Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 października 2020 r., imieniny Donaty, Remigiusza

W Wyszkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku się dzieje!

(Zam: 26.11.2014 r., godz. 16.20)

Po raz kolejny WUTW otrzymał dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na rok 2014. Opowiedziała o tym Danuta Laskowska podczas spotkania z seniorami, 19 listopada w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.

Tego dnia odbyły się również wykłady na temat medycyny estetycznej prowadzone przez dra Tomasza Mankiewicza, pojawili się też przedstawiciele policji.

Projekt „Uczymy się z pasją i dla przyjemności” wzmocni i rozszerzy ofertę Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku adresowaną do seniorów. Będzie bardzo istotnym etapem rozwoju uniwersytetu, który powstał w 2010 r. przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, a wiosną 2012 r., staraniem słuchaczy, przyjął formę prawną stowarzyszenia. Realizacja projektu umożliwi stworzenie pełnej oferty edukacyjnej dla seniorów obejmującej nie tylko zajęcia dydaktyczne z wielu dziedzin, warsztaty, regularne wyjazdy na zajęcia do zaprzyjaźnionego UTW w Pułtusku, ale także zajęcia dodatkowe, takie jak naukę języków obcych, klub turystyczno-przyrodniczy, możliwość korzystania z basenu, wyjazdy do teatru, warsztaty artystyczno-plastyczne. Realizacja projektu ma w założeniu przyciągnąć kolejne osoby, które poszerzą grono 80 osób dotychczas regularnie uczęszczających w zajęciach, zapewnić funkcjonowanie kół zainteresowań, przyczynić się do popularyzacji aktywnego spędzania czasu na emeryturze. Dzięki pozyskanym środkom słuchacze WUTW w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z bogatej oferty różnorodnych zajęć edukacyjnych, kulturalnych, turystyczno-krajoznawczych i rekreacyjnych.
Dotacja z ministerstwa pracy dla WUTW wynosi 20 tys. zł.

„Medycyna estetyczna. Fakty i mity”
To tytuł wykładów, które w minioną środę w sali widowiskowej WOK „Hutnik” poprowadził lekarz medycyny estetycznej dr Tomasz Mankiewicz. Specjalista na wstępie zdefiniował to pojęcie jako dział medycyny polegający na zapewnieniu wysokiej jakości życia ludziom zdrowym poprzez działania zapobiegawcze starzeniu się skóry oraz zabiegi rekonstrukcyjne (a także korekcję defektów estetycznych takich jak blizny, ubytki tkanki podskórnej, zmarszczki bruzdy, miejscowa otyłość, cellulit, rozstępy, mających wpływ na dyskomfort z własnego wyglądu). Lekarz opowiedział, dlaczego najczęściej ludzie decydują się korzystać z medycyny estetycznej. Przedstawił jej korzyści, takie jak stała satysfakcja z własnego wyglądu, zadowolenie i większa pewność siebie. Przybliżył słuchaczom rodzaje terapii przeciwstarzeniowej – od dermatologii przez psychiatrię po ortopedię i wiele innych. Procesowi starzenia się poświęcił dużą część wykładu. Jak można się było dowiedzieć, nie tylko wiek wpływa na nasz wygląd, zależny jest on również od genetyki, wpływu środowiska, stylu życia i pracy, palenia i ilości spożywanego alkoholu, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, zaburzeń rytmu dobowego. Wyświetlane były zdjęcia twarzy znanych osób w procesie starzenia, fotografie pacjentów przed i po zabiegach odmładzających.
– Za ocenę wieku w pierwszej kolejności odpowiada okolica oczu, jeśli nie ma zmarszczek wokół oka, osoba jest uznana za młodą i atrakcyjną – mówił Tomasz Mankiewicz. – Pozostałe okolice, po których najłatwiej ocenić wiek, pomijając twarz to część grzbietowa ręki, dekolt i okolica ucha. To są te miejsca, gdzie wieku nie oszukamy. Te okolice starzeją się najbardziej adekwatnie do wieku. Toksyną botulinową, tzw. botoxem, można temu zaradzić.

Botox, kwas hialuronowy – kiedy stosować?
Toksyna botulinowa jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek, głównie w górnej części twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka wybranych miejsc na twarzy. Stosuje się ją m.in. w przypadku zmarszczek czołowych, uniesienia brwi, zmarszczek nosowo-wargowych, zmarszczek palacza, „kurzych łapek”, zmarszczek szyi, asymetrii twarzy, czy przy nadmiernemu poceniu się (średnio tracimy 0,5 l potu dziennie, osoby z problemem nadpotliwości wydzielają powyżej 3 l potu dziennie). Efekty utrzymują się od 3 do 9 miesięcy. Doktor przedstawił też inny wypełniacz – kwas hialuronowy, który stosuje się do rewitalizacji skóry, korekcji zmarszczek, modelowania twarzy, gdy chcemy poprawić nawilżenie skóry, jej sprężystość, jędrność, elastyczność, by pozbyć się fałd i bruzd nosowo-wargowych, w okolicy oczu i na czole, kiedy pragniemy skorygować nos, brwi, zmianę kształtu i objętości ust, modelować policzki i brodę. Działanie utrzymuje się średnio 1,5 roku.
– Zaznaczam, że te zabiegi powinny być wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej przez lekarzy – przestrzegał dr Tomasz Mankiewicz. Uargumentował ten fakt, że choć w zakładach kosmetycznych zabiegi przy użyciu wypełniaczy są tańsze, to często wątpliwej jakości.
–To co przekracza barierę skóry, a może silnie alergizować lub powodować wstrząs anafilaktyczny, należy do lekarza lub farmaceuty – dodał specjalista.
Podczas wykładów poruszane były również kwestie łysienia, odsysania tłuszczu z poszczególnych części ciała, temat peelingów medycznych, zabiegów laserowych w przypadku przebarwień, depilacji lub naczynek. Konsultacja w gabinecie lekarza medycyny estetycznej polega na badaniu z wywiadem, ocenie stanu zdrowia ogólnego, ocenie skóry, obiektywizacji badań, klasyfikacji do zabiegu.
Po wykładach z medycyny estetycznej Marta Gierlicka i Marcin Sylwestrzak z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie spotkali się z seniorami, by przestrzec ich przed działaniami oszustów żerujących na ufności ludzi starszych. Opowiedzieli o przestępstwach, do których dochodziło w ostatnim czasie w Wyszkowie oraz o profilaktyce i bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Słuchacze otrzymali od policjantów odblaski oraz upominki z okazji Święta Seniora.
P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl