Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 czerwca 2022 r., imieniny Łucji, WilhelmaRadni na placu budowy

(Zam: 13.08.2014 r., godz. 17.27)

Radni z komisji finansów wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego odwiedzili wybrane place budowy w gminie Wyszków. Wśród tych, które oceniali, najgorzej wypadła realizacja boiska przy szkole w Rybnie – z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że wykonawca nie zakończy inwestycji w wyznaczonym czasie, czyli do 20 sierpnia.

Foto
Radni na placu budowy

Radni z komisji finansów co roku w pełni sezonu budowlanego jadą w teren, by zobaczyć, jak przebiegają realizowane przez miejski samorząd inwestycje. W jej skład wchodzą: Jan Abramczyk, Władysław Dudzik, Jerzy Kruk, Danuta Kukwa, Lucyna Sosnowska, Marek Tauter, Sławomir Wróbel. Wybrali kilka z wielu realizowanych w tym roku przedsięwzięć. Ubrani w kamizelki odblaskowe na pierwszy przystanek wybrali plac przy szkole w Rybienku Leśnym, gdzie powstaje boisko z poliuretanu o wymiarach 44 x 24 m. Powstaną też obrzeża ze sztucznej trawy (288 m kw.) i ogrodzenie z siatki (wysokość 4 m). Przewodniczący komisji Jan Abramczyk od razu zaprzeczył przypuszczeniom niektórych mieszkańców, że w roku wyborczym gmina inwestuje najwięcej. Według wykresu, który demonstrował, więcej gmina wydała w ubiegłym roku (w tym opiera się jeszcze na prognozach, bo część inwestycji nadal jest w przygotowaniu lub w trakcie realizacji).
– To boisko od wielu lat wymarzone przez mieszkańców, nie tylko przez dyrekcję szkoły – mówił o obiekcie w Rybienku Leśnym zastępca burmistrza Adam Mróz. – Ostatecznie udało się wypracować kompromis pomiędzy wyborem nawierzchni trawiastej a poliuretanowej, na której stoimy. To kompromis, bo zawsze mogą znaleźć się osoby niezadowolone z tego rozwiązania – dodał.
W ubiegłym roku gmina wybudowała obok szkoły plac zabaw dla najmłodszych. Wykonawcą tegorocznej inwestycji jest ta sama firma, która rok temu budowała boisko w Lucynowie – Garden Sport Service Krzysztofa Perkowskiego z Legionowa. Koszt robót budowlanych to 373 565,49 zł. Mają się zakończyć do 20 sierpnia – wszystko wskazuje na to, że termin ten uda się zachować.
Radny Jan Abramczyk sugerował, że warto zainwestować w remont nieestetycznego dojazdu do boiska.
– Należałoby ułożyć ładny chodniczek, bo jeśli ta droga zostanie w tym stanie, nie bardzo będzie pasowała do nowej inwestycji – stwierdził i obiecał rozmowy na temat znalezienia dodatkowych pieniędzy na ten cel.
Pochwały i nagany
Prawie 200 tys. zł będzie kosztować, będąca już na ukończeniu, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Sowińskiego i Prostej – gmina zdecydowała się na to rozwiązanie zamiast kosztowniejszego ronda. Ma się ono przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w miejscu, gdzie często dochodziło do kolizji i wypadków. Wykonawcą jest firma PPHU Podkowa z Warszawy, a termin zakończenia inwestycji to 22 sierpnia. Mimo ostrzeżeń gminy o możliwych utrudnieniach wykonawca prowadzi prace tak, że bez większych przeszkód jak do tej pory odbywa się ruch samochodowy i pieszych.
Adam Mróz chwalił też postępy prac na ul. Zakolejowej na odcinku, gdzie mieszczą się duże zakłady pracy. Tu trzeba było dodatkowo zainwestować w kanalizację deszczową (realizując ją na fragmencie ul. Leśnej), która pozwoli na odwodnienie okolicy. Roboty mają zakończyć się do 8 września. Powstanie nawierzchnia z drogi asfaltowej zamiast dotychczasowej nierównej, na której zbierała się duża ilość wody.
Podczas wizytacji dostało się jednak Starostwu, które przebudowuje ul. I Armii Wojska Polskiego na odcinku od ul. Komunalnej do ul. Sosnowej. Wprawdzie to inwestycja samorządu powiatowego, ale gmina Wyszków pokrywa w niej połowę wkładu własnego – 1 377 748 zł. Całkowity koszt inwestycji współfinansowanej przez Unię Europejską to 4 297 313,93 zł. Termin zakończenia budowy to 29 sierpnia. Realizuje ją firma Drogi i Mosty Jana Kaczmarczyka z Kacic.
Jan Abramczyk krytykował Starostwo, że projekt służący realizacji inwestycji przed budową nie był aktualizowany i zabrakło w nim wjazdów do niektórych posesji.
Przebudowywany odcinek ul. I AWP będzie przypominał wcześniejszy (od ul. Pułtuskiej do Prostej) na pewno pod jednym względem – po jednej stronie drogi będą nowe lampy uliczne, a po drugiej pozostaną słupy z napowietrzną linią energetyczną (mają być z nich tylko zdjęte dotychczasowe lampy oświetlające drogę).
– Ze Starostwem mamy przykre doświadczenia we wspólnych inwestycjach. Przy przebudowie pierwszego odcinka I AWP jako komisja jeździliśmy, mówiliśmy o słupach, do dziś dnia nie zostało to uporządkowane, choć starostowie zapewniali, że słupy zostaną polikwidowane – mówił Jan Abramczyk.
Zwracał też uwagę, że słupy stoją w wybudowanym chodniku, zamiast obok niego.

Kłopot w Rybnie
Największy jednak problem, wśród kontrolowanych inwestycji, jest z budowanym boiskiem przy szkole w Rybnie (ostatni przystanek przeglądu). Tu roboty są najmniej zaawansowane zważywszy na termin ich zakończenia zawarty w umowie z wykonawcą – 20 sierpnia. Kontrolujący wprawdzie zastali ekipę wykonawcy, ale jak się okazało, na trzy maszyny będące na placu budowy był tylko jeden człowiek do ich obsługi. Zadanie realizuje firma Roboty Ziemne-Budowlane Janusza Mroza z Legionowa za 610 509 zł. Docelowo ma powstać boisko do piłki nożnej z trawy syntetycznej i boisko wielofunkcyjne z poliuretanu. Gmina zdecydowała się na tę inwestycję, bo Zespół Szkół w Rybnie nie ma sali gimnastycznej, a o konieczności jej budowy w miejskim samorządzie mówiło się od lat.
– Wykonawca lekceważy temat, trzeba się panie burmistrzu zastanowić, co z tym zrobić – powiedział Jan Abramczyk.
– Niedobrze, że taka sytuacja ma miejsce, ale będziemy robić wszystko, żeby wykonawcę zmusić do dokończenia prac w terminie – deklarował Adam Mróz. – Jeśli tego nie zrobi, to nałożymy kary umowne, a jeśli to nie poskutkuje, wypowiemy umowę, zapłacimy za to, co zostało zrobione i wprowadzimy nowego wykonawcę. Najlepiej jednak byłoby, gdy udało się dokończyć to zadanie z obecnym wykonawcą.
Wyraźne opóźnienie to nie jedyne zastrzeżenie do wykonawcy, bowiem ten pomylił się i rozpoczął budowę bieżni, która nie była przewidziana teraz do realizacji (gmina planowała ją wybudować w późniejszym terminie). W takiej sytuacji, jeśli gmina znajdzie dodatkowe pieniądze, być może zaliczy wykonawcy tę realizację. Na razie firma z Legionowa ma się skupić na dokończeniu tego, co ma zapisane w umowie z samorządem.
Komisja finansów ma przedstawić wnioski z lustracji na sesji Rady Miejskiej. Najbliższa odbędzie się 21 sierpnia.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Kate, w dniu 13.08.2014 r., godz. 21.17
Co tam w WASPOLu słychać panie "nadzorco" Abramczyk?
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 13.08.2014 r., godz. 21.59
Niestety nic o inwestycjach, które miały się zacząć a z nieznanych powodów nie zaczęły np dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej na Rybienku Nowym. Burmistrz od 2004 roku realizuje tą inwestycję, pod koniec roku 2012 rozpoczęto kopanie przy oczyszczalni aby nie stracić pozwolenia na budowę, w 2013 roku firma pana Nizińskiego położyła prawie 4 km kanalizacji sanitarnej z przyłączami, w 2014 roku kanalizacja miała być położona w Handlowej i w pozostałych bajkowych ulicach. Bez zakończenia tej inwestycji i budowy jezdni z kanalizacją deszczową w ulicy Handlowej nie będzie można wybudować asfaltów lub ciągów pieszo-jezdnych w pozostałych ulicach np jezdni w ulicy Świętego Mikołaja bo nie będzie gdzie odprowadzić deszczówki. Takie inwestycje w uzbrojenie terenu powinny mieć priorytet bo na uzbrojonym terenie ludzie szybciej decydują się na budowę budynków a to praca dla branży budowlanej. Wybudowana niedawno szeregówka przy ulicy Dobrej Wróżki przez firmę z Pułtuska nie została podłączona do kanalizacji sanitarnej tylko wybudowano szamba. Niestety przy tym burmistrzu to inwestycje w uzbrojenie ciągną się i końca nie widać.
Dodane przez Zmroziło, w dniu 13.08.2014 r., godz. 22.59
Co z III etapem małej obwodnicy, kto z tych "zaradnych gospodarzy" odpowiada za stratę przyznanych 24 mln zł?
Dodane przez Ciemny lud, w dniu 14.08.2014 r., godz. 15.08
Wystarczy, że będą budowali chodniki w centrum miasta i "ciemny lud" będzie na nich głosował. Mieszkańcom w naszym mieście potrzebne jest tylko łóżko do spania i nic więcej!
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 14.08.2014 r., godz. 16.34
Budowa chodników to nie jest skomplikowana sprawa, szczególnie budowana z budżetu miasta. Na Sowińskiego powinno się zmienić kategorię drogi z wojewódzkiej na gminną lub powiatową, przejąć drogę, wybudować główne jezdnie wraz z zjazdami w ulice, rondo na wysokości ul. Bankowej aby można było zjechać do ratusza a następnie w wolnym miejscu chodniki i ewentualnie ścieżka rowerowa. Sowińskiego powinna być główną arterią miasta jak Piłsudskiego.
Dodane przez FOTOGRAF, w dniu 14.08.2014 r., godz. 18.43
A dlaczego radny Abramczyk nie założył pomaranczowej kamizelki - czyżby nie było dla niego rozmiaru XXXL ?
Dodane przez Czerwony Nos, w dniu 14.08.2014 r., godz. 19.16
Twarz by mu się zlała z tą kamizelką. Pan A. dogasa jak wypalona świeca. Podobno nie będzie się już ubiegał o mandat radnego. Ma dość słusznej krytyki.
MAM TEGO DOŚĆ
Dodane przez WŁ LOKALU, w dniu 15.08.2014 r., godz. 13.17
a ja nie mogę spać po nocach,bo sen spędza mi z powiek troska skąd wezmę na gminny podatek od lokalu handlowo-usługowego prawie 18 zł za metr,który stoi pusty i nie zarabia.Niech radni taka kwotę naliczą od swoich siedzib,a przekonają się na własnej skórze jak lekko ją się płaci i jak ciężko na nią zarobić.Może nie będę jeść,nie będę się ogrzewać zimą, tylko będę im płacić.Ja od swojego pustego lokalu muszę zapłacić na rok 3 tysiące.Kogo stać na takie haracze.
Dodane przez psss, w dniu 15.08.2014 r., godz. 18.47
A gdzie preseseses PWiK JAstrząbska, ze swoim nie wyjętym z foli kaskiem?
Dodane przez Jacek, w dniu 15.08.2014 r., godz. 22.57
Czy zajmuje się teraz pan Abramczyk. WASPOL zbankrutował...
Dodane przez hajke, w dniu 16.08.2014 r., godz. 18.38
Jakie ci robotnicy mają piekne i czyściutkie kamizelki? Chyba na zamówienie prosto z urządu. Wyszkowska ustawka. Wystarczy przejść się po budowach w centrum i dowiecie się jaka jest codzienna rzeczywistość.
do pssss
Dodane przez Absolutorium, w dniu 16.08.2014 r., godz. 23.22
Pani Teresa musi być nieporadna skoro wsadziła na stołek swojego zastępcy kacyka Wiśniewskiego. Proponuję hasło "Jaki zastępca - taka presessss".
Dodane przez Edo, w dniu 17.08.2014 r., godz. 10.39
Tak trzeba robić żeby wstęga do przecięcia była w listopadzie.
Dodane przez Zołza, w dniu 17.08.2014 r., godz. 15.28
Przed wyborami zapytajmy panią presssses o jej nieudolność i wynikającą z tego POsadą dla Zbyla W. (8,4 tys zł)
Dodane przez Józef B, w dniu 17.08.2014 r., godz. 22.18
Jakie nieudolności? To wielka zdolność naciągnąć mieszkańców na niepotrzebny wcześniej stołek za ponad 8 tysięcy złotych. A przypomnieć, że Warpas z Nowosielskim pozwalniali w szkołach kobiety z pensją 900 zł. Już nie mogę się doczekać kiedy pani Jastrzębska z PWiK zacznie się produkować jako kandydatka na radną z ramienia PO (Platformy Obywatelskiej). Powiem jej co o niej myslę i wystawię własną laurkę.
Dodane przez Mieszkaniec/wyborca, w dniu 18.08.2014 r., godz. 09.38
Prezes i radna powiatowa - za dużo tych srok na raz.
Dodane przez Patrząc, w dniu 18.08.2014 r., godz. 12.37
Chce być radną powiatową bo trudniej będzie ją zwolnić, bo wcześniej na to musi udzielić zgody rada powiatu. Takich świętych krów jest więcej. Wojciech Rojek pracownik PWiK, przewodniczący komisji rewizyjnej (to dziwne, że pracownik podległy pośrednio burmistrzowi rozlicza go), Piórkowska, dyrektorka w Brańszczyku, Mickiewicz, dyrektor szkoły, Krystian Pędzich, kierownik Agencji, Kuchta pracownik gminy itp. Radni nie powinni być pracownikami administracji, podległych gminie i powiatowi spółek.
Nie wybierajmy na radnych urzędników i pracowników na samorządowej budżetówce
Dodane przez Mamhaka, w dniu 18.08.2014 r., godz. 15.03
Dlatego trzeba bojkotować urzędników - radnych. Jak się nudzą na swoich posadach i chcą dorobić niech sobie załatwią chałupnictwo. Do listy dodać kierowniika trawy na dawnym stadionie Andrzeja Piątka.
Dodane przez Anonim, w dniu 18.08.2014 r., godz. 16.28
Na ulotce niech Jastrzębska z Po napisze: chcę byc radną bo nie bedą mnie mogli wyrzucić ze stołka w PWiK. (11 tysięcy zł. pensji) Jak chcecie to wyrzucajcie sprzątaczki i kucharki hahahahhha
Dodane przez Elyta, w dniu 18.08.2014 r., godz. 17.57
Przyjżyjcie się to radni co przyłożyli łapę do zniszczenia stadionu. Abramczyk, Sosnowska, Dudzik, Tauter, Kruk i Wróbel.
Dodane przez Jacek, w dniu 18.08.2014 r., godz. 19.03
Mróz też swoją łapę przyłożył pomimo, że nie jest radnym

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl