Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 kwietnia 2024 r., imieniny Erwina, Julii



Uczestnicy „Soterii” wystąpili dla dzieci ze „Słonecznej”

(Zam: 17.09.2014 r., godz. 16.30)

Grupa teatralna ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” w Wyszkowie, gościła w czwartek 28 sierpnia u dzieciaków ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”.

Aktorzy-amatorzy przedstawili dwa spektakle: „Ptasie Radio” Juliana Tuwima oraz „Bajkę o upartym ośle” scenariusz, którego napisała opiekunka zespołu Urszula Roguska. – Jestem pod wielkim wrażeniem. Drzemią w was prawdziwe talenty – mówiła kierownik Świetlicy Jadwiga Kamieniecka.

Dzieci z uwagą przyglądały się występom, na koniec miały za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących przedstawień. „Ptasie Radio” znała już większość maluchów. Ogromną uciechę sprawiło im naśladowanie przez aktorów ptasich odgłosów. Zaangażowanie w rolę i kolorowe elementy wystroju sali sprawiły, że widzowie mogli wyobrazić sobie, że znajdują się w Brzozowym Gaju, z którego nadaje Ptasie Radio. Drugi spektakl „Bajka o upartym ośle” to wierszowana opowieść o uparciuchu, który za nic nie chciał dać się odwieść od swoich racji.
– Zaczyna się rok szkolny, myślę że przedstawienie uczniom tej bajki to trafiony pomysł, z racji konfliktów w jakie dzieci wchodzą w szkole. Upór staje się często przeszkodą w porozumieniu między uczniami – mówiła reżyserka spektakli i autorka scenariusza do „Bajki o upartym ośle” Urszula Roguska. – Wszyscy jesteśmy uparciuchami, myślę że to uniwersalny temat – dodała.
Grupa teatralna z „Soterii” od czerwca działa pod nazwą „Połamani słowem”. Na swoim koncie mają już kilka występów publicznych. W poszczególnych przedstawieniach biorą udział różni podopieczni Domu Samopomocy, ich występy są uwarunkowane stanem zdrowia, samopoczuciem i chęciami. Oprócz ról aktorskich z pomocą terapeutów uczestnicy włączają się również w tworzenie scenografii do przedstawień, rekwizytów, powstawanie strojów. Zajęcia przygotowawcze obejmują ćwiczenia tonacji, barwy głosu, akcent, dźwiękonaśladownictwo. Takie przedsięwzięcie stanowi formę terapii dla osób przewlekle chorych psychicznie, wypełnia im wolny czas, pełni funkcję integrującą oraz poszerza ich wiedzę oraz zainteresowania.
– Chcielibyśmy gościć u seniorów, może uda nam się wystąpić dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mamy również przedstawienie o upartej księżniczce i z nim chcemy wystąpić w Sochaczewie na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Domów Samopomocy – dzieli się planami Urszula Roguska.
W czwartkowej imprezie wystąpili: Sławek Sarnacki, Sławek Łabędowicz, Tomasz Smyk, Kamil Aleksandrowicz, Karolina Chruścikowska, Beata Kaczmarczyk, Marzena Brzezicka, Artur Bieliński, Daniel Gaffke, Grzegorz Dąbrowski. Scenariusz i reżyseria – Urszula Rogucka, oprawa muzyczna – Artur Druchniak.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta