Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

95 lat zaślubiona z morzem

(Zam: 25.02.2015 r., godz. 16.45)

W samo południe, 22 lutego apelem pamięci przy obeliskach poświęconych ludziom morza rozpoczęły się obchody 95. rocznicy zaślubin Polski z morzem oraz dorocznego święta Ligi Morskiej i Rzecznej. Uroczystość była okazją do licznych wyróżnień i odznaczeń. Na wydarzenie zaprosili burmistrz Grzegorz Nowosielski, ks. kan. Roman Karaś oraz komandor Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Julian Bielawski.

O godz. 12.30 odprawiono nabożeństwo w intencji ludzi morza w kościele św. Wojciecha w Wyszkowie, a następnie w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, uroczystości rocznicowe.
Historię Ligi Morskiej i Rzecznej przybyłym na wydarzenie przybliżył J. Bielawski. LMiR działa od 97 lat. 10 lutego 1920 r., w Pucku uroczystych zaślubin dokonał gen. Józef Haller. W stulecie działalności, Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej podjął uchwałę o wybudowaniu pomnika marynarza na skwerze T. Kościuszki w Gdyni. Uroczyste odsłonięcie nastąpi 26 czerwca 2018 r. w Gdyni.
– Rok 2014 był dla Nadbużańskiego Bractwa LMiR okresem zaszczytów i radości. Otrzymaliśmy sztandar oraz inne wyróżnienia – zaznaczył J. Bielawski.
Najważniejsze cele Nadbużańskiego Bractwa LMiR w 2015 r. to udział w V Wiosennych Spotkaniach z Wojskiem, organizacja Mityngu Służb Mundurowych, które wejdą w uroczystości święta Dni Morza, rocznica samozatopienia Flotylli Wiślanej, rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Na wniosek kapituły Nadbużańskiego Bractwa LMiR zarząd główny Ligi Obrony Kraju wyróżniła Pawła Różańskiego brązowym medalem „za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”, prezes harcerskiego klubu sportów obronnych przy chorągwi ZHP wyróżnił złotym medalem „za umacnianie obronności i umacnianie strzelectwa” Kazimierza Porębskiego, srebrny medal otrzymał st. chorąży sztabowego marynarki Grzegorz Kremer, a brązowy medal bsm podchorąży Mateusz Gierasimiuk. Aktu dekoracji dokonał kmdr Janusz Krugły. Kmdr J. Bielawski został odznaczony Krzyżem Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Żołnierzy Rezerwy RP. Odznaczenia dokonał płk Stanisław Kalski. Następnie kmdr J. Bielawski dokonał mianowania jungów na wyższe stopnie: Kacpra Pikorę i Marcina Nowaka, a na junga mianowany został Patryk Skierkowski. Za wieloletnią współpracę i pomoc okazywaną Nadbużańskiemu Bractwu LMiR dyplomami wyróżniono: Wojskową Komendę Uzupełnień w Wyszkowie, Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Lotników Polskich i Ochotniczą Straż Pożarną w Gulczewie. Wyrazy uznania otrzymał Klub Krótkofalarski SP 5PLW Nadbużańskiego Bractwa LM i R, działający przy Publicznym Gimnazjum w Brańszczyku. Wyróżnienia otrzymali założyciele klubu i osoby wspierające działalność: szef klubu Paweł Różański, Włodzimierz Gałązka, Andrzej Seroka, Paweł Trzciński oraz Agnieszka i Dariusz Kraszewscy. Za codzienną pomoc i pracę na rzecz stowarzyszenia wyróżniono: Andrzeja Grajczyka, Pawła Delugę, Krzysztofa Jastrzębskiego, Arkadiusza Jusińskiego, Artura Laskowskiego, Mariolę Pikorę, bsma podchorążego Adama Pobłockiego, Jerzego Puściana, Marka Siekierskiego, Marcina Turowskiego, Piotra Tryca i Romana Żebrowskiego. Do Nadbużańskiego Bractwa dołączył jako członek honorowy płk S. Kalski. Następnie najmłodsi wyszkowscy marynarze z Przedszkola nr 9 „Bajka” wierszem i piosenką opowiedzieli o morskich historiach. Na zakończenie wystąpił zespół Riwiera.
M.P.

Komentarze

Dodane przez Rybniak, w dniu 26.02.2015 r., godz. 08.10
(...Za wieloletnią współpracę i pomoc okazywaną Nadbużańskiemu Bractwu LMiR dyplomami wyróżniono: Wojskową ...i Ochotniczą Straż Pożarną w Gulczewie...) Straż zawiązała się 3 lata temu, i wyróżniona została za (uwaga) wieloletnią współpracę... Niedawno otrzymali nagrodę starosty "Za czyn" nikt o tej współpracy nie słyszał, sami komentujący pod artykułem gulczewscy srtażacy też słowem o tej współpracy nie wspomnieli. Pamietali o dożynkach, igrzyskach sołeckich, dniu konia...
Piotr Tryc?
Dodane przez Mów mi, w dniu 26.02.2015 r., godz. 10.19
Są dostepne jakieś uzasadnienia tych wyróżnień?
Dodane przez xxx, w dniu 26.02.2015 r., godz. 10.33
Teraz dyplom, wcześniej nagroda za cyn dla OSP w Gulczewie, zakrawa na kpinę. Ale czego się można spodziewać po naszych władzach. Musi w jakiś sposób odpłacić za poparcie w wyborach.
Dodane przez Waldo, w dniu 26.02.2015 r., godz. 13.40
Jednym slowem cyrk na kolkach. Odznaczenia,wyroznienia i co jeszcze? Czym zasluzyli sie dla Wyszkowa, jakie dobra uczynili? Ciagle te same twarze pchajace sie tam gdzie latwo skorzystac. Wezcie sie za uczciwa prace i nie osmieszajcie sie takim parciem bez uzasadnienia. Dosyc juz mamy tego starosty odznaczajacego po swojemu,tego burmistrza specjaliste w skonfliktowaniu spoleczenstwa,tej klakierskiej rady jak tez falszywych lizyd...w. sprzyjajacych arenie klaunow..W nas jest wiekszosc, a zatem przegonmy tych ,,artystow" niech bawia sie w teatr jednego widza.
Ludzie Honoru
Dodane przez Kolia, w dniu 26.02.2015 r., godz. 13.58
Dziecinada. A zaraz, zaraz. Czy ktoś z wyróżnionych uczciwie zapytał - Ja?, a za co to? Co ja mam wspólnego z morzem, Ligą Morską i Rzeczną? To do boksera Tryca.
Ludzie Chumoru
Dodane przez Anonim, w dniu 26.02.2015 r., godz. 16.26
Jak niewiele ludziom potrzeba do szczęścia.
Dodane przez zew, w dniu 27.02.2015 r., godz. 08.19
To tak jak za komuny odznaczenia, ordery, dyplomy dla zasłużonych dla władzy.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.02.2015 r., godz. 16.30
Nie ważne jak mówią, ważne aby dużo mówili.
Dodane przez J, w dniu 01.03.2015 r., godz. 22.34
Kto się raz sprzeda, tego zawsze kupisz. Antoni Regulski

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl