Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 września 2021 r., imieniny Franciszka, Justyny

Na początek liczenie ptaków

(Zam: 11.01.2011 r., godz. 12.40)

Liczeniem ptaków Dom Kultury w Somiance zainauguruje projekt przeznaczony dla mieszkańców gminy, w ramach którego przez najbliższy rok odbywać się będą m.in. wycieczki terenowe.

W nowym roku Dom Kultury w Somiance wzbogacił ofertę dla mieszkańców, a szczególnie młodzieży z ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Placówka przystąpiła do ogólnopolskiego projektu administrowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków „Bliżej Natury – Identyfikacja i Merytoryczne Przygotowanie Animatorów Przyrody” (więcej o programie na stronie www.otop.org.pl), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach programu Infrastruktura i Środowisko) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego realizacja potrwa do 31 grudnia 2011 r. Weźmie w nim udział tysiąc pięćset młodych ludzi z Polski i stu pięćdziesięciu animatorów przyrody – z gminy Somianka są nimi: Hanna Główczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury (pracującego metodą CAL – Centrum Aktywności Lokalnej) i Barbara Polak –właścicielka certyfikowanego gospodarstwa ekoagroturystycznego w Jackowie Górnym. Zadaniem animatorek będzie m.in. zorganizowanie, wspólnie z dziesięcioosobową grupą młodzieży, trzech terenowych wycieczek dla mieszkańców, stoiska podczas lokalnej imprezy plenerowej oraz zamontowanie tablicy edukacyjno-informacyjnej o obszarze Natura 2000 w miejscu, gdzie są duże skupiska mieszkańców i turystów.

Jeszcze w styczniu odbędzie się warsztatowe spotkanie młodzieży połączone z prezentacją multimedialną (ptaki i ich siedliska). Młodzież pozna też wieloletniego animatora, przyrodnika, pasjonata Jerzego Sitka z Wyszkowa, który przybliży lokalne atrakcje przyrodnicze, w tym siedliska ptasie. Spotkanie zakończy się wyjściem w plener, by obserwować przyrodę i najbliższe otoczenie przez specjalistyczne lornetki, które Dom Kultury zakupił jako wkład własny do projektu.

W ten sposób młodzież przygotuje się do pierwszego zadania – ogólnopolskiego zimowego „ptakoliczenia” w ostatni weekend stycznia, które polegać będzie na liczeniu ptaków w parkach, ogrodach oraz lasach. Zainteresowane wydarzeniem osoby, całe rodziny organizatorzy zapraszają do Domu Kultury, gdzie można zgłosić swój udział w akcji.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl