Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Żyć pozytywnie i bez nałogów

(Zam: 18.03.2015 r., godz. 17.03)

Krąg młodzieży zaangażowanej w powiecie wyszkowskim w program „Profilaktyka a Ty” rozszerza się. Jedenaście szkół utworzyło tzw. PaTporty, w ramach których uczniowie będą promować zdrowe życie bez uzależnień. Jak czytamy na stronie internetowej pat.policja.gov.pl, „PaT to program...

...„mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości, a nie protestów, zaproszeń, a nie wykluczeń, destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej, bez nagród i działania za coś, nierobienia co się chce, ale odpowiedzialności za siebie i innych”. W praktyce młodzież spotyka się na tzw. przystankach PaT, uczestniczy w warsztatach rozwijających zainteresowania, przygotowuje przedstawienia mówiące o zagrożeniach takich jak narkotyki itp.
Twórcą ruchu jest pełnomocnik komendanta głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego inp. Grzegorz Jach, który gościł 12 marca w miejskiej bibliotece na spotkaniu prezentując nowy pomysł na zaangażowanie młodzieży tzw. PaTporty. W spotkaniu wzięli też udział m.in. starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, zastępca naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Agnieszka Guza, mazowiecki koordynator programu PaT Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Aneta Pawlińska, wyszkowscy policjanci, dyrektorzy szkół, młodzież.
Gmina Wyszków od kilku lat realizuje program „Profilaktyka a Ty”.
– Ideą programu jest inspirowanie oraz wspieranie profilaktyki rówieśniczej w budowaniu społeczności promującej modę na życie wolne od uzależnień – podkreślała Kamilla Puławska odpowiedzialna w Urzędzie Miejskim za kwestie związane profilaktyką i uzależnieniami, która poprowadziła spotkanie z sierż. Martą Gierlicką. – Ponad cztery lata temu powstała pierwsza młodzieżowa grupa PaT w naszym powiecie. Ogromne zaangażowanie młodych ludzi i opiekunów, ich entuzjazm, siła i otwarte serca bijące w jednym rytmie doprowadziły do powstania dwóch silnych grup PaT-owiczów w Długosiodle i Wyszkowie. Powiat wyszkowski stanął przed nowym wyzwaniem. Coraz więcej szkół i instytucji wyraża wolę angażowania się w działania programu PaT.
– Bez pomocy sympatyków i młodzieży, to wszystko co związane z PaT-em nie mogło się wydarzyć – podkreślał insp. Michał Toporkiewicz. – Policja może pokazywać kierunki, ale nie będzie wychowywała. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli się spotykać w innych okolicznościach jak tylko takie jak te dziś – dodał.
Wyrazem chęci działania młodzieży był występ podczas spotkania teatru Profil z Długosiodła w spektaklu „Nie ma dzieci – są ludzie”.
Obecnie w powiecie funkcjonują dwie gminne grupy PaT. W Długosiodle liderem młodzieżowym PaT jest Patrycja Piórkowska, ekspertem PaT i koordynatorem gminnym Agnieszka Łazicka-Andrusiuk. W Wyszkowie dotychczas liderem młodzieżowym był Mateusz Sitek, a ekspertem PaT, koordynatorem gminnym Kamilla Puławska.
Podczas spotkania społeczność PaT pożegnała Mateusza Sitka dziękując mu za dotychczasową pracę. Insp. Grzegorz Jach powołał nowego lidera gminy Wyszków oraz powiatu, Karola Pycha – ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. Oficjalne nominacje dostali również obecni dorośli koordynatorzy programu – Agnieszka Łazicka-Andrusiuk oraz Kamilla Puławska.
– Na Mazowszu PaT zyskał największe przytulisko, najwięcej angażujących się grup – podkreślił insp. Jach.
Nowe rozwiązanie, czyli PaTport umożliwia organizowanie grup w ramach programu nie tylko jak do tej pory na poziomie gminy czy powiatu, ale też w szkołach i innych instytucjach (no. Domach dziecka). Insp. Grzegorz Jach przedstawił założenia tej nowej struktury organizacyjnej. W powiecie wyszkowskim PaTporty powstały w Gimnazjum w Leszczydole Nowinach, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, Gimnazjum w Rybienku Leśnym, Gimnazjum w Rybnie, I Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie, Zespole Szkół nr 2 w Wyszkowie, Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie, Gimnazjum w Długosiodle, Gimnazjum w Starym Bosewie, Zespole Szkół w Długosiodle, Gimnazjum w Woli Mystkowskiej.
Przedstawiciele tych placówek jako pierwsi w województwie mazowieckim otrzymali nominacje do PaTportów.
Prawie dwugodzinne spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu PaT-u oraz wspólnym odtańczeniem „belgijki”.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2015 r., godz. 12.00
Wydarzenie z kraju - zatrzymany młody człowiek posiadający susz marihuany dla uniknięcia konsekwencji postanowił zawartośc zawiniątka połknąć, co doprowadziło go do śmierci. Rodzina i mieszkncy obwiniają policję za te tragiczne zdarzenie. W Wyszkowie z posiadacza 18 gram suszu, policja usiłuje zrobić hurtownika, który z tej ilości jest w stanie wydzielić 100 porcji. Kim jest ten ekspert i czy bierze na siebie pełną odpowiedzialność za swoją manipulację. Sprawą warto zainteresować ogólnopolskie media.
Dodane przez S., w dniu 19.03.2015 r., godz. 14.44
Przecież taka manipulacja może również doprowadzić do nieszczęścia.
Do Anonim
Dodane przez Pies, w dniu 22.03.2015 r., godz. 13.14
To tak, jakby z 1,8 kg zrobić 100 schabowych. Można? Można! Pół komendy by się wyżywiło.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta