylko Korwin może nas uratować...
Dodane przez Sławek, w dniu 08.04.2015 r., godz. 15.16
nie po to tłuste mordeczki szły po darmowe korytko żeby teraz sobie odbierać od dziobka hahaha.
Dodane przez do przedmowcy, w dniu 08.04.2015 r., godz. 16.06
a co on z diety zrezygnowal,to dobrze

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl