Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



W podzięce za to, co dała ziemia

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 17.31)

– Dzisiejszy rolnik musi być już także menagerem, przedsiębiorcą, logistykiem, statystykiem – mówił o współczesnych mieszkańcach wsi wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, który zaprosił mieszkańców i gości do wspólnego świętowania zakończenia żniw.

Dożynki, jak co roku odbyły się na targowicy, a ich starostami byli Bożena Czajkowska i Dariusz Jaskólski. Msza święta, dzielenie się chlebem, przygotowywanie wieńców związujących to tradycyjne elementy wyrażania radości z zebranych zbiorów.
– Rolnictwo jest to piękny zawód, ponieważ pozwala na obcowanie z naturą, to zaś kształtuje człowieka, mocno uwrażliwia, uczy cierpliwości, sumienności, przywiązania do ziemi, ale przede wszystkim pokory – mówił Paweł Kołodziejski. – Zawód rolnika jest trudny, bo wymaga nie tylko wiedzy. Dzisiejszy rolnik musi być już także menagerem, przedsiębiorcą, logistykiem, statystykiem, musi wiele rzeczy przewidzieć. Zawód rolnika to nie same przyjemności, to codzienne zmagania z przeciwnościami natury, anomaliami pogodowymi, globalną polityką, brakiem podstawowej opłacalności w produkcji rolnej. To też wieloletnie zaniechania, zaniedbania w melioracji, brak rozwiązań systemowych, czyli sprawy, których wójtowie, niestety, nie mają możliwości rozwiązać.
– Kończy się kolejna kadencja samorządów. Myślę, że mamy się czym pochwalić, wykorzystaliśmy środki unijne, tak jak było nam to dane – powiedział starosta Bogdan Pągowski. – Gmina Rząśnik pokazała, że potrafi je pozyskiwać na swój rozwój, zarówno na infrastrukturę, jak i z programu Kapitał Ludzki.
Wśród gości imprezy byli też m.in. radni sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak i Marian Krupiński, poseł Bartłomiej Bodio, samorządowcy miejscowi i z innych gmin.
W imieniu firmy Mleks jej prezes Jerzy Księżak nagrodził największych dostawców mleka z gminy Rząśnik: Wiesława Suchtę z Janowa, Zbigniewa Jasińskiego z Wólki Lubielskiej, Jana Grzymałę z Wielątek, Sławomira Zdzierę z Gołystoku, Marka Wiśniewskiego z Nowych Wielątek, Hannę Dobrzyńską z Nowych Wielątek, Mirosława Pawłowskiego z Komorowa.
Wyróżnienia od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Grodziska Mazowieckiego dostali: Jan Kucharczyk z Janowa, Marek Suchta z Janowa, Wiesław Orłowski (Janowo), Franciszek Mielczarczyk z Janowa, Jarosław Kołodziejski z Wincentowa, Jerzy Marzoch z Wincentowa, Roman Stopka z Wincentowa, Jan Borkowski z Bielina, Stanisław Orłowski z Wólki Lubielskiej, Dariusz Kucharczyk z Janowa.
Upominki za przygotowanie wieńców powędrowały też do przedstawicieli sołectw Wincentowo, Józefowo, Rząśnik, Janowo, Gołystok, Nowy Lubiel, Bielino, Wielątki, Dąbrowa, Grodziczno, Nowa Wieś, Nowe Wielątki.
Można też było zdobyć nagrody w konkursie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – szansę na laptop w losowaniu mieli ci, którzy zgłosili się po darmowy Internet finansowany przez Unię Europejską. Były również i inne atrakcje, stoiska handlowe, wesołe miasteczko.
Wśród niespodzianek artystycznych był koncert Bogusława i Ryszarda Morków, zespołów Żuki, Mejk, Factor. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta