Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2021 r., imieniny Mateusza, Miry

Ponad 5 mln zł długu w nowym budżecie

Ikona
(Zam: 04.01.2011 r., godz. 12.58)

W 2011 r. powiat zamierza przeznaczyć na inwestycje 17 672 666 zł. Deficyt wyniesie 5 580 193 zł. To założenia budżetu, który przyjęli radni na sesji 29 grudnia.

Dochody powiatu wyniosą 77 959 509 zł, wydatki natomiast 83 539 702 zł. Dziurę budżetową Starostwo zamierza pokryć z zaciągniętego kredytu. Jak zaznaczył starosta Bogdan Pągowski (PSL), w budżecie „zabezpieczone zostało funkcjonowanie jednostek powiatowych na nieco większym poziomie niż w poprzednim roku”. Temat tegorocznych inwestycji wywołał wśród radnych największą dyskusję podczas sesji.
Komisje edukacji i zdrowia pozytywnie zaopiniowały budżet w części dotyczącej ich kompetencji. Komisja budżetowa także wyraziła się pozytywnie o projekcie, jednak zaproponowała wnioski dotyczące dodatkowych prac – budowy dróg w Michalinie (gmina Somianka), Adelinie (gmina Zabrodzie) oraz Drogoszewo-Deskurów (gmina Wyszków). Zaproponowała też, by gmina Długosiodło dołożyła do budowy drogi w Blochach więcej niż zadeklarowała (ma wpłacić 500 000 zł, radni chcieli, by było to 800 tys.).
– Wnioski o te inwestycje są zasadne, ale jeśli włączymy je do budżetu przy tym zadłużeniu, to trudno będzie znaleźć na nie środki – przekonywał starosta. – Możliwe, że gdy rozstrzygniemy przetargi, znajdą się dodatkowe pieniądze i wtedy będzie można przyjąć te inwestycje to realizacji – zaznaczył.
Zdaniem Teresy Jastrzębskiej (Platforma Obywatelska), do tej pory gminy pokrywały 50 proc. kosztów budowy dróg powiatowych znajdujących się na ich terenie. Stąd wnioskowała, by gmina Długosiodło przeznaczyła większą kwotę na drogę w Blochach. Wniosła także, by radni głosowali nad propozycjami komisji budżetu.
– Czy możemy nakazać gminie Długosiodło, by dała jeden lub dwa miliony? Zaproponowali 500 000 zł, a dla nich to duże pieniądze, tym bardziej, że w tym roku realizować będą znaczącą inwestycję ze schetynówki – stwierdził Bogdan Pągowski – Mieliśmy niepisaną zasadę pięćdziesięcioprocentowego partycypowania gmin w kosztach inwestycji, ale dziś jedni mogą dać tyle, a inni nie. Cenię burmistrza za to, że oferował nam nawet więcej i czy w imię tej zasady mieliśmy go powstrzymywać? – pytał.
Przewodnicząca Rady Powiatu Justyna Garbarczyk (Przymierze dla Wyszkowa) poprosiła Teresę Jastrzębską o wskazanie źródła finansowania inwestycji proponowanych przez komisję budżetową. Ta odparła, że z zaoszczędzonej przez powiat sumy pochodzącej ze zwiększonej wpłaty gminy Długosiodło na budowę drogi w Blochach.
– Najpierw Rada Gminy w Długosiodle musi podjąć uchwałę, w której te środki zarezerwuje, dopiero na jej podstawie wójt może wystąpić do Starostwa i zawrzeć porozumienie. Na jego podstawie z kolei możemy wprowadzić te środki do budżetu. Na dzień dzisiejszy formalnie nie możemy tego zrobić – tłumaczył Marian Skoczeń (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Teresa Jastrzębska ostatecznie wycofała swój wniosek.
Pochodzący z gminy Zabrodzie Jan Getka (Wspólnota Samorządowa) także upominał się o dodatkowe zadania.
– Jest mi przykro, że nie potraficie wygospodarować 200 000 zł na inwestycję w gminie Zabrodzie – oświadczył. – Powiat składa się z sześciu gmin, a w załączniku inwestycyjnym widzę, że są uwzględnione tylko trzy – dodał.
– Nie odrzucamy tych propozycji. Kiedy znajdą się oszczędności, to wrócimy do rozmowy o nich – zadeklarował starosta. – Jeśli schetynówka zostanie utrzymana, byłbym za tym, by na to zadanie pozyskać środki. Nie ma co rozdzierać koszuli, że nie ma w budżecie inwestycji w gminie Zabrodzie, to dopiero początek kadencji. Zaproponujemy państwu wyjazd w teren, by zobaczyć jak te drogi wyglądają, co jest do zrobienia szybko, a co może poczekać. My, radni powiatowi powinniśmy patrzeć szerzej niż tylko pod kątem własnego podwórka.
Poinformował, że jest szansa, by w 2012 r. została wybudowana droga Drogoszewo-Deskurów.
Za przyjęciem budżetu powiatu na 2011 r. głosowało jedenastu radnych, przeciw było ośmiu. Nikt nie wstrzymał się od głosowania.
J.P.

Inwestycje powiatu planowane do realizacji w 2011 r.:
• Przebudowa drogi powiatowej Wyszków-Porządzie-Długosiodło – 4 697 795 zł
• Budowa drogi powiatowej Turzyn-Długosiodło-Ostrołęka w miejscowości Blochy – 4 764 945 zł
• Przebudowa ciągu dróg powiatowych relacji Wyszków-Brańszczyk-Trzcianka – 5 430 741 zł
• Przebudowa dróg powiatowych w relacji Brańszczyk-Udrzyn – 328 102 zł
• Przebudowa ciągu drogowego Kunin-Chrzczanka Włościańska-Stare Bosewo-Przetycz Folwark-Sieczychy do drogi powiatowej – 1 023 319 zł
• Budowa drogi powiatowej na odcinku Nowa Wieś-Porządzie – 142 000 zł
• Budowa odcinka drogi powiatowej Niegów-Młynarze – 421 196 zł
• Dotacja dla gminy Zabrodzie na przebudowę połączenia drogowego Zabrodzie-Adelin (odcinek ul. Starowiejskiej w miejscowości Zabrodzie) – 10 000 zł
• Dotacja dla gminy Somianka na przebudowę nawierzchni drogi gminnej w Jackowie Górnym i Jackowie Dolnym – 10 000 zł
• Zakup kserokopiarki – 25 000 zł
• Modernizacja budynku Starostwa (klimatyzacja) – 6 300 zł
• Współfinansowanie projektu dotyczącego rozwoju elektronicznej administracji w samorządach – 25 852 zł
• Wpłata na fundusz wsparcia policji (zakup samochodów dla wyszkowskiej komendy) – 25 000 zł
• Utworzenie Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej powiatu – 69 931 zł
• Termomodernizacja budynków szpitala i budowa urządzeń do produkcji i przesyłu energii słonecznej – 10 000 zł
• Dotacja na zakup sprzętu medycznego – 300 000 zł
• Zakup samochodu – 50 000 zł
• Program odnowy populacji zwierzyny drobnej w powiecie wyszkowskim – 35 000 zł
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez nowy etatowy czlonek, w dniu 04.01.2011 r., godz. 12.01
i gitara panie pagowski
Dodane przez k, w dniu 04.01.2011 r., godz. 12.49
wystarczy przeczytac poprzedni artykul i wiadomo dlaczego pieniedzy nie ma bo trzeba bylo sobie podwyzke dać k...mać
drogi
Dodane przez Arstet, w dniu 05.01.2011 r., godz. 14.11
Co z tego że te drogi wszystkie wybudują jak i tak w zimę nikt nimi nie pojedzie, bo będą zasypane i nieodśnieżone...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl