Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 października 2020 r., imieniny Anety, Marcina

„Impresje o Żołnierzach Wyklętych”

(Zam: 01.04.2015 r., godz. 16.51)

To tytuł albumu grafik Józefa Zbigniewa Polaka, wśród których znajdują się te przedstawiające miejsca związane z wyszkowską okolicą – pomniki w Wyszkowie i w Jurgach.

Inspiracją do stworzenia albumu była wizyta J. Z. Polaka na uroczystościach rocznicowych w Jurgach w 2013 r. W książce przy grafice przedstawiającej tamtejszy pomnik autor napisał m.in. „Podziwiam Jana Kmiołka i myślę: czy jestem w stanie odnaleźć w sobie tę siłę, którą on miał przez całe życie? Czy jestem w stanie pomyśleć przez chwilę, o czym on myślał w tamtych dniach walki? Dlatego rysuję i piszę, by uczcić pamięć tego bohaterskiego dowódcy, który wygrał kilkanaście bitew, a zginął zdradzony przez szpiegów z UB”.
O albumie pisze biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek m.in. „Impresje i Żołnierzach Wyklętych” autorstwa Józefa Zbigniewa Polaka, w których opisuje piórem i pędzlem miejsca upamiętnienia ofiar stalinowskiego reżimu, wpisują się w działania mające niejako nadrobić stracony czas. Są kolejną próbą upamiętnienia tych, którzy nie zawahali się przelać krwi za wolną Polskę. Oni, świadomi tego, że zmienił się jedynie okupant, a Ojczyzna była nadal spętana jarzmem niewoli, nie złożyli broni”.
Arcybiskup Henryk Hoser o albumie pisze, że „ukazuje prawdę ciągłości i konfrontacji walki o Polskę wolną, suwerenną i sprawiedliwą. O Polskę tysiącletniej historii, jej klęsk i zwycięstw, kiedy to zwycięstwo powracało jak ostatnie słowo nadziei, zaufania dla przyszłości, pokoleniowej zmiany warty. Dla stalinowskiego i późniejszego władcy PRL byli wyklęci, byli bandytami jak dla okupantów niemieckich. Śmieci i „zaplute karły reakcji – co głosiły plakaty o żołnierzach AK. Niezłomni i zapomniani. Likwidowani fizycznie: wieszani, rozstrzeliwani, skazywani na gnicie w więzieniach, zsyłani do obozów śmierci”.
Józef Zbigniew Polak dedykował album prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, „który jako pierwszy podjął działania ustawodawcze, aby uhonorować członków antykomunistycznego podziemia, podejmujących nierówną walkę o niepodległą i suwerenną Ojczyznę”. Autor dziękuje za pomoc w przygotowaniu publikacji wielu osobom, w tym wyszkowianom Markowi Filipowiczowi i Mirosławowi Powierzie, którzy napisali część tekstów opisujących historię związaną z pomnikami.
Album można kupić za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa Księży Pallotynów Apostolicum – www.apostolicum.pl.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl