Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



„Kolędujmy Maleńkiemu”

(Zam: 28.01.2015 r., godz. 11.19)

Koncert o takim tytule odbył się w piątkowy wieczór w bibliotece miejskiej. Wykonawcami najpopularniejszych polskich kolęd był chór parafialny działający w kościele św. Wojciecha pod dyrekcją Krzysztofa Zacharskiego.

– Polska tradycja kolędowa nie ma sobie równych w świecie. Mamy się czym szczycić, mamy co kultywować i pielęgnować – stwierdziła dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Chór z parafii pw. św. Wojciecha powstał 8 lutego 1998 r., jest czterogłosowy, śpiewają w nim soprany, alty, tenory i basy, jego skład to blisko 30 osób. Założycielem chóru jest Krzysztof Zacharski. Grupa ma na swoim koncie nie tylko występy podczas uroczystości parafialnych.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się wierszem. Goście wysłuchali deklamacji „Kolędo Polska”, a następnie wspólnie z artystami zaśpiewali kolędę pt. „Cicha noc”.
– Boże Narodzenie to jedyny w swoim rodzaju czas, który rządzi się naznaczonym przez historię i zwyczaje prawem. To czas, który ma swoją obowiązkową lekturę muzyczną. Jest to lektura odrębna i niepowtarzalna, nieobecna przez resztę roku. Tę lekturę stanowią kolędy – mówiła prowadząca Anna Chmiel. – Wspólne kolędowanie bardzo zbliża ludzi, w niezwykły sposób nas jednoczy, tworząc pokoleniową więź, a przede wszystkim dostarcza emocji. Wzniesienie głosów w jednym rytmie sprawia, że wszyscy czują się ściślej ze sobą związani, ponieważ tętna ich serc synchronizują się, a owa synchronizacja wytwarza poczucie spokoju i relaksuje.
Podczas koncertu w bibliotece śpiewacy wykonali najpopularniejsze polskie kolędy takie jak: „Chrystus się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mędrcy świata”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „W żłobie leży”. Występy chóru przeplatane były wierszami i refleksjami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy koncertu mieli okazję zapoznać się z historią poszczególnych kolęd, dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach powstały oraz kim byli ich autorzy. Chętni włączali się do wspólnego kolędowania. Mottem koncertu można określić wyrecytowany przez jednego z chórzystów wiersz księdza Jana Twardowskiego, który odpowiada na najważniejsze pytania związane ze świętami: „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać”.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta