Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 czerwca 2023 r., imieniny Walerii, Waltera„Bawimy się razem bezpiecznie”

(Zam: 20.08.2014 r., godz. 16.39)

Piknik pod takim hasłem odbył się w środę 6 sierpnia na osiedlu bloków socjalnych przy ul. Serockiej. Ten minifestyn zorganizował Urząd Miejski i Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wyszkowa”.

Przedsięwzięcie dofinansowuje rząd, który przekazał prawie 100 tys. zł z programu „Razem bezpieczniej”.
Projekt realizowany od kwietnia do końca 2014 r., zakłada m.in. rozbudowę monitoringu miasta, doświetlenie przejść dla pieszych, poszerzenie bezpłatnego systemu powiadamiania SMS oraz odnowienie miejsc zdewastowanych. Przewidziano też cykl warsztatów na temat bezpiecznych zachowań oraz zatrudnienie streetworkera. Dotacja rządowa wynosi prawie 100 tys. zł. Wkład własny samorządu to 42 tys. zł.
Program „Razem bezpieczniej” ma ograniczyć zjawiska i zachowania, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Stąd też zaangażowanie władz gminy na osiedlu Serocka, które ma zmienić pozytywnie nie tylko budynek i jego otoczenie, ale także mieszkańców. Odnowiono klatki w blokach, zainwestowano w nowe skrzynki na listy, zadbano o numerację mieszkań i budynków, bloki przyozdobiono kolorowym graffiti.
– Moim zadaniem jest wyprowadzanie dzieci z osiedla, zabieranie ich na wycieczki, pokazywanie im innego świata, zasad – powiedziała Renata Zmaczyńska-Zadrożna, streetworker osiedla Serocka. – W rodzinach jest różnie. Są rodzice, którzy nie pracują, pogłębiają nałogi, ale są też rodzice zapracowani, którzy nie mogą poświęcić czasu swoim dzieciom. W naszych spotkaniach ważna jest integracja, pokazanie, że fajnie jest żyć w zgodzie, móc zaufać komuś, wspierać się wzajemnie. Wspólnie uczymy się zasad życia społecznego.
Podczas środowej imprezy bawili się zarówno najmłodsi mieszkańcy osiedla, jak i ich rodzice, ale również podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”, asystenci rodzin i pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Było malowanie buziek, zabawy taneczne, sportowe, bańki mydlane, nie zabrakło też starych, wszystkim dobrze znanych gier takich jak: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Mam chusteczkę haftowaną” itp. Dzieci wraz z dorosłymi bawiły się w mimów, były również rozgrywki gimnastyczne. Uczestnicy zabawy malowali i rysowali na tapecie, balonach i chodniku na zadane tematy: „Moje bezpieczne miasto”, „Miasto moich marzeń” i „Moje zielone miasto”. W nagrodę najmłodsi otrzymali drobne gadżety, słodkie przekąski i hamburgery.
Przedstawicielka mieszkańców osiedla Serocka podziękowała Grzegorzowi Nowosielskiemu i Agnieszce Mróz za zorganizowanie imprezy, okazane wsparcie i wszelkie działania na rzecz mieszkańców blokowiska. Kobieta wyraziła nadzieję na dalszą pomoc.
– Myślimy o tym, aby projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wyszkowa” miał swoją kontynuację – odpowiedziała Agnieszka Mróz. – Będziemy wnioskować o kolejne środki – dodała.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta