Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannySamorządowcy z Ukrainy odwiedzili Wyszków

(Zam: 01.10.2014 r., godz. 17.55)

„Przygotowanie ukraińskich samorządowców do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE” – w ramach tego programu realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Związek Miast Polskich we współpracy z gminą Wyszków, do naszego miasta przyjechała delegacja samorządowców z Ukrainy.

We wtorek 16 września goście zapoznawali się z funkcjonowaniem państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Ukraińscy samorządowcy, burmistrz Vilnogorska Vitalij Fedorenko i zastępca burmistrza tego miasta Svitlana Arkihipowa, gościli w Wyszkowie od 15 do 20 września. W tym czasie obserwowali i poznawali działanie wyszkowskiego samorządu, spotykali się z radnymi, urzędnikami, pracownikami jednostek samorządowych. Wzięli udział w posiedzeniach stałych komisji Rady Miejskiej, odwiedzili miejskie przedsiębiorstwa, uczyli się systemów zarządzania i mechanizmów samorządowej pracy. Drugiego dnia pobytu w naszym mieście zwiedzili Komendę powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W towarzystwie zastępcy burmistrza Adama Mroza oraz dyrektora Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” Mariusza Kowalskiego, pod przewodnictwem dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Wyszkowie. st. kpt. Marka Krzyżańskiego zobaczyli poszczególne pomieszczenia budynku: miejsca pracy strażaków, wypoczynku, siłownię, jadalnię, warsztat. Obejrzeli wozy strażackie, byli również świadkami pokazu sprzętu znajdującego się na samochodach technicznym i gaśniczym. Dowiedzieli się, w co musi być zaopatrzony każdy strażak podczas akcji i jakie są cechy charakterystyczne jego ubioru, obejrzeli pokaz zjazdu ze ślizgu. Mogli przymierzyć hełm, zobaczyć kamerę termowizyjną pomocną przy poszukiwaniu ofiar, wysłuchać zasad i przepisów panujących w jednostce. Goście pytali, jak wygląda harmonogram dnia wyszkowskich strażaków, kiedy do zadania rusza państwowa, a kiedy ochotnicza straż pożarna, byli ciekawi jak często strażacy interweniują i jaki obowiązuje ich obszar działań, opowiadali również jakie reguły panują w vilnogorskiej straży. Funkcjonariusze przygotowali dla gości także widowiskowy pokaz ratownictwa wodnego.
Jak podaje Związek Miast Polskich, celem projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządowców do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, jest przygotowanie jak najszerszej grupy samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój (odpowiednik środków przedakcesyjnych w Polsce). Efektem długofalowym ma być wzmocnienie obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego, podniesienie jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, a także ograniczenie skali zjawisk korupcyjnych. Jednym z wielu warunków powodzenia reform na Ukrainie jest jak najszersze włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach samorządowych i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności – co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce.
P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl