Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Dane mile widziane

Ikona
(Zam: 11.01.2011 r., godz. 12.54)

Zagubienie lub kradzież dokumentów może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Oszuści posługując się skradzionymi danymi osobowymi podpisują umowy, zaciągają kredyty, okradają hotele. Po kilku dniach lub miesiącach do poszkodowanego może zapukać komornik z nakazem spłaty rat kredytu.

5 stycznia na komendę zgłosił się mieszkaniec Wyszkowa, który złożył zawiadomienie, że w 2009 r. pod pretekstem załatwienia pracy kobieta w wieku około trzydziestu lat wyłudziła od niego dane osobowe. Następnie w bliżej nieokreślonym terminie na jego nazwisko została zawarta z jednym z operatorów telefonii komórkowej umowa o świadczenie usług. W chwili obecnej otrzymał zawiadomienie o zadłużeniu na prawie dwa tysiące złotych. Policja będzie prowadziła w tej sprawie czynności wyjaśniające.
Dbając o nasze bezpieczeństwo, staramy się ochraniać materialne przedmioty. Zapominamy jednak o zabezpieczeniu danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane przez niepowołane osoby.
Codziennie dokonuje się miliony transakcji bankowych, zawiera umowy czy podejmuje pożyczkę. Niemal w każdym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości osoby zlecającej wykonanie takiej operacji. Zagubienie lub utrata dokumentów może mieć bardzo przykre konsekwencje dla poszkodowanego. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. W imieniu osoby, której dokumentem się posłużono oszuści wyłudzają pożyczki, wynajmują mieszkania lub pokoje hotelowego w celu kradzieży wyposażenia, kradną wypożyczone samochody, zakładają fikcyjne firmy do wyłudzania kredytów i zwrotu podatków.
W przypadku zagubienia dokumentów należy powiadomić oddział banku ,w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy stałym klientem (gdy nie mamy konta bankowego można iść do banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów). Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu, które trafi do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Dane o zastrzeżeniach trafiają do banków, operatorów telefonii komórkowych, Poczty Polskiej, pośredników finansowych, firm leasingowych, notariuszy, firm ochroniarskich, hoteli, pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Najważniejsze dokumenty, które należy zastrzec w przypadku kradzieży lub zagubienia to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza. Zagubione dokumenty należy zastrzec jak najszybciej, nawet jeżeli utracony został kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nigdy nie ma pewności, kiedy zostanie przez kogoś wykorzystany.

Oprac. E.M.
Na podstawie informacji KPP Wyszków, www.dokumentyzastrzezone.pl

Komentarze

Dodane przez Max, w dniu 13.01.2011 r., godz. 14.21
Jak można zawrzeć jakąkolwiek umowę czy kredyt na dowód obcej osoby? Przecież przy podawaniu danych czy DO następuje jakaś weryfikacja, choćby wizualna. Jeżeli jednak takie umowy dochodzą do skutku to odpowiedzialność powinna spaść na biurwę, która tego dokonała, a nie na pokrzywdzonego.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl