Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Chcieli pikiety, ale nie dopełnili formalności

(Zam: 24.09.2014 r., godz. 18.01)

Komitet Wyborczy Wyborców Wyszków Od Nowa oskarża Urząd Miejski i Grzegorza Nowosielskiego o naruszenie prawa do zgromadzeń i próbę przeniesienia stadionu bez zasięgania opinii mieszkańców miasta. Przedstawiciele sztabu poinformowali o tym podczas briefingu zorganizowanego dla mediów 21 września.

W minioną niedzielę przedstawiciele WON-u czekali na dziennikarzy przy wejściu do Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo – na pobliskim stadionie komitet planował bowiem zorganizować pikietę, na którą nie dostał pozwolenia od władz miasta.
– Zgłosiliśmy w czwartek chęć zorganizowania pikiety w tym miejscu dotyczącej stadionu miejskiego i jego likwidacji. Niestety, dostaliśmy odpowiedź odmowną. Okazało się, że nie możemy jej zorganizować ze względu na braki formalne. W odpowiedzi podpisanej przez wiceburmistrza przeczytaliśmy, że nie dopełniliśmy wymogu trzech dni roboczych – mówi Adam Kępka.
Urząd Miejski w odpowiedzi na wniosek zgłoszony przez Wyszków Od Nowa powołuje się na ustawę z 2003 r., która określa, że organizator zgromadzenia publicznego, w tym pikiety, powinien zawiadomić gminę o tym fakcie nie później niż na trzy dni robocze wcześniej i równocześnie nie wcześniej niż 30 dni przed rozpoczęciem tego zgromadzenia.
– To jest kuriozalna decyzja – uważa kandydat na burmistrza Adam Kępka. – Ustawa ta, wyrokiem Trybunału, została uchylona w tym samym dniu, w którym składaliśmy zawiadomienie o pikiecie. Wyrok Trybunału mówi, że zapis ten jest niezgodny z 31 artykułem Konstytucji, natomiast Urząd Miejski posługując się dalej tą ustawą zabrania nam stworzenia legalnej demonstracji.
Adam Kępka porównuje działania wyszkowskiego magistratu do praktyk dyktatorskich, zarzuca mu również łamanie podstawowych praw człowieka.
– Nam to przypomina działania Łukaszenki na Białorusi. Tak się nie postępuje. To jest tłumienie głosu obywateli. To nie jest postępowanie burmistrza z Unii Europejskiej, a dyktatora ze Wschodu – uważa lider WON. – Stoi to również w sprzeczności z tym, co burmistrz zazwyczaj mówił – że będzie walczył o jawność podejmowanych decyzji oraz o to, żeby wywołać dyskusję polityczną. Takiej dyskusji zostaliśmy dzisiaj pozbawieni.
Rzeczywiście, Trybunał uznał te przepisy za niekonstytucyjne, ale jednocześnie jasno sprecyzował, kiedy przestaną obowiązywać. W wyroku, opublikowanym na stronie internetowej TK czytamy, że przepisy te „tracą moc obowiązującą z upływem 12 (dwunastu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”. Oznacza to, że odmowa, którą KWW Wyszków Od Nowa otrzymał z urzędu była zgodna z prawem. Przedstawiciele komitetu nie zamierzają po raz kolejny ubiegać się o zorganizowanie demonstracji, uważają bowiem, że „celem samym w sobie nie jest pikieta” lecz to, jaki problem miała podejmować. A miała dotyczyć pomysłu G. Nowosielskiego związanego z przeniesieniem stadionu na peryferie miasta.
– Wyrzucenie stadionu, zabetonowanie tego terenu przez bloki mieszkalne jest wielkim błędem. Nie ma tu uzasadnionego interesu społecznego, a jedynie interes dewelopera – mówi Adam Kępka. – Ta decyzja jest podobna do tej związanej z likwidacją kuchni szkolnych czy etatów sprzątaczek w szkołach gminnych.
Komitet uważa, że obecna lokalizacja stadionu jest bardzo dobra. Zdaniem jego przedstawicieli, z racji, że znajduje się w centrum miasta dzieci i młodzież nie muszą pokonywać kilometrów, by do niego dotrzeć. Według nich, stadion na obrzeżach miasta, w proponowanej przez burmistrza lokalizacji przy ul. Pułtuskiej w okolicach cmentarza i ogródków działkowych, wiązałby się z dużymi utrudnieniami – również dla rodzin osób zmarłych, które byłyby zmuszone żegnać swoich bliskich przy dopingu kibiców.
Adam Kępka zapewnił, że w poniedziałek 22 września zostanie w Urzędzie złożona petycja o przeprowadzenie referendum, następującej treści:
„My, kibice Bugu Wyszków, członkowie i sympatycy Komitetu Wyborczego Wyborców Wyszków Od Nowa oraz mieszkańcy miasta pragniemy gorąco zaprotestować przeciwko planom przeniesienia stadionu miejskiego na peryferie Wyszkowa i zabudowania jego obecnego terenu wieżowcami. Uważamy, że po pierwsze nie ma do tego przesłanek sportowych, ekonomicznych, przestrzennych ani przyrodniczych. Ponadto uważamy, że decyzja tego typu powinna być podjęta w referendum, które można przeprowadzić wraz z wyborami samorządowymi. Jeśli burmistrz nie przeprowadzi takiego referendum, podejmiemy działania na rzecz przeprowadzenia jego”.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Ptaszki na wierzbie, w dniu 24.09.2014 r., godz. 20.39
Skupmy się wszyscy na wyautowaniu Grzeszka Nowosielskiego z fotela burmistrza, a referendum nie będzie potrzebne. Grzech nic nie zrobi ze stadionem do czasu wyborów.
prawo
Dodane przez Marcel, w dniu 24.09.2014 r., godz. 20.49
Urząd miał rację. Dopiero gdy wyrok TK będzie opublikowany w Dz. U. nie będzie obowiązywał okres trzydniowy. Na razie jest po staremu, ale już niedługo.
Dodane przez zibi, w dniu 24.09.2014 r., godz. 22.29
Zdaje się, że sprawa stadionu do końca pogrąży G.N. w wyborach.
Dodane przez Listonosz, w dniu 24.09.2014 r., godz. 22.58
Postarajmy się wszyscy żeby tak się stało.
Dodane przez Cieć, w dniu 25.09.2014 r., godz. 01.17
A może przy okazji refaerendum dodać pytanie na temat - czy mieszkańcy godzą się na pasożytnictwo w miejskich spółkach jak w przypadku Wiśniewskiego Zbigniewa w PWiK?
Dodane przez maro, w dniu 25.09.2014 r., godz. 16.41
Czy głównymi hasłami tegorocznych kampanii wyborczych będzie tylko: "obrona stadionu", " obwodnica śródmiejska" i "budżet obywatelski". I te hasła mają być na 4 lata realizacji. Uważam, że to mało ambitne, bo nawet cele osiągnięcia tego nie są sprecyzowane. A niektóre tematy dotyczą wąskiej grupy społecznej. A zadań w gminie czy powiecie jest ogrom, które służą na co dzień społeczeństwu. Wszystkie te wystąpienia kandydatów to hasła, hasła, hasła. A gdzie rzeczywisty plan działania? Nie ma, bo nie wiedzą tak naprawdę czy i kiedy da się to zrealizować, albo jak to zrobić? Kandydaci na przyszłych "burmistrzów" ,"radnych" i "starosty" są bardzo pewni siebie, bo zapominają, że oprócz nich w radzie może być aktywna opozycja, czy zdradzający koalicjanci, czy też radni uprzejmie donoszący opozycji i prasie. I co z ich ideałów, planów, jak będą mieli innych wizjonerów w radzie nastawionych na "nie"
Dodane przez Pies, w dniu 25.09.2014 r., godz. 19.01
Fajnie, mamy dobry oręż w postaci narzędzia referendum. Mówiło sie, że Nowosielski (kiepski burmistrz) chce po ewentualnej wygranej sprzedać PEC I PWiK. Od razu zapowiadam referendum, ale nie o decydowaniu czy zrobić to czy nie, ale o odwołaniu burmistrza.
Hołota z Pułtuskiej kandydatem do Rady Gminy!!!
Dodane przez Pies, w dniu 26.09.2014 r., godz. 11.10
Saksończyk ubiega się o miejsce w Radzie, proszę sprawdzić czy ma aktualne badania na wściekliznę. Toczy pianę na forach niczym sam mistrzu NieOsiołowski. "maro" trąci saksończykiem, czyli POdchmielonej karuzeli ciąg dalszy. P.s. od zadań i strategii w gminie są naczelnicy, Rada ma trochę inne zadanie
Dodane przez osevatorre, w dniu 26.09.2014 r., godz. 13.10
Uwaga! Eychley ma broń!
Uwaga!
Dodane przez Sic!, w dniu 27.09.2014 r., godz. 21.50
Uwaga Eychler kandyduje (sic! od Mroza), uwaga, Eychler ma broń!
Hołota ubiega się o mandat
Dodane przez Anonim, w dniu 28.09.2014 r., godz. 09.20
Ten sam Eychler co pod swoim nazwiskiem mieszkańców nazywa hołota? Gratulacje szefom komitetu, w którym ta "hołota" startuje.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 28.09.2014 r., godz. 20.04
Do mnie jeszcze ta wieść nie dotarła, a wy już wiecie? Prorok czy ...?
Dodane przez Burak, w dniu 28.09.2014 r., godz. 23.14
To komitet PO, elita - jak widać i słychać.
Dodane przez Kong, w dniu 30.09.2014 r., godz. 17.03
Kipiłem jak zawsze we wtorek rano Wyszkowiaka i humor podniósł mi artykuł o pańskiej (Adam Kępka) konferencji. Mocne treści, tak trzymać!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl