Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Ruszył cykl warsztatów „Gawiniana”

(Zam: 05.11.2014 r., godz. 17.01)

Ponad dwadzieścia osób wzięło udział w pierwszym etapie nowatorskiego projektu warsztatów ilustratorskich „Gawiniana” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie i wyszkowskie Stowarzyszenie „Pepisko”.

Wieczorem 22 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu spotkali się nauczyciele plastyki, wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego z Dębinek, Zabrodzia, Mostówki, Brańszczyka, Warszawy i Wyszkowa oraz pasjonaci sztuk plastycznych. Mimo że spotkanie rozpoczęło się z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem, dalsza jego cześć z pewnością pozwoliła uczestnikom zapomnieć o chwilach oczekiwania. To za sprawą Doroty Suwalskiej – znanej malarki, pisarki i animatorki kultury, która poprowadziła warsztaty. Środowa, pierwsza część została poświęcona kalkografii – prostej, aczkolwiek niebywale ciekawej technice graficznej wykorzystującej kalkę ołówkową (lub maszynową) oraz rozgrzane żelazko.
Kolejne spotkania z cyklu „Gawiniana” zaplanowano w drugiej połowie listopada i w grudniu. W planach organizatorów jest jeszcze zapoznanie uczestników trzema technikami twórczymi. Jak mówi Marek Filipowicz z „Pepisko”, oprócz malarstwa i rysunku, pojawią się też inne oryginalne techniki. Uczestnictwo w każdym z warsztatów zostanie potwierdzone stosownym certyfikatem. Czwarte spotkanie, które najprawdopodobniej odbędzie się w okresie świątecznym będzie miało charakter podsumowujący.
Założeniem pomysłodawców było przywrócenie pamięci o Antonim Gawińskim, pochowanym na cmentarzu w Niegowie malarzu i ilustratorze książek, ale też, o czym niewielu wie, poecie. Zwieńczeniem projektu będzie więc wydanie tomiku jego poezji ilustrowanego pracami uczestników warsztatów. Ma to nastąpić wiosną przyszłego roku.
Fundusze na zorganizowanie cyklu szkoleń – w sumie 3 500 zł zostały pozyskane przez organizatorów z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Grupę Działania Równiny Wołomińskiej. A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta