Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraCzłonkostwo bez korzyści

(Zam: 11.02.2015 r., godz. 17.13)

Radni wydelegowali wicestarostę Adama Mroza do reprezentowania samorządu powiatowego w Stowarzyszeniu Powiatów i Gmin Nadbużańskich. Tymczasem starosta zastanawia się, czy jest sens przynależenia do tej organizacji, bo jak dotąd, nasze tereny nie mają z niej żadnych korzyści.

Jak czytamy na stronie internetowej organizacji „Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich to jedna z największych organizacji działająca w obszarze nadbużańskim i obejmująca znaczną część tzw. ściany wschodniej Polski. Stowarzyszenie zostało założone w 1999 roku jako organizacja zrzeszająca samorządy w celu wspierania idei samorządności i rozwoju zrównoważonego obszarów nadbużańskich oraz ochrony walorów przyrodniczych tego terenu. Intencją założycieli było nawiązanie nowego rodzaju współpracy i stworzenie organizacji łączącej samorządy o podobnych problemach”.
Do tej pory w stowarzyszeniu powiat wyszkowski reprezentował Zdzisław Bocian, teraz będzie to jego następca na stanowisku wicestarosty, Adam Mróz.
– Wiele jest działań podejmowanych w stowarzyszeniu, ale nie na terenie powiatu wyszkowskiego – stwierdził podczas sesji Rady Powiatu 28 stycznia starosta Bogdan Pągowski. – To będzie rola dla naszego nowego przedstawiciela, doprowadzić by organizacja działała też na naszym terenie. W innym przypadku w 2016 r. zastanowimy się, czy dalej w niej uczestniczyć.
Według starosty projekty realizowane przez stowarzyszenie koncentrują się m.in. w powiatach siedleckim, łosickim (siedziba organizacji znajduje się w Siedlcach, a przewodniczy jej jako prezes reprezentant tego miasta Cezary Starczewski). Składka członkowska to rocznie dla Starostwa wydatek 2 000 zł.
– O ile pamiętam, spotkanie założycielskie stowarzyszenia odbyło się w „Hutniku”, wtedy działało ono prężnie – przypomniała radna Justyna Garbarczyk.
– Głównym celem jego powstania było pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej, bo im więcej gmin, tym lepiej są punktowane projekty – mówił przewodniczący Rady Powiatu Jacek Bachański.
Dziś stowarzyszenie łączy 24 gminy (m.in. Brok, Jadów, Łochów, Sadowne, Siemiatycze, Zaręby Kościelne, Sokołów Podlaski) i 7 powiatów.
Sekretarz powiatu Jerzy Ausfeld przedstawił radnym dokonania organizacji w ubiegłym roku, wśród których był spływ kajakowy, festiwal nadbużański, program edukacyjny. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl