Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Plan Gospodarki Niskoemisyjnej także dla firm

(Zam: 23.12.2014 r., godz. 16.51)

Przedstawiciele wyszkowskiego samorządu zachęcają prywatnych przedsiębiorców do wpisania swoich przyszłych inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Dzięki temu łatwiej im będzie pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na przedsięwzięcia pozwalające zmniejszyć zużycie energii w firmach.

Plan na zlecenie gminy Wyszków przygotowała gdańska firma Ekometria. To dokument strategiczny obejmujący swoim opisem kwestie dotyczące terytorium gminy Wyszków. Swoje plany inwestycyjne związane z gospodarką niskoemisyjną wpisze do tego opracowania gmina Wyszków, jej jednostki, ale mogą to także zrobić inne instytucje publiczne i przedsiębiorcy. Podczas spotkania poświęconego planowi, które odbyło się 12 grudnia w Urzędzie Miejskim, skarbnik gminy Dariusz Korczakowski zachęcał przedstawicieli firm do zgłoszenia ich przedsięwzięć do planu.
– Powinno to ułatwić pozyskanie z Unii Europejskiej dofinansowania w ramach nowej perspektywy budżetowej – podkreślił.
Przedsiębiorcy powinni podać Urzędowi Miejskiemu szczegóły dotyczące planowanych inwestycji do końca tego roku, bo w przyszłym Rada Miejska ma Plan Gospodarki Niskoemisyjnej uchwalić. Jeśli nie zdążą w tym terminie, plan może być modyfikowany w trybie zmiany uchwały Rady Miejskiej. Samorząd nie weryfikuje przy tym, czy przedsiębiorca ma na daną inwestycję pieniądze czy nie.
– Przedsięwzięcia proekologiczne są bardzo drogie i bez wsparcia zewnętrznego okres zwrotu inwestycji jest dość długi – podkreślał skarbnik. – Przy funduszach unijnych często samemu trzeba sfinansować prace, a potem dostaje się refundację, przy czym Unia nie wszystko może uznać jako wydatek kwalifikowany – przestrzegał.
Spółdzielnie mieszkaniowe w ramach planu mogą ubiegać się pieniądze na termomodernizację budynków, instalacje solarne, fotowoltaiczne. Przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie także na wymianę oświetlenia, linii produkcyjnej na energooszczędne.
Podczas spotkania gościła przedstawicielka Elektrometrii Mariola Fijołek, która omówiła plan. Jak stwierdziła, jego realizacja wpisuje się w tzw. pakiet klimatyczno-energetyczny Unii Europejskiej, który przewiduje m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 r. Według niej, najwięcej dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery pochodzi od indywidualnych użytkowników ogrzewających piecami swoje domy.
Zainteresowani wpisaniem inwestycji do planu mogą kontaktować się z referatem ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Urzędu Miejskiego (e-mail: pozyskiwaniefunduszy@wyszkow.pl, tel.: 29 743 77 59).
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta