Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaBy ojcostwo stało się pasją

(Zam: 22.10.2014 r., godz. 15.46)

Bycie tatą to nie taka łatwa sprawa. Warto więc uczyć się, rozmawiać, szukać wzorów, poznać doświadczenia innych, by powielić ich sukces i uniknąć błędów.

Taką okazję po raz drugi mieli ojcowie z Wyszkowa. Po sukcesie marcowych warsztatów, 10 i 11 października (piątek i sobota) w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna edycja darmowych zajęć dla ojców zatytułowanych „7 sekretów efektywnego ojcostwa”.

„Wychowując dziecko jesteś jak rzeźbiarz wśród najcenniejszego marmuru. Bez obróbki – pozostanie bezkształtną bryłą. Gdy uderzysz dłutem za lekko – kształt płaskorzeźby daleki będzie od ideału. Gdy przesadzisz z siłą – kamień pęknie. Pozostanie w nim na zawsze nieusuwalna rysa. Gramy, więc o najwyższą stawkę – bycie tatą – najważniejszą misję w życiu mężczyzny.” Tak ojcostwo opisują autorzy strony Tato.net z Fundacji im. św. Cyryla i Metodego w Lublinie, organizatorzy warsztatów w Wyszkowie.
Kurs w wyszkowskiej bibliotece miejskiej poprowadził Łukasz Wachowski – trener, ojciec trójki dzieci. Piątkowe spotkanie zaczęło się o godz. 18.00 i trwało do 21.00. Sesję poświęcono wyzwaniom ojcostwa. Mogły w niej uczestniczyć również kobiety. Była to forma rozmowy oraz praca w małych grupach na temat: „Jak żona może pomóc mężowi być lepszym ojcem?”. Łukasz Wachowski tłumaczył, iż problemy wychowawcze to coś naturalnego, a wzmocnienie sił sprawi, że ojcostwo stanie się pasją. Pośród blisko piętnastu uczestników znalazł się również zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Mróz.
– Jestem tu przede wszystkim jako tata – mówił wiceburmistrz. – Cieszę się, że na takie działania są chętni, bo czasami trudno jest znaleźć osoby, które chciałyby się czegoś więcej dowiedzieć i zmierzyć się ze swoimi słabościami. Ja z pewnością, jak każdy tata, popełniam błędy, też chcę się czegoś nauczyć i mam wielką przyjemność, z tego, że będę mógł uczestniczyć w tym kursie i poznać sekrety efektywnego ojcostwa. Cieszę, się że zdecydowaliście się państwo wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Możemy być dumni z tego, że mamy takich świadomych i odpowiedzialnych ojców. Moim marzeniem jest, aby do tego grona dołączyć – powiedział Adam Mróz.
Następnego dnia zajęcia zaczęły się o godz. 9.00 i trwały do 21.00. Tym razem były adresowane wyłącznie do mężczyzn. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi: w jaki sposób utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne – praca zawodowa, jak rozpoznać silne i słabe strony swojego ojcostwa, jak wykorzystać umiejętności przydatne do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju, jak stworzyć i wdrożyć praktyczny plan działania dla taty. Przekonali się również jak inni mężczyźni radzą sobie w roli ojca, gdyż mieli okazję wymienić doświadczenia w męskim gronie, pracowali w grupach oraz indywidualnie.
Kolejne takie warsztaty odbędą się na wiosnę, w przyszłym roku. Po nich w okresie jesiennym planowana jest realizacja konferencji dla ojców, będąca podsumowaniem trzech spotkań, gromadząca wszystkich uczestników warsztatów.
Projekt jest realizowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wyszków, adresowany wyłącznie do jej mieszkańców, dofinansowany przez Urząd Miejski w Wyszkowie. P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl