Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaJesteśmy ofiarami własnej hipokryzji

(Zam: 24.07.2014 r., godz. 18.27)

Światowa gospodarka to zespół naczyń połączonych. Jak ktoś kupi samochód w Berlinie czy Madrycie, to z wielką pewnością można założyć, że wiele jego części wyprodukowano w Polsce. Jak w Stanach Zjednoczonych jest krach finansowy, to w całej Polsce drastycznie wzrasta wysokość kredytów. Jak w Polsce odkręcamy kurek z gazem, to jest to gaz rosyjski.

Jak na Podlasiu padnie chory dzik, podlascy rolnicy i przetwórcy są zagrożeni bankructwem, a cieszą się Austriacy eksportując swoje mięso. Taki jest ten świat. Sieć wzajemnych powiązań jest tak gęsta, że trudno ją opisać. Światowa opinia publiczna i przywódcy narodów mają bardzo ciężki problem, gdy inny kraj, partner handlowy dokonuje agresji na sąsiada czy napada na własnych obywateli. Ilustracją tego problemu jest konflikt ukraiński. Rosja zajęła Krym, a separatyści okupują wschodnią Ukrainę. Świat niby wprowadza sankcje, ale wszyscy widzimy, że coś tu nie gra. Namawiamy do bardziej stanowczego działania i ostrzejszych sankcji. Tylko co zrobić, gdy w zimie nie będzie gazu… Można twardo stać na stanowisku szanując prawo, tylko co zrobić z nieodebranym mlekiem. Wyborcy raczej mniej zainteresowani są cierpieniem Syryjczyków i problemami Krymu niż własnymi portfelami i ogrzewaniem w zimie. Taki jest ten świat. Jeśli jeden kraj zbrojnie zaatakuje drugi, wtedy świat zareaguje. Jeśli jednak delikatnie kąsa i odgryza kawałek za kawałkiem, to światowi przywódcy boją się reagować. Jest pewien próg militarnej reakcji. Większość konfliktów obecnie trwających na świecie toczy się na oczach opinii publicznej, ludzie cierpią, a świat milczy. Agresor wie, do jakiego punktu może się posunąć, aby nie przekroczyć progu reakcji. Takie działania nazywa się podprogowymi właśnie dlatego, że zaatakowane państwo pozostaje zdane same na siebie. Władcy świata wprowadzają drobne sankcje dla poprawienia wizerunku. Niestety, nikt nie chce utraty miejsc pracy. Nikt nie chce odebrać dochodów własnym obywatelom. Obywatele nie chcą władz, które odbierają im chleb. Wszyscy jesteśmy winni. Bandyci, niestety to wykorzystują. W konfliktach podprogowych nie ma armii, tylko „zielone ludziki” bez oznaczeń. Świat ma dziś wielki problem z Rosją. My, Polska jesteśmy najbardziej na wschód wysuniętym fragmentem cywilizowanego świata”. Dziś „cywilizowany świat” musi przestać milczeć.
Nad Ukrainą zestrzelony został malezyjski samolot Boeing 777. Zginęło dwieście dziewięćdziesiąt osiem osób. Zginęło osiemdziesięcioro dzieci. Największą stratę ponieśli Holendrzy, których była ponad połowa na pokładzie. Ofiarami byli także Amerykanie, Niemcy, Belgowie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Indonezyjczycy, Malezyjczycy, Australijczycy. Zginęło blisko stu naukowców lecących do Australii na konferencję w sprawie leczenia AIDS. Australia ogłosiła żałobę narodową, a jej premier oświadczył, że ta katastrofa wciągnęła jego kraj w rosyjsko-ukraiński konflikt. Czy katastrofa lotu MH 17 doprowadzi do przekroczenia progu światowej reakcji? Jeszcze chwilę temu Unia Europejska debatowała nad poprawką w sprawie sprzedaży uzbrojenia do Rosji. Dziś świat inaczej patrzy na Rosję. Nie ma wątpliwości, że samolot został zestrzelony. Od lutego w strefie konfliktu rozmieszczone są satelity szpiegowskie. Satelity te wykryły gwałtowne zmiany temperatury związane ze startem rakiety oraz wybuchem samolotu. Agent rosyjskiego wywiadu GRU odebrał telefoniczny raport o strąceniu maszyny.
Dziś przestrzeń powietrzna nad wschodnią Ukraina jest zamknięta. Polskie Linie Lotnicze nie latają tymi korytarzami już od jakiegoś czasu. Od dziś swoje loty nad strefą zawiesiły również popularne w Polsce linie lotnicze WizzAir. Zestrzelony przez terrorystów Boeing 777 należał do malezyjskich linii lotniczych. Są to te same linie i taka sama maszyna, jaka kilka miesięcy temu zaginęła bez śladu nad oceanem. Linie malezyjskie uznawane były za jedne z najlepszych w Azji. Odebrały one ponad sto prestiżowych nagród za swoją działalność. Działania zbrojne na Ukrainie mogą doprowadzić do upadku tego azjatyckiego przewoźnika. Dziś już widać, że konflikt rosyjsko-ukraiński uderzył w wiele różnych krajów na całym świecie. Premier Ukrainy mówi „to jest przestępstwo międzynarodowe”. Ofiarami terrorystów padli Holendrzy, Brytyjczycy, Malezyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, Indonezyjczycy, Belgowie, Filipińczycy, a nawet obywatele Nowej Zelandii. Może to być moment przełomowy. Pytanie tylko, czy konflikt w efekcie tej katastrofy będzie stopniowo wygaszany, czy raczej nastąpi jego eskalacja. Jak widmo nasuwa się historyczne porównanie z wydarzeniami lat trzydziestych minionego wieku. Faszystowskie Niemcy w latach trzydziestych stopniowo zajmowały kolejne obszary, a świat milczał. Miejmy nadzieje, że będziemy potrafili wyciągnąć wnioski z historii. Bo to właśnie historia jest najlepszą nauczycielką życia.
Bartłomiej Bodio Poseł na SEJM RP

Komentarze

Dodane przez obserwer, w dniu 25.07.2014 r., godz. 01.24
Panie Bodio, niech pan swoje myśli przekaże Sawickiemu, który woli robić interesy z Rosją sprzedając jabłka czy mięso niż wyciągać wnioski z historii.
Dodane przez POmiot, w dniu 25.07.2014 r., godz. 12.29
Szczurza ucieczka premiera do Brukseli. "Rozwalił gospodarkę, zniszczył stocznie, zostały jeszcze Azoty..."
pomiocie
Dodane przez on, w dniu 25.07.2014 r., godz. 22.44
powiem więcej - na dodatek ten premier pozwala aby tacy złodzieje jak Rydzyk, zdrajcy jak Macierewicz czy przestępcy-zbrodniarze jak biskup Wesołowski i cała plejada jego kolesi pedofili chodzili na wolności.
Dodane przez Sitowie, w dniu 26.07.2014 r., godz. 03.50
POwiem mniej! Eychley, nie ma jak zdrajcy i ich POplecznicy wyszkowscy!!! TY co POwiesz o typie Chodkowskim, Jastrzębskiej, Kowalalskim i Sitku :)
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 26.07.2014 r., godz. 13.54
Co o nich powiem? To moi bliscy znajomi i bardzo porządni ludzie i obywatele, zaangażowani, lokalni patrioci. Ludzie bez odchyłów, normalni.
Dodane przez radek, w dniu 26.07.2014 r., godz. 15.12
Poseł Bodio jest kandydatem na senatora z nadania PSL w miejsce zmarłego senatora Górskiego. Dlaczego się pan nie pochwalił ?
Dodane przez radek, w dniu 26.07.2014 r., godz. 15.21
Może Marku trochę jaśniej. Czego dokonali dla Wyszkowa ci obywatele z PO za wysokie diety radnych i stanowiska w spółkach komunalnych ?
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 26.07.2014 r., godz. 17.06
Ci ludzie nie robią z siebie pajaców, przynajmniej, nie rzucają kamieniami w policję na Krakowskim Przedmieściu udając, że bronią jakiegoś krzyża, nie podpalają ulic i instalacji na nich czy samochodów na demonstracjach.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 26.07.2014 r., godz. 17.13
Są po prostu NORMALNI
Dodane przez radek, w dniu 26.07.2014 r., godz. 18.04
Czyli nic nie robią i są normalnie pasożytami. Tamci to chociaż rozwalają tuskoland. Czas na zmiany.
Sprawa honoru
Dodane przez Sąsiad, w dniu 27.07.2014 r., godz. 15.29
Jak Jastrzębska taka porządna i kompetentna, to po co jej do pomocy w PWiK kacyk - Zbylo Wiśniewski, co kosztuje nas 8,5 tysiąca miesięcznie? Nie radziła sobie, to mogła Zbyla zatrudnić dzieląc się swoją pensją ponad 11,5 tysiąca złotych na miesiąc. W Wyszkowie przez tuczenie takich tłustych wieprzy zostało zwolnionych wiele biednych kobiet pracujących jako woźne i na szkolnych stołówkach. Gdyby towarzysze z PO mieli honor, wiedzieliby jak się zachować.
Są PO prostu normalni...M.Eychler
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 27.07.2014 r., godz. 17.43
Inaczej brak honoru, pazerność, brak empatii, cwaniactwo to POwska NORMA! Są PO prostu NORMALNI. Brawo Jasiu z Pułtuskiej, brawo!
Dodane przez prawus, w dniu 27.07.2014 r., godz. 18.36
W biednym powiecie stołówki zachowali a Gmina zlikwidowała najnowocześniejszą stołówkę na Polonezie. Chyba, że koalicja PO-PiS w powiecie władzę przejmie i stołówki zlikwiduje.
Dodane przez knom, w dniu 28.07.2014 r., godz. 16.55
Widzisz duet Mróz - Sobczak jako starostów. Nie daj Panie Boże!!! Tych panów w ogóle nie powinno być w wyszkowskiej polityce. Mróz niech wraca do swojej Ostrowi, a Sobczak POd Tłuszcz do Koziej Wólki.
Jakiej Ostrowi knom?
Dodane przez hajke, w dniu 28.07.2014 r., godz. 18.18
Mróz, nie do miasta Ostrowi, ale do wsi Ostrowy pod Sitnem!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl