Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 czerwca 2022 r., imieniny Łucji, WilhelmaŁatwiej będzie postawić dom?

(Zam: 20.08.2014 r., godz. 16.59)

Być może niedługo łatwiej będzie postawić dom, przynajmniej pod względem formalności, jakie inwestor musi załatwić w urzędach.

Wprawdzie to na razie tylko projekt zmian w prawie budowlanym przyjęty przez rząd, którym musi się jeszcze zająć parlament, ale niektóre zawarte w nim pomysły mają ułatwić życie osobom przymierzającym się do budowy. Według rządowych propozycji, nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na budowę czy przebudowę domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. Wystarczać będzie w tym przypadku zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i innymi dokumentami wymaganymi tak jak w tej chwili przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. Starosta będzie mógł w ciągu trzydziestu dni wnieść ewentualny sprzeciw. Ma być też zniesiony obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw mediów (gaz, woda, energia, kanalizacja) oraz o warunkach przyłączenia domu do sieci. Zarządca drogi nie będzie musiał wydawać oświadczenia o możliwości połączenia działki, na której jest planowana budową, z drogą publiczną. Nie będzie trzeba też informować nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowanym (w tej chwili trzeba to zrobić na co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem prac). Według założeń zmian w prawie budowlanym więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z procedury zgłoszenia zamiast obecnego pozwolenia na użytkowanie. Ma być też wprowadzona możliwość składania wniosku o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za samowolę budowlaną.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl