Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka



Szkoła jest – tylko uczniów brak

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 18.01)

Trudna przyszłość maluje się przed Zespołem Szkół im. Stanisława Reymonta w Zabrodziu. Najprawdopodobniej powiat zdecyduje o wygaszeniu placówki. Powód? Młodzież woli uczyć się gdzie indziej. Zespół Szkół w Zabrodziu wypadł najgorzej w tegorocznej rekrutacji. Do nowo utworzonego liceum ogólnokształcącego na etapie rekrutacji elektronicznej zgłosiła się 1 osoba.

 
Zespół Szkół im. Stanisława Reymonta w Zabrodziu

Chęć uczestnictwa w zajęciach technikum żywienia i usług gastronomicznych zgłosiło 18 uczniów, a w szkole zawodowej na kierunku kucharz – 1. 9 uczniów zgłosiło się do klasy wielozawodowej, natomiast nie było chętnych do klasy o specjalności piekarz. Ostatecznie wszystkie osoby zdecydowały, że naukę będą kontynuować gdzie indziej, i do szkoły w Zabrodziu dokumentów nie dostarczyły.
– W tym roku nikt się nie zgłosił. Owszem, na początku były pewne osoby, ale przeniosły się do szkół wyszkowskich – mówi wicestarosta Zdzisław Bocian.
To nie pierwsze problemy placówki. W ostatnich latach zainteresowanie nią spada. Kiedy pod koniec marca, Rada Powiatu decydowała o utworzeniu nowej szkoły w Zabrodziu, dyrektor prośbę motywowała bardzo dobrymi warunkami kształcenia, wyposażonym zapleczem i kadrą pedagogiczną z najwyższymi kwalifikacjami (prawie trzy czwarte ciała pedagogicznego stanowią nauczyciele dyplomowani). Szkoła przeprowadziła wówczas sondaż, z którego wynikało, że przyczyną niskiego zainteresowania szkołą jest biedna oferta edukacyjna. Wniosek złożony przez Bogumiłę Kuhiwczak został poddany gruntownej analizie przez wydział edukacji Starostwa Powiatowego.
– Analizie zostały poddane dokumenty i dowody zebrane przez panią dyrektor. Pani dyrektor dokonała rozeznania środowiskowego i dane te przedstawiła naczelnikowi wydziału. Na tamten dzień były wiarygodne – odpowiada wicestarosta.
Dzisiaj okazuje się jednak, że wykwalifikowana kadra i wyposażona w pomoce naukowe szkoła to nie jedyne kryterium, którym kierują się młodzi ludzie przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Równie ważne, o ile nie najważniejsze są: prestiż szkoły, oferta zajęć dodatkowych, odsetek zdających egzamin dojrzałości czy dostających się na studia państwowe. W tym wypadku dane nie świadczą na korzyść zabrodzkiej placówki. Wyniki tegorocznych matur potwierdzają bowiem, że z egzaminem dojrzałości Zespół Szkół w Zabrodziu sobie po prostu nie poradził. Tylko 1 osoba zdała egzamin na 11 przystępujących, co stanowi zaledwie 9 procent.
– Przyczyn niskiego zainteresowania należy szukać w kilku obszarach. Odpowiada za to między innymi niż demograficzny, konkurencja, braki komunikacyjne i usytuowanie tej szkoły – dodaje Zdzisław Bocian. – Blisko jest do Wyszkowa, Radzymina, Wołomina, Warszawy czy Tłuszcza, a uczniowie podejmując decyzję o dalszym kształceniu często chcą po prostu zmienić otoczenie.
Standardowo, Zarząd Powiatu zatwierdza arkusze organizacyjne szkół na początku września. Dopiero wtedy będzie wiadomo, jakie zmiany w zatrudnieniu wymusi nowa sytuacja. Władze powiatu zapewniają jednak, że żadne zwolnienia nie są przewidywane. Obecnie w szkole pracuje 11 nauczycieli w różnym wymiarze etatu. Najprawdopodobniej etatami będą musieli się po prostu podzielić.
Do tej pory rocznie powiat dokładał do funkcjonowania placówki około 40 tys. zł. Teraz będzie musiał przeznaczyć więcej. Z racji mniejszej ilości uczniów, subwencja też będzie okrojona.
O losach placówki zdecyduje już nowy zarząd i nowa rada.
A.B.

Komentarze

Dodane przez ziw, w dniu 03.09.2014 r., godz. 19.19
Podstawowym problemem szkoły w Zabrodziu jest położenie . Inne rzeczy to czysta ściema. Zabrodzie ma też zalety: świetne wyposażenie i niespotykane w Wyszkowie bezpieczeństwo uczniów. Nie ma ta szkoła jednak szans, gdy ZS1, ZDZ i ZS2 przyjmują do techników i liceów uczniów za średnią około 2,5. Po co szukać szkoły kilka kilometrów dalej jeżeli do tej pod bokiem nawet analfabetę przyjmą?(a zdawalność matur w tych szkołach też nie powala na kolana delikatnie mówiąc...)
Dodane przez naicob, w dniu 03.09.2014 r., godz. 20.20
Jeszcze jaka sciema, to Bociana robota z ta szkola! A ktora matka wysle dziecko do zabrodzia skoro wicestarosta mowi o likwidacji szkoly. Wybory sprawe zalatwia
Dodane przez Adelajda, w dniu 04.09.2014 r., godz. 08.23
To jest tworzenie szkół nie dla uczniów a dla dyrektorów
do ziw
Dodane przez rodzic, w dniu 04.09.2014 r., godz. 09.03
wolę dziecko wysłać do innej szkoły niż wyszkowskie LO przynajmniej będę miał parę groszy w kieszeni bo nie wydam na korepetycje u kolegów, koleżanek nauczycieli z LO dziecko bez stresu i nerwicy
Dodane przez zosia, w dniu 04.09.2014 r., godz. 19.52
Zgadzam się z ziw, popieram w 100%. Wyniki z matury w Norwidzie to nie zasługa tamtejszej kadry a pracowitości uczniów i zasobności portfeli rodziców. Dyrekcja wie o tym ale nic nie robi - dobra ciocia dla swoich koleżanek i kolegów.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta