Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Nowe dzwony rozbrzmiewają

(Zam: 10.09.2014 r., godz. 17.21)

Na tydzień przed podniesieniem kościoła św. Idziego do godności sanktuarium, w dzień Matki Boskiej Częstochowskiej odbyło się uroczyste pobłogosławienie trzech nowych dzwonów kościelnych, poświęcenie krzyża przy grocie, nadanie sztandaru św. Idziego dla sanktuarium i poświęcenie kapy oraz ornatów św. Idziego.

Ceremonii przewodniczył pasterz diecezji łomżyńskiej JE ks. bp Janusz Stepnowski. W trakcie mszy żegnano również wikariusza parafii, ks. Szymona Biedrzyckiego, który będzie pełnił posługę w Ostrołęce.

Uroczysta msza św. o godz. 18.00 zgromadziła duchownych z wyszkowskich parafii, władze miasta, przedstawicieli powiatu, parafian oraz mieszkańców Wyszkowa.
– Dzwony będą w każdym momencie towarzyszyć tej parafii – zwrócił uwagę w trakcie homilii ks. biskup Janusz Stepnowski. – Będą budzić i zapraszać do wieczornego odpoczynku – powiedział.
Dodał również, że sztandar, który otrzyma kościół jest znakiem od Boga.
– W naszym życiu jest wiele znaków – rozpoczął. – Sztandar stanowi znak dla wielu osób, które zanoszą modlitwy za wstawiennictwem św. Idziego. Tym znakiem również będą dzwony, stanowiące sygnał łączności i komunikacji Boga z człowiekiem – stwierdził.
Z inicjatywy Rady Parafialnej oraz Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. Kazimierza Deptuły w Wyszkowie, powstał Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru dla Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. W skład komitetu weszli: Julian Bielawski, Zofia Kuchta, Agnieszka Londzin, Grażyna Kornacka, Jerzy Kornacki, Ewa Lisek, Zygmunt Karczewski, Antoni Ćwiek i ks. Szymon Biedrzycki. Jego fundatorami są parafianie oraz sympatycy parafii św. Idziego, władze samorządowe, Starostwo Powiatowe, przedsiębiorcy powiatu wyszkowskiego, Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie oraz parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku.
Sztandar wykonano w Zakładzie Haftu Artystycznego „Hafra” w Łodzi. Na stronie głównej jego płata znajduje się wizerunek sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Na drugiej stronie jest wizerunek św. Idziego z łanią, który znajduje się w ołtarzu głównym w kościele. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Zofia Kuchta i Jerzy Kornacki, a jego strażnikami ustanowiono jungów Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej.
W trakcie nabożeństwa wbito symboliczne gwoździe do sztandaru. Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru opiekę nad nim przekazał proboszczowi parafii, ks. Zdzisławowi Golanowi.
Po homilii ks. biskup Janusz Stepnowski poświęcił i uruchomił dzwony. Wykonała je odlewnia braci Kruszewskich w Węgrowie. Otrzymały one imiona: Maryja, Św. Idzi i Św. Jan Paweł II. Kapy i ornaty z wizerunkiem św. Idziego wykonały siostry karmelitanki z Elbląga. Fundatorami trzech ornatów są osoby indywidualne. Kapy ufundowało męskie Koło Różańcowe św. Idziego. Będą używane podczas nabożeństw w sanktuarium.
Wtorkowe nabożeństwo było też okazją do pożegnania ks. Szymona Biedrzyckiego. Po sześcioletniej posłudze w kościele św. Idziego w Wyszkowie przeszedł do parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.
– Ks. Szymon, bardzo ofiarny, przez sześć lat pracował dla naszej wspólnoty – rozpoczął proboszcz Z. Golan. – Przez półtora roku byłem świadkiem jego niezwykłej ofiarności i bezinteresowności. Za te braterskie i synowskie relacje ze mną, jako proboszczem, serdeczne Bóg zapłać – dodał.
Słowa podziękowania za posługę parafialną skierowali również najmłodsi, przedstawiciele ministrantów i dorośli parafianie. Były łzy wzruszenia i słowa wdzięczności ze strony wiernych.
Następcą ks. Szymona Biedrzyckiego jest ks. Mariusz Chrostowski.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta