Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaJak być bezpiecznym

(Zam: 22.10.2014 r., godz. 15.47)

Montaż nowych kamer monitoringu miejskiego, doświetlenie przejść dla pieszych, oznakowanie części ścieżek rowerowych to tylko niektóre elementy realizacji projektu „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wyszkowa”, na który prawie 100 tys. zł przekazał rząd.

Rządowy Program Ograniczania Przestępczości i Antyspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” pozwolił gminie Wyszków i współpracującym z nią instytucjom na zrealizowanie wielu przedsięwzięć, które rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do grudnia. W Zespole Szkół 9 października osoby zaangażowane w projekt, a także korzystający z niego podsumowali dotychczasowe działania, których koordynatorem jest zastępca burmistrza Adam Mróz.
Jak mówił, dofinansowanie z rządu (wyniosło 99 772 zł, całkowity koszt projektu 142 000 zł) pozwoliło na zamontowanie 7 nowych kamer na ulicach Wyszkowa, doświetlenie 5 przejść dla pieszych, oznakowanie części ścieżek rowerowych, cięcia pielęgnacyjne zieleni miejskiej, naprawę ogrodzenia boiska przy Gimnazjum nr 2, częściową renowację osiedla budynków socjalnych przy ul. Serockiej – tu z udziałem samych mieszkańców odbyło się malowanie klatek schodowych, mocowanie numerów na drzwiach, skrzynek pocztowych, na elewacjach powstało ozdobne graffiti. W teren ruszyli też streetworkerzy (pedagodzy ulicy), którzy opiekują się młodzieżą. Świetlice socjoterapeutyczne prowadzą zajęcia dotyczące bezpieczeństwa. W tym przedsięwzięciu współpracowały policja, straż miejska, straż pożarna, Ośrodek Pomocy Społecznej, Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Związek Harcerstwa Polskiego, świetlice socjoterapeutyczne „Słoneczna” i prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Zaangażowały się także poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego.
– Cieszę się, że słowa „razem” i „bezpieczniej” dotyczą sytuacji, w której wiele instytucji działa, żeby nam się lepiej żyło – mówił komendant wyszkowskiej policji mł. insp. Szymon Herman. – Poszczególne instytucje nie są w stanie dobrze służyć – policja, samorządy, pogotowie i in. muszą współdziałać, wtedy efekt jest lepszy – podkreślił.
Renata Zamczyńska-Zadrożna to jedna ze streetworkerek, która ma pod swoją opieką około 14 dzieci.
– One są wspaniałe, skupiamy się na pomocy, ale też staramy się wydobyć potencjał dzieci, aby wierzyły w siebie, aby ich jutro było lepsze od wczoraj – podkreśliła.
– Problemy osób, które nie czuły się bezpiecznie zgłaszaliśmy do odpowiednich służb. Staraliśmy się, by czuli się odpowiedzialni za to, gdzie żyją, pracują itp. – mówiła dyrektor OPS-u Agnieszka Mróz.
Mieszkańcy osiedla przy ul. Serockiej zaangażowali się w pomoc w odnawianiu swojego otoczenia, w nagrodę OPS zorganizował dla nich wycieczkę do Warszawy (na Stadion Narodowy i siedziby Telewizji Publicznej) oraz minifestyn na osiedlu.
Podczas spotkania wręczono nagrody w konkursie filmowym „Co nam daje segregacja odpadów?”, ogłoszony w ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej, którego organizatorem był Urząd Miejski. Konkurs polegał na wykonaniu krótkiego filmu (3-,5-minutowego) przedstawiającego sposoby postępowania z odpadami oraz rolę segregacji odpadów w życiu człowieka. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich wyszkowskich gimnazjów, wpłynęło 13 prac. Zwycięzcami zostali uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Wyszkowie: Karolina Kownacka, Magdalena Jaworowska, Aleksandra Wróbel, Michał Murawski, Jakub Ponichtera, którzy są autorami filmu „Co nam daje segregacja odpadów”. II miejsce zajął film Nie wyrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci” nakręcony przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie: Milenę Pażuch, Karinę Kurzyńską, Klaudię Bralewską, Katarzynę Milewską, Paulinę Mikulec. III miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie, którzy nakręcili film „Ekologia na wesoło” Film wykonany został przez Karolinę Wojciechowską, Sandrę Przybysławską, Annę Gomoliszek, Piotra Kuchtę, Katarzynę Rutkę.
Dyrektor Gimnazjum nr 3 Alina Oleksiak, odebrała też nagrodę dla placówki – laptop.
Nagrody ufundował Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, wręczał je m.in. szef tej instytucji Wojciech Bobrowski.
Wyróżniono też dzieci uczestniczące w quizach organizowanych w świetlicach środowiskowych. Na koniec funkcjonariusze z powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej dali pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Gmina zamierza w najbliższym czasie ubiegać się o kolejne dofinansowanie z programu „Razem bezpieczniej”.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl