Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2023 r., imieniny Michaliny, MichałaNiektóre Urzędy Stanu Cywilnego do likwidacji?

(Zam: 15.10.2014 r., godz. 17.13)

Niewykluczone, że niebawem z mniejszych miejscowości znikną Urzędy Stanu Cywilnego. Wojewoda zapowiedział konsultacje z samorządowcami w tej sprawie. Burmistrz zapewnia, że likwidacja USC Wyszkowowi na pewno nie grozi.

Pracownicy wyszkowskiego Urzędu Stanu Cywilnego to, jak się okazuje, dosyć zapracowane osoby – według Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nasz USC jest na 12 miejscu z 289 mazowieckich urzędów pod względem ilości załatwianych spraw w miesiącu, a pod względem wydanych odpisów zajmuje 8 miejsce w województwie po takich miastach jak Warszawa, Płock, Radom. Pruszków, Siedlce, Otwock, Żyrardów.
– Bierze się to z faktu, że w Wyszkowie jest prężnie działający szpital powiatowy z oddziałem położniczym oraz prywatna klinika położnicza – wiele kobiet decyduje się rodzić w Wyszkowie. Ostrołęka zarejestrowała w ubiegłym roku 1 311 urodzeń, a my 1 354 – podkreśla zastępca burmistrza Adam Mróz.
Ostrów Mazowiecka zanotowała 560 urodzeń, a Pułtusk zaledwie 360.
– Urząd Stanu Cywilnego jest czynnością zleconą – to zadanie wojewody które wykonuje samorząd. Teoretycznie wojewoda zapewnia też finansowanie USC – mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Na przełomie roku będą konsultacje na temat Urzędów Stanu Cywilnego i te, które wykonują najmniej czynności w niektórych gminach mogą zostać likwidowane. Chodzi o oszczędność środków i centralizację. Ustawodawstwo będzie szło w takim kierunku, żeby nie było rejonizacji, żeby każdym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie kraju można było załatwić wszystkie sprawy.
Jeśli dojdzie do likwidacji niektórych USC, dla wyszkowskiego urzędu będzie to oznaczać więcej pracy, bo mieszkańcy okolicznych gmin będą przyjeżdżać do Wyszkowa, by załatwić sprawę. USC prócz sporządzania aktów małżeństwa, urodzenia, zgonu, wydaje odpisy, decyzje w sprawach m.in.: zmiany nazwiska i imienia, odtworzenia, sprostowania, uzupełnienia aktu stanu cywilnego. USC wydaje też zaświadczenia m.in. w sprawach zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą, do ślubu konkordatowego. Zajmuje się też przyjmowaniem oświadczeń o uznaniu ojcostwa i nadaniu dziecku nazwiska matki.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Chłop, w dniu 17.10.2014 r., godz. 15.20
Ten apel primadonnów, też jest arogancją. Jak masz brud za pomalowanymi paznokciami to siedź w domu przy garach i chłopu ugotuj obiad, a do polityki się nie pchaj.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta