Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2024 r., imieniny Bogusława, BogumiłyMniej pieniędzy na walkę z bezrobociem

Ikona
(Zam: 01.02.2011 r., godz. 13.00)

O połowę mniej pieniędzy na walkę z bezrobociem zaplanowało ministerstwo pracy na ten rok. Może to oznaczać, że w powiecie wyszkowskim będzie mniej staży, prac interwencyjnych, czy szkoleń. Pod koniec 2010 r. bezrobocie na naszym terenie wyniosło 15,4 proc.

Okrojone środki funduszu pracy oznaczają, że do powiatowych urzędów pracy trafi znacznie mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Dotyczyć to będzie także wyszkowskiego PUP-u, choć jak na razie nie wiadomo, ile dokładnie placówka dostanie pieniędzy na walkę z bezrobociem. W powiecie wyszkowskim w minionym roku wiele osób skorzystało ze staży, szkoleń, prac interwencyjnych, robót publicznych itp. Ile będzie tego typu ofert w tym roku, zdecyduje między innymi Powiatowa Rada Zatrudnienia, która w minionym tygodniu podsumowała działania PUP-u w walce z bezrobociem.
W skład rady wchodzą przedstawiciele wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego. Od 28 stycznia jej przewodniczącym jest radny powiatowy Tadeusz Michalik, który zastąpił na tym stanowisku Jana Hryniewicza. Podczas spotkania dyrektor PUP Grażyna Polak przedstawiła sprawozdanie działalności placówki w 2010 r.
Mimo oznak kryzysu gospodarczego, w powiecie wyszkowskim poziom bezrobocia ustabilizował się na tym samym poziomie. W grudniu 2009 r. wyniósł 15,8 proc., w grudniu 2010 r. (danymi na ten miesiąc dysponuje PUP) – 15, 4 proc. W skali kraju było to odpowiednio 11,9 proc. oraz 11,7 proc. W 2010 r. (w porównaniu między stanem z 31 grudnia 2009 a 31 grudnia 2010) najwięcej bezrobotnych przybyło w gminie Rząśnik – 98 i Długosiodło – 48. W gminie Brańszczyk ich liczba zwiększyła się o 4. Osób bez pracy ubyło w gminie Wyszków – o 21, Zabrodzie – o 1, Somianka – o 15.
Średnio dziennie w Powiatowym Urzędzie Pracy rejestrowało się 29 osób, a wyłączano z ewidencji 28. Wśród bezrobotnych 138 osób stanowili niepełnosprawni, dla których dostępnych było 34 oferty pracy. Zatrudnienie znalazło (samodzielnie lub za pośrednictwem PUP-u) 45 z nich.
Dostępnych było wiele form aktywizacji dla osób poszukujących zatrudnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się staże, z których skorzystało 1 131 osób. Efektywność w ich przypadku wyniosła 31 proc., co oznacza, że taki odsetek osób po ukończeniu stażu znalazł zatrudnienie. Bezrobotni korzystali też ze szkoleń – 319 osób (efektywność 72 proc.), prac interwencyjnych – 241 (94 proc.), robót publicznych – 66 (39 proc.). Dostępna była także refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (203 osoby), pieniądze na działalność gospodarczą (227 osoby), dodatek aktywizacyjny (196 osoby). Gmina Wyszków i Długosiodło podpisały z PUP-em porozumienie na roboty społecznie użyteczne, w ramach których pracowało łącznie 73 bezrobotnych. Inne formy aktywizacji to: finansowanie kosztów studiów podyplomowych – 2 osoby, finansowanie kosztów egzaminów – 8, stypendium na kontynuację nauki – 4, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem – 6.
Przez miniony rok do PUP-u od firm trafiło 2 478 ofert pracy. W placówce działa też poradnictwo zawodowe. Pracownicy udzielili w 2010 r. 2545 porad. Urząd organizował szkolenia z różnych zakresu np. przygotowania do egzaminu na prawo jazdy kat. C, E, podstaw prowadzenia działalności gospodarczej (finansowane z Unii Europejskiej), ochrony fizycznej, florystyki, księgowości. W Klubie Pracy bezrobotni uczyli się m.in. pisać CV, prezentować swoje kwalifikacje. W zajęciach brały udział 82 osoby, a w szkoleniu z zakresu umiejętności poszukiwania pracy – 57.
Odbyło się 19 giełd pracy, w trakcie których dostępnych było 287 ofert zatrudnienia. Uczestniczyło w nich 655 bezrobotnych. Pracę znalazło jednak tylko 25 z nich. Grażyna Polak tłumaczyła, dlaczego tak nieliczni ją podejmowali.
- Pracodawcy zazwyczaj proponują wynagrodzenia minimalne i to za pracę poza powiatem wyszkowskim – mówiła.
W sumie, w minionym roku PUP wydał 26 mln 118 tys. zł, z czego dodatkowo pozyskał (z Unii Europejskiej, rezerwy ministerstwa oraz samorządu województwa) – 16 mln 804 tys.
- Jestem dumna, że udało nam się taką sumę znaleźć – podkreśliła Grażyna Polak. – To o 3 mln więcej niż rok wcześniej.
Poinformowała, że placówka planuje kupić sprzęt komputerowy (za co najmniej 40 tys. zł), który pozwoli na elektroniczną wymianę dokumentów z innymi urzędami pracy. PUP chce przez to oszczędzić na papierze, opłatach pocztowych itp. Dyrektor G. Polak zachęca gminy do partycypowania w kosztach inwestycji.
J.P.

Komentarze

ok
Dodane przez Karol, w dniu 02.02.2011 r., godz. 19.18
Świetny artykuł
Dodane przez k, w dniu 03.02.2011 r., godz. 11.28
faktyczne bezrobocie jest polowe mniejsze zwlaszcza latem bo ludzie wola na czarno pracowac i ciagnac kase od panstwa
l
Dodane przez ja, w dniu 07.02.2011 r., godz. 12.54
Kiedy beda pieniadze na staz?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta