Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 marca 2024 r., imieniny Bogdana, Józefa



W rocznicę śmierci Jerzego Rytla

(Zam: 03.12.2014 r., godz. 16.22)

7. Wyszkowska Drużyna Harcerzy Starszych „Utopieni” im. hm. Jerzego Rytla oddała hołd swojemu patronowi w 70. rocznice jego śmieci. Krótka uroczystość odbyła się w niedzielne południe przy pomniku poświęconym bohaterowi, u zbiegu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego w Wyszkowie.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Pepisko.

– Wspólnie szukaliśmy osoby, którą sami uznaliśmy za wartą upamiętnienia w wyjątkowy sposób. Uznaliśmy autorytetem – mówił podczas uroczystości, drużynowy Marcin Koński. – W 70. rocznicę śmierci naszego wspólnego autorytetu pamiętajcie, wy harcerze, ażeby takich osób szukać sobie w życiu. Ale nie w celu naśladowania, a w celu obserwowania i wybierania cech, które warto w sobie znajdować i rozwijać. Wy instruktorzy, żebyście będąc świadomi swojej roli, roli wychowawców i przewodników, kształtowali swoje charaktery i postawę w taki sposób, żeby autorytetami w oczach innych w końcu się stać.
Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie, w atmosferze refleksji i zadumy. Pod pomnikiem zapalono znicze, a druh Maciej Kopytkowski przybliżył sylwetkę Jerzego Rytla.
Bohater, znany też jako „Jur”, „Wit”, „Witkowski” urodził się 21 lipca 1914 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Był najstarszy spośród siedmiorga dzieci Marianny i Apolinarego Rytlów. Pełnił funkcję nauczyciela, harcmistrza, porucznika Armii Krajowej, komendanta „Roju Wysokich” w latach 1942-44 i prawobrzeżnej części Chorągwi Mazowieckiej (1944). Jerzy Rytel był absolwentem wyszkowskiego gimnazjum w roku szkolnym 1932/33. Równolegle objął funkcję drużynowego, działającej przy szkole 30. Mazowieckiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, którą pełnił w latach 1933-39. Z początkiem wojny phm. Jerzy Rytel został zmobilizowany, a potem zaangażował się w budowę wyszkowskich struktur Szarych Szeregów. Wyszkowskie środowisko harcerskie zostało sformowane w hufiec, który od tej pory działał pod kryptonimem „Rój Wysoki”. Jego komendantem został phm. Jerzy Rytel „Jur”. Po przekształceniu w lutym 1942 r. ZWZ w AK, wyszkowskie Grupy Szturmowe (chłopcy powyżej 18 roku życia) zostały sformowane w pluton, na którego czele stanął hm. ppor. „Jur”, a jego zastępcą został nieodłączny brat phm. pchr. „Zabłoński”.
W październiku 1944 r. Jerzy Rytel został wytropiony i aresztowany przez NKWD. 23 listopada został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano tego samego dnia w Wołominie.
P.D.

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 07.12.2014 r., godz. 16.01
Młodzi ludzie pamiętający o naszych polskich korzeniach, pracujący nad sobą, szukający autorytetów, nawiązujący do bohaterów sprzed lat. To budzi nadzieję, że ten polski ogień nie zgaśnie. Choć dziś są potężne zagrożenia. Również i wewnątrz harcerstwa.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta