Dane mile widziane
(Zam: 11.01.2011 r., godz. 12.54)Zagubienie lub kradzież dokumentów może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Oszuści posługując się skradzionymi danymi osobowymi podpisują umowy, zaciągają kredyty, okradają hotele. Po kilku dniach lub miesiącach do poszkodowanego może zapukać komornik z nakazem spłaty rat kredytu.
Dbając o nasze bezpieczeństwo, staramy się ochraniać materialne przedmioty. Zapominamy jednak o zabezpieczeniu danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane przez niepowołane osoby.
Codziennie dokonuje się miliony transakcji bankowych, zawiera umowy czy podejmuje pożyczkę. Niemal w każdym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości osoby zlecającej wykonanie takiej operacji. Zagubienie lub utrata dokumentów może mieć bardzo przykre konsekwencje dla poszkodowanego. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. W imieniu osoby, której dokumentem się posłużono oszuści wyłudzają pożyczki, wynajmują mieszkania lub pokoje hotelowego w celu kradzieży wyposażenia, kradną wypożyczone samochody, zakładają fikcyjne firmy do wyłudzania kredytów i zwrotu podatków.
W przypadku zagubienia dokumentów należy powiadomić oddział banku ,w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy stałym klientem (gdy nie mamy konta bankowego można iść do banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów). Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu, które trafi do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Dane o zastrzeżeniach trafiają do banków, operatorów telefonii komórkowych, Poczty Polskiej, pośredników finansowych, firm leasingowych, notariuszy, firm ochroniarskich, hoteli, pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Najważniejsze dokumenty, które należy zastrzec w przypadku kradzieży lub zagubienia to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza. Zagubione dokumenty należy zastrzec jak najszybciej, nawet jeżeli utracony został kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nigdy nie ma pewności, kiedy zostanie przez kogoś wykorzystany.
Oprac. E.M.
Na podstawie informacji KPP Wyszków, www.dokumentyzastrzezone.pl
Komentarze
Jak można zawrzeć jakąkolwiek umowę czy kredyt na dowód obcej osoby? Przecież przy podawaniu danych czy DO następuje jakaś weryfikacja, choćby wizualna. Jeżeli jednak takie umowy dochodzą do skutku to odpowiedzialność powinna spaść na biurwę, która tego dokonała, a nie na pokrzywdzonego.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl