Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 września 2023 r., imieniny Gerarda, TeodoraMamy nowe (stare) władze powiatu

(Zam: 03.12.2014 r., godz. 16.49)

Starosta Bogdan Pągowski (PSL), wicestarosta Adam Mróz (PO) – oto najwyższe władze powiatu nowej kadencji. Tym samym rzeczywistością stały się przypuszczenia, o których mówiło się w Wyszkowie od tygodnia, kiedy to przedstawiciele PSL, PO, Wspólnoty Samorządowej i Komitetu Razem dla Ziemi Wyszkowskiej podpisali umowę koalicyjną.

Foto
Bogdan Pągowski, Adam Mróz, Tadeusz Kuchta, Krystian Pędzich, Bogusław Frąckiewicz
fot. Agnieszka Buźniak
Zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego, pierwszą sesję zwołuje komisarz wyborczy w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów. Nowo wybrani radni powiatowi spotkali się więc w miniony piątek 28 listopada. Pierwszy etap sesji prowadził Waldemar Sobczak – najstarszy wiekiem radny nowej kadencji. Czternastu przybyłych na sesję radnych najpierw musiało złożyć ślubowanie – to najważniejsza część sesji inauguracyjnej, bez tego nie mogliby sprawować mandatu. Nie ślubowali Bożena Jakubczak-Zadrożna, Marek Głowacki, Paweł Kołodziejski, Stanisław Jastrzębski, Grzegorz Nowosielski, którzy na sesję nie przyszli.
Pierwszym punktem porządku był wybór przewodniczącego Rady.
– Doświadczony samorządowiec, od dwóch kadencji radny gminy Wyszków. Myślę, że jego doświadczenie przełoży się na aktywną i dobrą pracę w powiecie wyszkowskim – kandydaturę Jacka Bachańskiego złożył jego partyjny kolega Krystian Pędzich.
Zgodnie z ustawą, przewodniczącego wybiera się bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady (niezbędna większość głosów do wyboru przewodniczącego wynosiła 8). W głosowaniu tajnym J. Bachański otrzymał 10 głosów, przy 4 wstrzymujących się. Wiceprzewodniczącym został Jan Getka – radny powiatu nieprzerwanie od 1998 r.
– Szesnaście lat na to czekałem – podsumował zgłoszenie swojej kandydatury przez Adam Mroza.
J. Getka uzyskał 9 głosów „za” przy 5 „wstrzymujących”.
Jedyną osobą zgłoszoną na stanowisko starosty był Bogdan Pągowski. Do jego wyboru wymagana była bezwzględna większość ustawowego składu, czyli 10 głosów. Tyle B. Pągowski otrzymał, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Tym samym B. Pągowski funkcję starosty będzie pełnił po raz trzeci z rzędu.
– Przed nami nietrudna, ale też niełatwa kadencja. Będziemy musieli podjąć szereg decyzji, które będą rzutowały na funkcjonowanie powiatu i wykorzystanie szans, które daje następny okres programowania – powiedział Bogdan Pągowski.
Wicestarostą, jak się można było spodziewać, został szef PO w powiecie Adam Mróz, uzyskując 10 głosów poparcia. Przeciwko tej kandydaturze głosowała 1 osoba, a 3 wstrzymały się od głosu.
– Po raz drugi startowałem w wyborach do powiatu wyszkowskiego. Cztery lata temu sytuacja potoczyła się inaczej (A. Mróz zdecydował się wówczas na stanowisko zastępcy burmistrza – przyp. aut.), w tym roku doceniając poparcie wyborców, zdecydowałem się przyjąć mandat radnego, przyjąć układ koalicyjny i godnie służyć mieszkańcom powiatu wyszkowskiego – zapewnił nowy wicestarosta. – Gwarantuję, że dołożę wszelkich starań, aby współpraca między wszystkimi radnymi, również tymi głosującymi przeciwko mnie, układała się jak najlepiej.
Po dwóch kadencjach w roli członka zarządu, po raz kolejny do tej funkcji został wybrany Krystian Pędzich (PSL). Oprócz niego w zarządzie znaleźli się: Tadeusz Kuchta (PSL) i Bogusław Frąckiewicz (G-PWS).
A.B.

Komentarze

nie rozumiem tej polityki???
Dodane przez maro, w dniu 04.12.2014 r., godz. 22.22
obserwuję już dłuższy czas to wyszkowskie politykowanie i nadal nie rozumiem pewnych rzeczy??? Z głosowania za wicestarostą Adamem Mrozem wynika, że 1 osoba była przeciwna- to wiadomo kto i z jakich względów p. Garbarczyk, ale dlaczego 3 osoby p.Sobczak,p.Rębała i p.Żukowski (wszyscy z PiS) się wstrzymali??? Przecież przez 4 lata p. Sobczak trzymał z urzędem miejskimi biegał na górę do p.Nowosielskiego i p.Mroza aby knuć przeciw p.Pągowskiemu i radzie powiatu. A teraz p. Sobczak nie jest zadowolony z tego, że jego kolega A. Mróz został wicestarostą? DLACZEGO tak się dzieje, że p.Sobczak (PiS) nie poparł p.Mroza??? Czyżby jego zdaniem p. Mróz jednak nie był dobrym kandydatem na stanowisko wicestarosty??? Gdzie tu pana kręgosłup moralny panie Sobczak????
Dodane przez Szałajdzki Lucjan, w dniu 05.12.2014 r., godz. 00.12
Bo teraz Sobczak będzie prawcifym PiSdolem prawcifym! Tak jak to na górze, gdzie PiSdols nie trzyma z rządami PO-PSL. Normalne. Nic to nie da, bo my tu wszyscy wiemy, że farbowany Franciszek, to korytowiec, który jak widzi perspektywy, to pójdzie z każdym.
Dodane przez naicob, w dniu 06.12.2014 r., godz. 12.33
A ja szukam ZDBociana! Gdzie moge znalezc? Moze ktos widzial? Prosze o informacje. Moze byc nagroda:-)

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta