Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 września 2020 r., imieniny Hieronima, Wery

Bardowie Wolności i Solidarności

(Zam: 23.12.2014 r., godz. 16.56)

Od 2006 r. z inicjatywy nauczycieli historii I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie, co roku w połowie grudnia odbywa się Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności”.

Jest on hołdem dla wszystkich ludzi sprzeciwiających się wprowadzeniu stanu wojennego oraz ofiar wojny komunistycznego państwa z narodem polskim, trwającej od roku 1945 do 1989. W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja przeglądu.

Bardowie wolności i solidarności to kontestatorzy ówczesnego młodego pokolenia z przełomu lat 70/80., pokolenia walczącego piórem. Twórczość bardów daje się czytać jako raporty codzienności kształtowanej przez różne doświadczenia polityczne i kulturowe. W tegorocznym przeglądzie, który odbył się w piątek 12 grudnia w sali sportowej I LO, można było obejrzeć 16 występów i wysłuchać ponad dwudziestu piosenek opozycyjnych takich jak: „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Ten nasz świat” Oddziału Zamkniętego, „Nadzieja” Jana Pietrzaka, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Sen o Wiktorii” Dżemu, „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Krystyny Jandy, „Ballada o Rzeczypospolitej” Andrzeja Kołakowskiego, „Obława” Jacka Kaczmarskiego czy „Polowanie na wilki” Piotra Roguckiego i Joanny Lewandowskiej. Imprezę poprowadzili uczniowie: Patrycja Szczesna, Adrian Chodyna i Olga Konarzycka.
Na wstępie goście obejrzeli film dotyczący wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Następnie Patrycja Szczesna wyrecytowała wiersz Grzegorza Przemyka „Gra o szczerość”. Minutą ciszy uczcili wszyscy pamięć ofiar wojny komunistycznego państwa z narodem.
Na scenie wystąpili uczniowie z gmin powiatu wyszkowskiego: I LO Norwid – Jakub Siuchno, Michał Skurzewski, Jakub Korczakowski, Mariusz Kubiak, Maciej Mróz, Filip Knap, Tomasz Świętoń, Magdalena Osik, Barbara Świętoń, Szymon Kurowski, Natalia Wóltańska, Filip Oleksiak, Oliwia Rudnicka, Aleksander Trol, Szymon Kurowski, Natalia Ogrodnik, Kornelia Kamińska, Mariusz Godleś, Mariusz Biernat, Mikołaj Szulc, Marcin Rozwadowski, Marysia Rusak, Weronika Szymańska, Małgorzata Ochmańska, Aneta Szczesna, oraz absolwent tej szkoły: Hubert Zduńczyk; z Gimnazjum w Zabrodziu: Weronika Chmiel i 22-osobowy chór; Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie: Natalia Karolkiewicz. ZS nr 1 w Wyszkowie reprezentowała Klaudia Nasiadka, ZS nr 2: Mariusz Godleś, ZS nr 3: Amanda Nisio, Klaudia Jaszewska, Sylwia Stalmach, Maryla Modzelan, ZS w Woli Mystkowskiej: Olga Kaczmarczyk.
Na zakończenie IX Przeglądu, zgodnie z tradycją wykonawcy razem z publicznością zaśpiewali utwór Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”. Następnie z podziękowaniami dla uczestników i organizatorów wystąpiła dyrektor szkoły Dorota Piotrowicz.
– Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności” już na stałe wpisał się w program naszej szkoły – mówiła dyrektor. – Spotykamy się po raz dziewiąty. Na początku była to impreza bardzo kameralna w holu na górze, jak widać potrzebujemy coraz więcej miejsca na to, aby wszystkich artystów oraz gości pomieścić.
Dorota Piotrowicz wręczyła pamiątkowe statuetki przedstawicielom szkół, których uczniowie wzięli udział w imprezie, a wszyscy, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu zostali uhonorowani pamiątkową plakietką „Bardowie Wolności i Solidarności 2014”.
P.D.
***
Więcej zdjęć na www.wyszkowiak.pl oraz www.facebook.com/tygodnikwyszkowiak

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 25.12.2014 r., godz. 20.03
To świetna inicjatywa. Na naszych oczach ( mówię tu o pokoleniu Solidarności) tamte wydarzenia stały się historią. Byłem kilkakrotnie na "Bardach". Młodzież angażuje się i czuje często lepiej niż dorośli atmosferę tamtych czasów. W dzisiejszych czasach rozmywania prawdy cieszy również jednoznaczna ocena tamtych wydarzeń. Bo komuna mordowała wówczas i Wolność i Polskę. Z tego co czytam i z tego co opowiadli mi ci, co byli w tym roku na imprezie to nikt nie ma w tej sprawie wątpliwości.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl