Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2023 r., imieniny Erazma, MariannyZegarek...

(Zam: 11.03.2015 r., godz. 14.54)

Miałem szczery zamiar napisać coś wreszcie na poważnie i nie poświęcać tego tekstu naszemu Przywódcy. Ale plany sobie, a życie sobie. Wchodząc do Urzędu musiałem natknąć się na najnowsze dzieło propagandy władz miejskich zalegające na podręcznej ladzie „bufetowej” w hallu urzędów (ciekawe, czy postawiono ją dla wygody petentów czy kilku znanych wśród elity miłośników trunków…).

Co prawda, treść broszury jest trochę przytłumiona zielonym tłem (czyżby to już pierwsze efekty nowej koalicji z PSL-em?), ale już zdjęcia naszego Demokratycznego Przywódcy nic nie przysłania (na marginesie, ponieważ internautów interesuje, kto pierwszy tak nazwał G. Nowosielskiego, to zgodnie z prawdą nie zrobił tego ani podejrzewany Składanowski, ani nikt inny, tylko sam Przywódca w wywiadzie z 14.09.2010 r.). Zgodnie z dominującym od pewnego czasu wśród elit trendem, na pierwszym planie gminnej ulotki widzimy zegarek (proponuję konkurs na odgadnięcie jego marki), na drugim ciemnoniebieski krawat burmistrza, a dopiero na trzecim jego uśmiechniętą pogodnie, dobrotliwą twarz.
Nasyciwszy się widokiem dostojnego Gospodarza rzuciłem okiem na tekst obok Jego autorstwa. Poza komunałami o naszych sukcesach i, co ciekawe, o profesjonalizmie naszego samorządu, zwróciłem uwagę na fragment, gdzie G. Nowosielski zaprasza nas do udziału w konsultacjach i życzliwego dialogu (znaczy się i mnie, co uzasadnia moją pisaninę).
Skoro dawno nie czytałem tak życzliwego zaproszenia, to aby móc dialogować, przeczytałem też pozostałe strony poświęcone budżetowi i inwestycjom na 2015 r. Ponieważ cyfry są na ogół nudne, to zrezygnowałbym z życzliwego dialogu, gdyby nie „koło fortuny” na kolejnej stronie. W postaci graficznej oglądamy stopień zadowolenia mieszkańców gminy ze swego miejsca zamieszkania.

Lepiej niż w raju
Okazuje się, że w naszej gminie jest zaledwie… 5,5 proc. mieszkańców niezadowolonych z tejże gminy. Rewelacja. To przecież nawet w raju stopień niezadowolenia wynosił 50% (oczywiście 100 % wśród kobiet i co na to gendryści?) i dlatego musimy za to pokutować na tym łez padole w trudzie i znoju. A w Wyszkowie niemal 100 proc. zadowolenia. W Ameryce tyle nie ma, w Niemczech też nie. No, więcej zadowolenia jest w radzie gminy. Znam też kraj, w którym zadeklarowanych niezadowolonych jest jeszcze mniej niż w gminie Wyszków. Byłem tam, więc niedługo napiszę o tej krainie szczęśliwości. Czytając lokalną prasę i wypowiedzi naszych samorządowców widzę, że gross zadowolenia czerpią oni z różnego rodzaju rankingów, w których Wyszków podobno bryluje. Więc postanowiłem się temu przyjrzeć nieco bliżej. I rzeczywiście. W najczęściej u nas cytowanych rankingach pisma „Wspólnota” w jednym z nich pod hasłem „sukces kadencji” wśród 267 miast powiatowych Wyszków plasuje się na wysokim, 26 miejscu. Postanowiłem porównać to do naszych najbliższych sąsiadów.
Miasto o dużych tradycjach Pułtusk znajduje się dopiero na 123 pozycji (gdyby to był cały Tusk, a nie tylko połowa, pewnie byłby znacznie wyżej). Ostrów Mazowiecka, którą niektórzy chcą nam dawać za wzór jest 228, czyli na samym końcu rankingu. Moją dumę z Wyszkowa zakłócił nieco fakt, że na 5 miejscu uplasował się Wołomin. Ale to już prawie stolica, pocieszyłem się. Tyle, że na 3 miejscu rankingu znajduje się szara myszka wśród naszych sąsiadów, niepozorny i niepchający się na afisz Węgrów. Ale i tak jestem dumny.
Więc może się niepotrzebnie czepiam człowieka?
Czytam więc, za jakie osiągnięcia przyznawano rankingowe punkty. Więc za pozyskiwanie pieniędzy z UE. Wolne żarty – myślę. W planowanym budżecie w dochodach Wyszkowa zaplanowano zaledwie 2 mln zł środków unijnych, a niemal dwa razy tyle z dzierżawy i sprzedaży majątku (jeśli za dzierżawę gmina bierze tyle co za szkołę w Kamieńczyku, czyli 1 000 zł/mc, to za te 4 mln trzeba by wydzierżawić cały Wyszków). Więc pozostaje wyprzedaż majątku. Ale za to trudno zyskiwać punkty, gdy skromny Węgrów pozyskuje wg rankingów tejże Wspólnoty PIĘĆ razy tyle środków na jednego mieszkańca niż Wyszków.
Ważnym elementem oceny była komunikacja. Więc chyba to nasze miejskie korki tak zapunktowały…
Równie ważnym elementem była edukacja. Pewnie wysoką ocenę uzyskały nasze – wielokrotnie dyskutowane – „reformy” edukacyjne. Ale ja zachwytów na ten temat nie słyszę ani wśród nauczycieli ani wśród rodziców uczniów, choć niegdyś Wyszków był rzeczywiście znany z osiągnięć oświatowych. Dziś na czele rankingu edukacyjnego plasuje się tenże Węgrów. Na 12 miejscu jest Wołomin, a na 3 Biłgoraj Janusza Palikota.
Ważnym wskaźnikiem były też osiągnięcia w sferze ekonomicznej i finansów. Czyżby fakt, że wiele naszych inwestycji kosztuje dużo więcej, niż miało kosztować jest takim sukcesem?
Czy to może, że wyprzedajemy najbardziej atrakcyjne tereny jak skarpa nadbużańska, które już do miasta nie wrócą? Że „sprzedajemy” maszyny po FSO, ale pieniędzy za nie nie potrafimy już wyegzekwować. Może nie tylko ranking, ale i nagroda Nobla z ekonomi należą się za te osiągnięcia? A jest ich przecież dużo więcej.
Gdy tak się zastanawiałem nad logiką tych setek różnorodnych rankingów i ich związkiem z rzeczywistością, pomogli mi sami autorzy tego opracowania, prof. Świaniewicz i dr Łukomska pisząc: „Byłoby nadmiernym uproszczeniem traktowanie pozycji w zestawieniu jako jednoznacznej oceny jakości działania włodarzy poszczególnych gmin”. Nic dodać, nic ująć.
Jerzy Osęka

Komentarze

Dodane przez ;), w dniu 11.03.2015 r., godz. 21.36
No i urząd mamy podobno nowoczesny ;)
Kawa na ławę
Dodane przez Demos, w dniu 12.03.2015 r., godz. 09.33
Najciekawszy ranking możemy zrobić sami, transparentnie i demokratycznie z udziałem publiczności.
zegarek
Dodane przez szwajcarski, w dniu 12.03.2015 r., godz. 16.06
A czy w oświadczeniu Nowosilcow podał zegarek? Czy tak jak Nowakowi kupił mu go przyjaciel za pieniądze zony? hahaha Kiedy prokurator prześwietli jego oświadczenia majątkowe?
Dodane przez Listonosz, w dniu 12.03.2015 r., godz. 17.24
Podobno nie będzie nominacji na drugiego zastepcę burmistrza. Czyżby chciał tym udowodnić, że pierwszy i jedyny zastępca jest jednak kompetentny?
A w jakiej gazecie?
Dodane przez ela, w dniu 12.03.2015 r., godz. 17.37
(na marginesie, ponieważ internautów interesuje, kto pierwszy tak nazwał G. Nowosielskiego, to zgodnie z prawdą nie zrobił tego ani podejrzewany Składanowski, ani nikt inny, tylko sam Przywódca w wywiadzie z 14.09.2010 r.)
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 12.03.2015 r., godz. 19.00
Jurek, ochłoń wreszcie. Kiedy ty się pogodzisz wreszcie z przegraną? Przegrałeś chłopie, bo nie miałeś najmniejszych szans, nie piereżiwaj...
Dodane przez Widz, w dniu 13.03.2015 r., godz. 09.21
Co masz Eychler do tego, ze ktoś się wypowiada. Po wyborach, to prawda. Czujesz sie wygranym? To napisz jaki jest twój stosunek do "racjonalizacji zatrudnienia", do dwóch prezesów w PWiK. Mogę Ci podpowiedzieć jeszcze kilka tematów. Otrzeźwiej i spójrz trzeźwo na otaczającą nas rzeczywistość.
Poczytajcie
Dodane przez Ja, w dniu 13.03.2015 r., godz. 10.10
PO co to ? Dodane przez ja, w dniu 13.03.2015 r., godz. 09.24 To żadne sensowne zmiany. Burmistrz przygotowuje urząd pod nowe wybory. Urząd ma służyć propagandzie. Pierwsza sprawa, burmistrz wzmocnił pozyskiwanie ludzi starszych, którzy chodzą na wybory i dlatego oddelegował panią Lidię aby uatrakcyjniła życie tej grupie i serwowała im propagandę sukcesu Nowosielskiego.Naczelnika, który odpowiadał za braki w oświacie gminnej, obniżenie poziomu nauczania, brak nadzoru, przesunął na miejsce opryskliwego Mikołajczyka. Jaki cel ma rozdzielenie wydziału Fijałkowskiej i Kozonowej, chyba tylko dowartościowanie Kozonowej, która jest teraz prawą ręką Nowosielskiego. Ile to jest inwestycji w roku, żeby wydzielać wydział Fijałkowskiej. Te wydziały i tak nie działają według planu tylko według tego co narzuci Nowosielski a niewielkie pieniądze na inwestycje ograniczają i tak niewielką liczbę inwestycji. Co do strony fejsbukowej to kolejne pieniądze z naszych podatków pójdą na pijar i propagandę Nowosielskiego. Nie chcę żyć w wirtualnym świecie, jeździć po wirtualnych asfaltach na naszych drogach,być na wirtualnych imprezach i akcjach. Mieliśmy już wirtualna kampanię z klasą, w której trójkomitet zaatakował Osękę, żądali od niego publicznie kasy a na koniec podobno wysłali za Osękę sprostowanie aby zwiększyć swoją wygraną w wyborach. To nie może być tak , że za nasze podatki będziemy zatrudniali Marszala, Kowalewską i całą ekipę , która będzie nas zabawiać wirtualnie.
Dodane przez rodzic, w dniu 13.03.2015 r., godz. 12.43
Do pana Osęki mam stosunek niezdecydowany. Razem z Nowosielskim byli pieszczochami władzy by teraz się pokłócić i być na stopie sadowej. Obserwując Wyszków sądzę, że to Osęka ściągnął Winkowskiego a nie burmistrz, który to sobie przypisuje. W sprawie maszyn po Zenie, Osęka pewnie też ma rację i burmistrz powinien wyjaśnić tą niegospodarność. Teraz olejna sprawa z użytkowaniem szkoły w Kamieńczyku za 1000zł /miesiąc to kolejna afera. Pozostaje sprawa anulowania pieniędzy za przegranie sprawy i stanowiska dla żony Osęki w zamian za niekandydowanie Osęki, podobno poświadczenie nieprawdy przez komitet z klasą. Ale niektórzy mówią, że panu Osęce może się nagle wszystko zmienić i zostanie najlepszym przyjacielem burmistrza. Dlatego czekam na kolejne krwiste felietony, bo te są tylko dowcipne.
Dodane przez AM, w dniu 13.03.2015 r., godz. 18.37
Nie dotarła do mnie jeszcze ta podatkowa ulotka. Czy też będzie wydrukowana jedynie w zaprzyjaźnionych z władzunią mendiach? Nowokomuchu i reszcie szałajdy?
Dodane przez Lupa, w dniu 14.03.2015 r., godz. 17.40
Czymś trzeba zapłacić za wyborczą lewiznę
Dodane przez Jątek, w dniu 15.03.2015 r., godz. 19.06
Co właśnie z terenem n/Bugiem za szpitalem. Zdaje się Winkowski chciał tam zrobić osiedle, a kupił podobno jakiś wyszkowski biznesmen i sezonuje ten teren.
do Jątek
Dodane przez Sąsiad, w dniu 15.03.2015 r., godz. 20.52
A to nie pan Zyśk i ska kupili sobie ten eren i zabezpieczył? Ciekawe tylko czy na tak samo okazyjnych warunkach jak wynajęli dawną szkołę w Kamieńczyku.
Dodane przez Obok was, w dniu 17.03.2015 r., godz. 09.45
Panie Jerzy, przeczytasłam dzisiaj Pana kolejny felieton. Zapytam dlaczego nie zdecydował się Pan na ich publikację przed wyborami? Łudził się Pan, że Nowosielski to człowiek z klasą?
Who is who
Dodane przez ela, w dniu 17.03.2015 r., godz. 11.30
Polecam ten nowy felieton.
Ile jest cukru w cukrze?
Dodane przez Marko, w dniu 17.03.2015 r., godz. 18.02
Ile jest Fair Play w "Gminie Fair Play?"

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta