Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny

Kartka z podróży

(Zam: 01.04.2015 r., godz. 16.56)

Aby oderwać się od spraw wyszkowskich, udałem się w 10-dniową wycieczkę na polski Wschód i dalej na polskie Kresy. To przecież tam najbardziej rozkwitła polska kultura, to stamtąd pochodzi wielu twórców odrodzonej Rzeczypospolitej. Jednocześnie to tam znajdowała się niedorozwinięta i zaniedbana Polska B. Tym większe więc moje zdziwienie, że im dalej oddalałem się od Wyszkowa, tym większy porządek rzucał się moim oczom.

„Biedne Podlasie” niemal lśni czystością nieznaną wyszkowianom. Trochę jak niewierny Tomasz zatrzymałem się przy lesie mając na uwadze stopień zaśmiecenia lasów wokół naszego miasta. O dziwo, tutaj też sytuacja o niebo lepsza niż w naszych lasach.
Wjeżdżam do Białegostoku, wszędzie czysto. Na jarmarku, gdzie kręci się bez przerwy tysiące ludzi – głównie ze Wschodu – też czysto, chociaż pada deszcz i ziemia łatwo zamienia się w błoto.
Wjeżdżam na Białoruś, która pracuje w naszych polskich mediach za Czarnego Luda, którym należy straszyć dzieci i znów to samo. Wszędzie czysto. Czy to w Mińsku czy Grodnie, czy to w najbardziej zapadłych wsiach, gdzie też zaglądałem, wszędzie czysto. A przecież jestem dość krytycznym obserwatorem.
W końcu wracam do domu. Swojskie powietrze – swojski brud. Budzę się ze złudzeń. Jest jak było. Nie muszę opisywać, Czytelnicy sami mają oczy. Tylko pozostaje pytanie, skąd ta różnica? Rozumiem, gdybym pojechał do Wielkopolski i do Niemiec. Ale na Wschód?
Co gorsze, tutaj na moją ulubioną władzę nie da się wszystkiego zrzucić. Chyba ktoś musi głośno powiedzieć, że żyjąc w centrum Europy jesteśmy zwykłymi brudasami. Co z tego, że nie wszyscy?
Kiedyś brakowało koszy na śmieci. Dziś odbierają od nas stare telewizory, stare baterie i stare kanapy. A mimo to nadal wokół nas jest brudno. Mój ojciec uczył mnie w dzieciństwie, że czysto jest nie tam, gdzie dużo sprząta, a tam, gdzie mało brudzi…
A u nas? Częsty widok jak młody chłopak czy dziewczyna siedzi na ławce paląc papierosa, po czym niedopałek rzucają przed siebie, choć przy ławce jest kosz… Nie będę cytował słów jakimi obrzucają delikwenta, który śmie im zwrócić uwagę. Symptomatyczny jest obrazek, gdy przede mną idzie schodami starszy człowiek palący papierosa. Dochodząc do swoich drzwi zdejmuje buty, zakłada stojące przed drzwiami kapcie, żeby nie nabrudzić butami w domu, po czym wyjmuje z ust peta i… zrzuca go z trzeciego piętra na dół.
Jak te nawyki zmienić? W zaborze pruskim policjant, gdy dostrzegł brud przed domem, kazał otwierać gospodarzowi okno, nabierał te śmieci na łopatę i wrzucał do środka… W efekcie do dziś jest tam ład i porządek. Pamiętam, jak przed laty byłem w gabinecie i „prywatnej” łazience ówczesnego ministra kultury prof. Krawczuka, gdzie nie było papieru toaletowego. Po kilku dniach byłem u zwykłego chłopa z Wielkopolski. U niego w skromniejszej łazience papier toaletowy był…
Mimo to, Wyszków mojego dzieciństwa był biedniejszy, ale bardziej czysty. Chociaż w „jedynce” były zwykłe wojskowe latryny, to mniej śmierdziały niż dziś szkolne toalety. Reforma „demokratycznego przywódcy” likwidująca etaty sprzątaczek dała tyle, że dziś w szkołach firma sprzątająca optymalizuje wydatki. Wystarczy się przejść i sprawdzić.
Czystość zależy od wielu czynników, ale największe znaczenie mają nawyki wyniesione z domu, wychowanie w przedszkolu i szkole, otoczenie wokół nas i warunki jakie dla utrzymania i kontroli czystości stwarza władza. Namawiam do szerszej dyskusji, który z tych czynników najbardziej u nas zawodzi. Pozdrawiam z mickiewiczowego czystego Nowogródka
Jerzy Osęka

Komentarze

Dodane przez fakt, w dniu 01.04.2015 r., godz. 17.58
Fakt, śmierdzi w jedynce przy toaletach.
Prawdą w oczy
Dodane przez Złośliwy, w dniu 02.04.2015 r., godz. 08.11
Panie Osęka, nie trzeba chwalić się podróżą na Białoruś pisząc felieton jaki to burdel u nas panuje. Nie podoba się Panu nasz zakątek Ojczyzny? Wyprowadź się na Białoruś. Będziesz miał blisko do swojego guru Łukaszenki. Przestań Pan też jątrzyć naszych mieszkańców! Gdzie jest bałagan? W Gulczewie, Kamieńczyku, Rybienku? Może czas na stałe założyć okulary by dostrzec otaczającą Pana rzeczywistość? Aż strach pomyśleć co by się działo w Wyszkowie gdyby został Pan wybrany burmistrzem. Na całe szczęście mieszkańcy nie dali się nabrać na przedstawiane przez Pana banały. Daje Pan teraz upust swoim powyborczym frustracjom w felietonach. Atak, atak to jedyna Pana modła w tekstach, w których się Pan ośmiesza. Ten kto był ostatnio na Białorusi czy Ukrainie wie jak wygląda tamtejsza rzeczywistość. Wypada tym mieszkańcom współczuć a nawet pomagać, ale porównanie naszego porządku z tamtym to już gruba przesada. Ale skąd Pan może o tym wiedzieć, mieszkając na skraju rzeczywistości i zmieniając partnerki jak rękawiczki. różnokolorowe rękawiczki.
Dodane przez turysta, w dniu 02.04.2015 r., godz. 10.23
Panie Złośliwy, zapewniam Pana, że w Grodnie, Mińsku czy choćby Brześciu jest znacznie bezpieczniej niż w Wyszkowie.
Do złośliwego
Dodane przez Anonim, w dniu 02.04.2015 r., godz. 10.42
Rzeczywiście jesteś złosliwy i to bardzo - może jakies leki by się przydały. Wylewasz swoje żale na kogoś kto tylko opisuje rzeczywistość a sam chyba jej nie znasz albo zwyczajnie kłamiesz. Wyszków jest rzeczywiście brudnym miastem przyczyna nie koniecznie leży po stronie władz a raczej w mentalności mieszkańców. Czasami jeżdzę na Białoruś i przychylam się do osądu jaki u nas pasuje "Białoruś robi za Czarnego Luda" Używa się do tego zestawień wygodnych dla mówiacego np. zarobków liczonych w euro bez porównania do cen obowiązujących na Białorusi. Panie "złośliwy" gdyby przypadkiem przyszło się panu leczyć - czego panu nie zyczę - to znacznie lepiej to wygląda na Białorusi niż w Polsce. Opieką zdrowotno-profilaktyczną w tym również stomatologiczną objęte są wszystkie dzieci i to nawet w najmniejszych szkołach. Oświata - poziom znacznie wyższy niż w Polsce a dostepność powszechna i na dodatek całkowicie bezpłatna. Inne dziedziny życia też nie odstają od naszych. Miast złośliwie krytykować Pana Osenkę może jednak warto byłoby zwyczajnie wybrać się tam na wycieczkę i samemo cokolwiek zobaczyć. Więcej pokory panie "złośliwi" to może i zdrowie wróci.
,, Sfrustrowany ,, do Złośliwego ,,
Dodane przez Jerzy Osęka, w dniu 02.04.2015 r., godz. 20.25
Cześć ! Czekałem , kiedy się wreszcie odezwiesz . Jak zwykle schowany za maskę . Tyle , że ta maska zupełnie do Ciebie nie pasuje . Ty zawsze chciałeś być złośliwy , ale nawet tego nie potrafiłeś . Do tego trzeba minimum inteligencji i inwencji . Jak chciałeś być złośliwy , to prosiłeś o pomoc . Taki z Ciebie złośliwy jak ze mnie baletnica . Obaj dobrze wiemy dlaczego wiem , że to Ty , a nie jakiś giermek Wielkiego Rycerza . Zawsze zostawiasz jakieś ślady więc lepiej byłoby dać nazwisko czego Cię zawsze uczyłem . Ale do rzeczy . Mimo paru porażek w długim życiu nigdy nie byłem sfrustrowany . Jak się w moim wieku ma szczęśliwą rodzinę , niezły dorobek życia zawodowego i wielu przyjaciół mimo trudnego charakteru , to niesposób być sfrustrowanym . Wybory , choć mój ,, sukces ,, w nich był nienachalnie wysoki umożliwiły mi powiedzenie głośno wielu zdań o patologiach w moim mieście . W efekcie dziś czuję wsparcie wielu znanych i nieznanych mi ludzi . Czuję się wśród nich lepiej niż miałbym siedzieć wśród tych , którzy swoich diet bronią bardziej niż niepodległości . Mówisz , żebym wyjechał do Białorusi . W imię Twoich zasad z ZSRR wyrzucono Sołżenicyna i wielu innych , a w Polsce pewien generał wysłał na emigrację tysiące ludzi I Solidarności . Więc kto ma swojego guru na Wschodzie ? Ja , choć uważam Cię za wyjątkowego szkodnika nie wyrzucam Cię z kraju . Trzeba się pogodzić , że na świecie jest dobro i zło i że zła jest czasem więcej , a często to ono dominuje . Tylko , że nic nie trwa wiecznie . Z przykrością stwierdzam , że na Podlasiu / to jednak Polska / i Białorusi jest czyściej niż w Wyszkowie . Zaznaczyłem nawet że to nie władze ponoszą za to główną odpowiedzialność . Pytasz o Kamieńczyk ? Widziałem Cię w nim niedawno . Jeśli jadąc do niego nie widziałeś po drodze śmieci po obu stronach , to chyba założyłeś czarne okulary wspomianego generała . Przejeź się również do Lucynowa i patrz w lewo i prawo . Pochodź wreszcie pieszo po Wyszkowie . Pośrednio czepiasz się moich żon . To nieładna i niebezpieczna zabawa . Kobiety potrafią uderzyć mocniej niż ja . Bo jedni zmieniają żony , a inni samochody . Lepiej żonę zmienić , niż ją na okrągło zdradzać . Przepraszam Czytelników za zbyt długi i zbyt osobisty komentarz , ale pragnę zachęcić,, Złośliwego ,, aby zdjął przyłbicę sam , nie chcę mu jej zrywać .
Nigdy już wyżej nie podskoczy
Dodane przez Kleń, w dniu 02.04.2015 r., godz. 20.40
Burmistrz oszczedza, bo zakładał się i przegrał. O to, że wygra w pierwszej turze. Nie wygrał, a to również zasługa Pana Jerzego.
Dodane przez Brawo panie. Jurku, w dniu 02.04.2015 r., godz. 21.36
Nalezy odslaniac falszywe i pelne intryg oblicze wyszkowskiej patologii. Komentarze te w pelni przybliza nam i pokaza kto jest u wladzy i co jest wart ten ktos. Piramida kolesiostwa,traktowanie urzedu jak swoja wlasnosc,zaniedbania w rozwoju naszego miasta moga tez swiadczyc o pewnym powaznym schorzeniu kiedy dany osobnik mysli,ze tylko on jest wazny. Ze skrupulatnoscia dobiera sobie podobnych. Mysle,ze nadszaedl czas przegnania tego badziewia i nie pozwolmy nadal niszczyc tego co jeszcze w Wyszkowie zostalo.
Dodane przez zlosliwy, w dniu 03.04.2015 r., godz. 22.07
Jurek, na Białorusi ścigają bezrobotnych. Wracaj natychmiast bo Cię Lukaszenka aresztuje. Wracaj Jurek1
Dodane przez Ja, w dniu 03.04.2015 r., godz. 23.27
Złośliwy, nie znajdujesz tu jakoś POklasku. Napisz coś co przebije wiedzę Pana Jurka, bo inaczej zaszufladkuję ciebie razem z Eychlejem.
Dodane przez xxx, w dniu 06.04.2015 r., godz. 11.42
A jak czysto było za "waszych" dobrych czasów? Uczeń nie dzieli się, to go krytykować i oczerniać? Żałosne jest to, że pańskie działanie, to próba zemsty za to, że odcioł dostęp do rządzenia i nie dzieli się z wamii. Wziął stery w swoje ręce. Nauczyli go tego poprzednicy czyli wy. Myśleliście, że będziecie działać w jego cieniu, a tu taki afront. Stare chciało zmienić tylko wizerunek, a tu guzik.
Do xxx
Dodane przez Anonim, w dniu 06.04.2015 r., godz. 17.45
Nie odwracaj kota ogonem, komentarze ktore ukazuja sie tutaj,to skarge i zale spoleczenstwa na pozal sie Boze dzialania burmistrza i jego klaunow. Czesto zastanawiam sie nad tym jak to jest,ze taka szalajda odnajduje sie jak w korcu maku. Nastepna rzecz to,ze z takiej ilosci radnych,tylko jedyna osoba pan Szczerba posiada cechy spolecznika, dazy do normalnosci pracy radnych,jest intyligentny,realnie i madrze myslacy. Wyglada na to,ze my podatnicy oplacamy niepelnosprawnych pozostalych radnych. Moze by tak jeszcze MOP by im cos dorzucil. Analizujac zyciorysy takich,ktorzy obecnie lawiruja w radzie,nasuwa sie tylko jedno pytanie za jakie grzechy Wyszkow ukarany i jak dlugo jeszcze bedzie trwalo to dranstwo. Co oni poczta kiedy zakonczy sie kadencja, cwirkaja wrobelki,ze to moze byc wkrotce wielka niespodzianka.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl