Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2023 r., imieniny Anieli, SykstusaRehabilitacja w Domu Emeryta

(Zam: 18.03.2015 r., godz. 16.51)

Od 2007 r. w Domu Emeryta w Brańszczyku cyklicznie odbywają się turnusy wczasowo-rekolekcyjne skierowane do osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu ks. prałata Benedykta Cierzniaka, Dom Emeryta uzyskał sprzęt do rehabilitacji.

W placówce jest realizowany projekt „Mała rehabilitacja plus”. A to tylko jedna z propozycji.

„Mała rehabilitacja plus” skierowana jest nie tylko do osób niepełnosprawnych, lecz również do ludzi w depresji, z nadciśnieniem, po urazach kończyn, w bólach kręgosłupa, po udarze mózgu, porażeniu nerwu twarzowego, z niedowładem, w reumatyzmie, po zawale serca, z zaburzeniami snu, koncentracji i pamięci, z zesztywniającym zapaleniem stawów, bólami i zawrotami głowy, w stanie wyczerpania psycho-fizycznego, z wadami postawy, z trudnościami w nauce.
O pomyśle projektu, zebranych na ostatniej sesji Rady Gminy poinformowali ks. Łukasz Mikołajczyk i pedagog, fizjoterapeuta Edyta Warszawska.
– Z różnych względów nie byliśmy w stanie zagospodarować otrzymanego sprzętu. Do tej pory, w sposób mało profesjonalny korzystali z niego mieszkańcy Domu Emeryta. Chcielibyśmy zaproponować coś oryginalnego – rozpoczął ks. Ł. Mikołajczyk.
A zapotrzebowanie na rehabilitację dla osób niepełnosprawnych jest duże.
– Kiedy pierwszy raz przyjechałam do Brańszczyka na obóz rehabilitacyjny ze swoim chorym dzieckiem, zgłosiłam chęć bycia wolontariuszką jako fizjoterapeuta. Wtedy też wszystkich chętnych rehabilitowałam – powiedziała E. Warszawska.
Jak zaznaczyła, postanowiła doposażyć pracownię rehabilitacyjną w sprzęt, który sama posiadała. Dzięki zaangażowaniu księży orionistów oraz E. Warszawskiej na przestrzeni kilku miesięcy z małej sali do rehabilitacji powstało już ich siedem, m.in. sale do gimnastyki korekcyjnej i integracji sensorycznej, gabinet do masażu leczniczego. Oprócz sprzętu rehabilitacyjnego są wyposażone również w sprzęt terapeutyczny.
– Prowadzona rehabilitacja jest zabiegiem pourazowym, przeciwbólowym, neurologicznym dla dzieci i osób dorosłych. Ćwiczenia zawierają elementy ruchowe i równoważne – zapewniła.
Dom Emeryta dysponuje bogatą bazą techniczną, m.in. sprzętem do fizykoterapii, gimnastyki korekcyjnej, rehabilitacji ruchowej, hydroterapii, światłoterapii, masażu, relaksacji, terapii psychologicznej i logopedycznej. Działalność jest prowadzona od marca jako Wieloprofilowe Centrum Rehabilitacji i Terapii. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00. Powstał dzięki pomocy i w partnerstwie ze Zgromadzeniem Zakonnym „Małe Dzieło Boskiej Opatrzności” – Księża Orioniści i Centrum Medico- Brain sp. z o.o. w Warszawie. Z usług rehabilitacyjnych może skorzystać każdy chętny.
– W tym momencie zabiegi są płatne, ale staramy się, aby pracownia rehabilitacji stała się przychodnią, gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy – przyznała.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl