Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Rozwój przez sztukę

(Zam: 02.07.2014 r., godz. 14.13)

Kilkaset osób odwiedziło stoiska zorganizowane przy Przedszkolu nr 1 w ramach Wyszkowskiego Dnia Nauki, który 17 czerwca po raz czwarty odbył się w naszym mieście. „Poznaję i rozwijam się przez sztukę” – tak brzmiało jego hasło przewodnie.

Impreza była pierwszą, którą w tym roku gmina przygotowała w ramach Dni Wyszkowa. Z pozoru najmniej rozrywkowa, bo poświęcona wiedzy, jednak uczniowie prezentujący swoje dokonania i umiejętności udowadniali, że można się dobrze bawić, a jednocześnie rozwijać.
Wydarzenie rozpoczęło się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, a poprowadzili je dyrektor Zespołu Szkół w Leszczydole Nowinach Krzysztof Ochmański oraz doradca metodyczny gminy Wyszków Renata Karsznia, którzy wraz z gminą Wyszków i Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik” współorganizowali wydarzenie.
– Chcemy pokazać, że naukę można polubić, że jest ciekawa i pożyteczna w życiu codziennym – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Cieszę się, że mamy ambitnych uczniów i nauczycieli. Wyszkowski Dzień Nauki jest po to, by się wami chwalić, pokazać wasze osiągnięcia.
Spotkanie w „Hutniku” było okazją do zaprezentowania ZS w Leszczydole Nowinach – goście obejrzeli film o placówce, a także występ działającego w niej Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”.
Następnie goście przeszli na plac przy Przedszkolu nr 1 (wśród nich: kierownik Wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, prezes i wiceprezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wyszkowie Maciej Wójcik i Wiesław Mielczarczyk, dyrektorzy gimnazjów i szkół ponaadgimnazjalnych, profesor oświaty, Nauczyciel Roku 2012 – wyróżnienie przyznane w ramach konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Głos Nauczycielski, Marzena Kędra).
W zaaranżowanym specjalnie na Dzień Nauki miasteczku namiotowym młodzież prezentowała swoje umiejętności (m.in. robienie ozdób z papieru, malowanie, gra na instrumentach, śpiew, wycinanie wzorów na owocach i warzywach, ćwiczenia naukowe, językowe). Kształtowała je w ramach projektów m.in. „Co ma bryła do Platona” (opiekun Jolanta Sarnacka), „Makieta szkoły – instalacja elektryczna, radiowęzeł” (opiekun Izabela Składanek), „Gra dydaktyczna – budowa związków chemicznych” (opiekun Barbara Filipiak), „Kultura kibicowania i dopingu” (opiekun Marcin Szwaczyk) i inne.
Tę różnorodność uzupełniali przedstawiciele takich instytucji jak Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Szkoła Wyższa im Pawła Włodkowica w Płocku (wyszkowska filia), wydział chemiczny Politechniki Warszawskiej, Polska Akademia Nauk, Centrum Nauki Kopernik, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce. Można było oglądać i poznawać tajniki eksperymentów naukowych – wybuchy, dymiące butelki to tylko niektóre z elementów scenerii wtorkowego spotkania.
Swoją twórczość prezentowali również członkowie działającego w Wyszkowie Stowarzyszenia Format Artystycznych i Turystycznych „Format”.
Jak podaje Renata Karsznia, stoiska zwiedziło ponad 600 uczniów i przedszkolaków z gminy Wyszków.
Na zakończenie spotkania odbyło sie wręczenie nagród, upominków, dyplomów: liderom projektów gimnazjalnych, zwycięzcom Wojewódzkiego Maratonu Matematycznego, finalistom Wyszkowskiego Dyktanda, Gimnazjady Polonistycznej, konkursu recytatorskiego. Był też pokaz wyróżnionego filmu o Wyszkowie (w ramach konkursu organizowanego przez gminę) oraz dedykowane nauczycielom spotkanie z Marzeną Kędrą zatytułowane „Jak budować autorytet nauczyciela wśród uczniów, rodziców, współpracowników?”.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl