Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaPijany kierowca to potencjalny zabójca

(Zam: 22.10.2014 r., godz. 15.42)

– Dla nas każde życie jest bardzo ważne i po to jest ta kampania – mówi sierż. Marta Gierlicka z wyszkowskiej komendy policji. Jednostka z samorządem gminnym rozpoczynają akcję „Nie zabijaj” skierowaną przeciw pijanym kierowcom.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Urzędu Miejskiego i policji spotkali się w siedzibie jednostki, by przedstawić założenia kampanii „Nie zabijaj”. Będzie ona kontynuacją akcji zainicjowanej pod tym hasłem rok temu przy okazji Dnia bez Samochodu.
– Niewystarczająca jest informacja trafiająca do społeczeństwa, jeśli chodzi o kształtowanie świadomości. Kiedy zdarzy się wypadek, kolizja, ktoś nietrzeźwy zostanie zatrzymany, to już jest po fakcie. Nam zależy na tym, by docierać do szerokiego odbiorcy przed zdarzeniem – mówił komendant powiatowy policji mł. insp. Szymon Herman. – Nie chodzi tylko o to, żeby policjanci na drodze kontrolowali, ale o to, by podejmować działania, które spowodują, że ktoś nie wsiądzie po pijanemu do samochodu lub zareaguje, jeśli druga osoba to zrobi – dodał.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski podkreślał, że wyszkowski samorząd od lat wspiera wyszkowską policję.
– Starając się zapewnić poczucie bezpieczeństwa współpracujemy z komendą. Odbywają się wspólne patrole policjantów ze strażą miejską, montujemy monitoring, odbywa się wiele akcji społecznych, przedstawiciele policji zasiadają w gremiach opiniodawczo doradczych burmistrza i wiele innych – wymieniał.
Gmina wspomaga policję również kupując dla niej sprzęt – burmistrz na środowym spotkaniu przekazał komendantowi dwa alkomaty. Pomogą one funkcjonariuszom w przeprowadzaniu akcji skoncentrowanych na wykrywaniu nietrzeźwych kierujących np. „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwy wieczór”, „Trzeźwość”, „Dyskoteka”.
– W tym roku do września akcji policyjnych ukierunkowanych na sprawdzanie trzeźwości było ponad 260, czyli praktycznie codziennie jakąś organizujemy, liczba przebadanych to niemal 50 000 osób – informował mł. insp. Sz. Herman. – Po to nam są potrzebne alkomaty, żeby móc sprawniej pracować. Liczba ujawnionych nietrzeźwych kierujących to 273 (w tym roku – przyp. red.), czyli niemal codziennie zostaje złapany pijany człowiek. Jesteśmy jednostką, która przoduje w garnizonie pod względem przeprowadzanej liczby badań. Dlaczego? Bo widzimy w tym sens. Dopóki codziennie ujawniany jest pijany kierujący, to będziemy prowadzić takie działania.
Jak podkreśliła rzecznik prasowy wyszkowskiej komendy policji sierż. Marta Gierlicka, w tym roku komenda powiatowa zanotowała 9 wypadków, w których sprawcami byli pijani kierujący, zginęły w nich 2 osoby, 8 zostało rannych.
– Ktoś może powiedzieć „niedużo, jak na dziewięć miesięcy”. Dla nas każde życie jest bardzo ważne i po to jest ta kampania – mówiła. – Ona jest skierowana do wszystkich mieszkańców, żebyśmy nie byli obojętni na to, że ktoś wychodzi z naszego domu pijany i siada za kierownicą. Nigdy nie wiadomo, czy ofiarą jakiegoś nieszczęścia nie będzie ktoś z naszych bliskich – dodała.
Kampania ma być skierowana do wszystkich mieszkańców gminy Wyszków i powiatu – kierowców, młodzieży, kursantów w szkołach nauki jazdy, właścicieli sklepów z alkoholem i sprzedawców, właścicieli dyskotek, pubów itp.
Gmina zapłaci za nią z funduszy pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu.
Jak podkreśliła Kamilla Puławska zajmująca się w Urzędzie Miejskim profilaktyką i uzależnieniami, gmina chce przeprowadzić w szkołach ponadgimnazjalnych warsztaty zatytułowane „Trzeźwa jazda”. Mają objąć I LO, Zespół Szkół nr 2, IV Liceum Ogólnokształcące, I Technikum Poligraficzno-Usługowe, Zespół Szkół nr 3 (łącznie ma być to do prawie 600 młodych ludzi). Do szkół nauki jazdy mają trafić pisma przewodnie z zaproszeniem do współpracy oraz materiały promocyjne. Planowane są warsztaty dla kursantów dotyczące trzeźwej jazdy.
Kamilla Puławska podkreśliła, że potrzebna jest też promocja działającej w Wyszkowie grupy korekcyjno-edukacyjnej dla nietrzeźwych do kierowców skierowana do instytucji, które mogą na taką terapię kierować – sądu, prokuratury. Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamierzają roznosić materiały dotyczące kampanii do punktów sprzedaży alkoholu, dyskotek. Na 4 listopada zaplanowane jest szkolenie dla właścicieli sklepów z alkoholem.
Organizatorzy chcą też umieścić informacje dotyczące kampanii na telebimach zlokalizowanych w Wyszkowie – zarówno należących do gminy, jak i prywatnych (o ile się zgodzą przyłączyć do akcji).
Policja prosi przede wszystkim o to, by nikt nie był obojętny na sytuacje, kiedy pijany siada za kierownicę lub prowadzi samochód.
– To, co każdy może zrobić, to zadzwonić na policję i jeśli czuje się na siłach, uniemożliwić jazdę pijanemu – zabrać kluczyki, schować je. Prawo chroni osobę, która działa w wyższym celu, która ujmuje sprawcę każdego przestępstwa – podkreśla mł. insp. Szymon Herman.
Kampania ma potrwać do końca grudnia tego roku. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl