Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 grudnia 2024 r., imieniny Alfreda, Izydora



Powiat podsumował rekrutację

(Zam: 26.11.2014 r., godz. 16.12)

Duże zainteresowanie nauką w technikach i najstarszym wyszkowskim liceum oraz zdecydowana większość nauczycieli z najwyższym stopniem awansu zawodowego – to tylko niektóre z danych zawartych w sprawozdaniu z realizacji zadań oświatowych w minionym roku szkolnym 2013/2014.

Co roku powiatowy wydział edukacji ma obowiązek przedstawienia informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny, w tym z uwzględnieniem egzaminów zewnętrznych – obliguje go do tego ustawa o systemie oświaty.
Powiat wyszkowski prowadzi 9 szkół i placówek oświatowych, gdzie w 93 oddziałach kształci się 2 362 uczniów, a pracuje z nimi 387 nauczycieli. Wydział edukacji wyszkowskiego Starostwa podkreśla, że widoczne jest wysokie zainteresowanie kształceniem zawodowym. Podczas tegorocznej rekrutacji utworzono 13 oddziałów technikum i 2 oddziały szkół zawodowych kształcących w 13 zawodach. Dzięki temu powiat plasuje się na wysokiej pozycji pod względem szkolnictwa zawodowego w województwie mazowieckim.
– Tegoroczny nabór był bardzo udany – mówi naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski. – Przymiotnik „bardzo” musimy jednak poddać krytycznej analizie, jeśli chodzi o całokształt naboru we wszystkich placówkach.
Powiatowa oświata znajduje się obecnie trudnym okresie – z roku na rok spada bowiem liczba absolwentów gimnazjów. Według prognoz tendencja ta potrwa do 2017 roku, gdy gimnazjum ukończy zaledwie 730 uczniów (w tym roku mieliśmy 897absolwentów gimnazjów), by w kolejnym roku zacząć znów wzrastać. Przy tej tendencji tegoroczny nabór rzeczywiście kształtuje się zadowalająco, ale przede wszystkim dla trzech wyszkowskich szkół średnich – w każdej z nich kształci się obecnie więcej uczniów niż rok temu. W Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida jest 578 uczniów (540 w tym samym czasie rok wcześniej), w Zespole Szkół nr 1 – 874 (833 – 2013 r.), w Zespole Szkół nr 2 – 700 (666 – 2013r.). Więcej osób uczy się też w Zespole Szkół w Długosiodle. W roku szkolnym 2013/2014 było ich 58, w tym 61. Najtrudniejsza sytuacja jest w Zespole Szkół w Zabrodziu – tam obecnie kształci się mniej zarówno młodzieży – 58 (77 – 2013), jak i osób dorosłych – 14 (45 – 2013).
– Mamy problemy z Zespołem szkół w Zabrodziu. Przykro to powiedzieć, ale szkoła wygasza się samoczynnie, mimo że pani dyrektor robi, co tylko jest możliwe, by szkoła mogła funkcjonować. Stan, w którym w tej chwili szkoła się znajduje, nie jest uzależniony od czynności, które wykonuje pani dyrektor – uważa wicestarosta Zdzisław Bocian. – W tej chwili obserwujemy trend, że uczniowie, którzy mogliby korzystać z bazy w Zabrodziu, wybierają ośrodki szkoleniowe w Wyszkowie bądź w szkołach znajdujących się w gminach ościennych.
Jan Getka przyczyn trudnej sytuacji upatruje jeszcze w innym obszarze.
– Od kilku lat obserwuję tę sytuację i widzę, że jak tylko pani dyrektor wymyśli atrakcyjny kierunek i jest nim zainteresowanie, to w następnym roku zarząd otwiera kierunki w wyszkowskich szkołach – mówi J. Getka.
Z danych udostępnionych przez wydział edukacji wynika, że najwięcej osób kształci się w wyszkowskich technikach.
Wciąż największym powodzeniem cieszy się zawód technika żywienia i usług gastronomicznych, mechanika i mechanika pojazdów samochodowych. Wzrosło też zainteresowanie między innymi zawodem technika hotelarstwa, elektryka, cyfrowych procesów graficznych, organizacji reklamy, handlowca i spedytora. Mniej uczniów, w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, chciałoby otrzymać tytuł technika logistyka, informatyka oraz urządzeń i systemów energii odnawialnej. Prawie na tym samym poziomie pozostaje zainteresowanie specjalnością techniki budownictwa i obsługi turystycznej.
Widoczny jest z kolei trend w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Nauczycieli stażystów jest w powiecie niewielu – 26,41 etatów, najwięcej jest natomiast nauczycieli dyplomowanych – 171,57 etatów na 387,62 etatów ogółem.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta