Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2020 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Młodzi rolnicy na kongresie

(Zam: 04.03.2015 r., godz. 16.55)

Kongres „Innowacyjny młody rolnik” zorganizowany 20 lutego przez Związek Młodzieży Wiejskiej i Zarząd Krajowy i Wojewódzki Mazowiecki w filii Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica, to platforma do dyskusji dla mieszkańców wsi na temat kształtu polskiego rolnictwa. O tej kwestii debatowano podczas kongresu, który odbył się po raz siódmy.

Licznie przybyłych w auli filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica witała prezes Mazowieckiego Związku Młodzieży Wiejskiej Ewelina Sadowska.
– Cieszę się, że tak licznie się zgromadziliśmy, bo to dobry czas, aby rozmawiać o polskim rolnictwie – stwierdził prezes Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej Dariusz Suszyński. – Jako Związek Młodzieży Wiejskiej wywodzimy się z małych miasteczek i wsi, chcemy służyć pomocą młodym rolnikom – dodał.
Zapewnił o pomocy dla młodych rolników ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
W trakcie kongresu prelegenci zaprezentowali 6 wykładów. O „Wspólnej polityce rolnej i PROW 2014-2020. Działania dla młodych rolników” mówili Jacek Sadoch z Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie oraz Paweł Ściański, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– Naszym celem jest nie tylko dystrybucja dużej części środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale przede wszystkim promocja tych działań – zaznaczył J. Sadoch. – Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na młodych, ponieważ to im dedykowany jest PROW. Pamiętajmy o potencjale lokalnym i tych zasobach, które nas otaczają – dodał.
– Nie ma dzisiaj nowoczesnego rolnictwa bez innowacyjności, o czym zawsze informujemy rolników, z którymi współpracujemy – zauważył Andrzej Kamasa, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. – Polskie rolnictwo się odmładza, bo coraz młodsi rolnicy postanawiają dbać o jego rozwój – stwierdził.
Następnie zaprezentowano program Biostrateg Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego Brwinów zapoznał z tematem „Innowacje w rolnictwie: broker innowacji, klasy technologiczne”. Michał Modrzejewski, przedstawiciel Polski w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, mówił na temat „Współpracy młodych rolników w ramach krajowych i europejskich organizacji zrzeszających, roli i znaczeniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego”. O sprzedaży bezpośredniej, promocji polskiej żywności, wprowadzeniu nowych technologii produkcji z zachowaniem ochrony zasobów naturalnych zebranych zapoznał przedstawiciel „Pro Biotics” Michał Mordowski. Ostatni wykład pozwolił zastanowić się nad problemem „Czego potrzebują młodzi rolnicy w Polsce?”.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl