Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2020 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Wystawa na stulecie wybuchu wojny

(Zam: 26.11.2014 r., godz. 16.02)

W miejskiej bibliotece można oglądać wystawę „I Wojna Światowa nadzieją Polaków na odzyskanie niepodległości”, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy wybuchu walk zwanych niegdyś wielką wojną. To zbiór kopii zdjęć, elementów wyposażenia żołnierzy, dokumentów informacji o tamtym okresie.

Ekspozycja dostępna jest na II piętrze biblioteki. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 10 września. Na uroczystość przyszedł burmistrz Grzegorz Nowosielski wraz ze swoim zastępcą Adamem Mrozem oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
Choć I wojna światowa wybuchła w lipcu, wydarzenie to miejski samorząd postanowił uczcić w listopadzie wpisując wystawę w kalendarz obchodów Święta Niepodległości.
– Ta wystawa to lekcja historii, z której należy skorzystać – powiedział G. Nowosielski. – Pokolenie moich rodziców zna wojnę tylko z opowieści. Mam nadzieję, że niektórych zakusy na władzę nie pozwolą znów doznać tego zjawiska. Narody, które nie wyciągają wniosków z historii są słabe i trwają krócej.
Wystawę przygotował pracownik biblioteki Mirosław Powierza, który zwrócił uwagę, że podczas I wojny światowej strony konfliktu stosowały broń niespotykaną wcześniej w konfliktach zbrojnych.
– To były szybkostrzelne karabiny maszynowe, samoloty, które nie miały luków bombowych, ale piloci bomby zrzucali. Na morzach śmierć siały okręty podwodne. W wojnie wykorzystywano też zwierzęta – mówił.
Goście wernisażu obejrzeli również krótki film przygotowany przez Muzeum Historii Polski „Straszna wojna”, w którym mowa jest m.in. o atakach gazowych przeprowadzonych na terenie dzisiejszej Polski, olbrzymich zniszczeniach i bratobójczej walce Polaków, którzy służyli w armiach zaborców.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl