Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2020 r., imieniny Błażeja, Saturnina

Pracownia z prawdziwego zdarzenia

(Zam: 25.06.2014 r., godz. 16.41)

O profesjonalną, świetnie wyposażoną pracownię zabiegów higienicznych wzbogacił się Zespól Szkół w Zabrodziu. Oznacza to, że już od tego roku absolwenci szkoły, kształcący się w zawodzie opiekuna będą mogli zdawać egzamin końcowy u siebie, a nie jak do tej pory, w okolicznych miastach.

W dniu tak ważnym dla kadry Zespołu Szkół w Zabrodziu, kadrze placówki i słuchaczom towarzyszyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni, pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wyszkowie oraz przyjaciele.
Szkoła policealna kształcąca opiekunów medycznych została uruchomiona w Zespole szkół w Zabrodziu w 2010 r. Było to nowatorskie posunięcie, bo zawód opiekuna medycznego został uregulowany MEN-owską podstawą programową dopiero w 2007 r.
– Nie było łatwo – mówiła o początkach nowego kierunku dyrektor ZS w Zabrodziu Bogumiła Kuhiwczak. – Najpierw trzeba było przekonać zarząd o potrzebie kształcenia właśnie w tym zawodzie. Potrzeba była w związku z funkcjonowaniem na terenie powiatu wyszkowskiego trzech domów pomocy społecznej: w Niegowie, Fiszorze i Brańszczyku. Następnie musieliśmy stworzyć odpowiednie warunki do nauki zawodu.
W pierwszym roku funkcjonowania studium zajęcia praktyczne odbywały się na sprzęcie pożyczonym z domu Pomocy Społecznej w Fiszorze i wyszkowskiego szpitala. Później, systematycznie starano się doposażać placówkę, ale wciąż nie było możliwości zdawania egzaminu praktycznego w siedzibie szkoły w związku z małą ilością stanowisk egzaminacyjnych. Słuchacze na egzaminy jeździli więc do oddalonych o ponad sto kilometrów Siedlec i Przasnysza.
– Fundusze otrzymane w tym roku umożliwiły wyposażenie pracowni pod potrzeby egzaminu. W naszej szkole egzamin praktyczny przeprowadzony będzie również dla słuchaczy Zespołu Szkół w Długosiodle – wyjaśniła B. Kuhiwczak.
Uroczystego przecięcia wstęgi na znak uruchomienia nowej pracowni dokonali starosta Bogdan Pągowski, dyrektor wyszkowskiego szpitala Cecylia Domżała, proboszcz parafii w Niegowie ks. Andrzej Rybicki i Dariusz Bala, tegoroczny absolwent studium. Po zwiedzeniu sali specjalny pokaz jednej z czynności opiekuńczych – mycia głowy – dali Cecylia Domżała i Dariusz Bala.
– Są to czynności szczególnie istotne głównie w przypadku osób cierpiących. Często niewłaściwa pielęgnacja osoby leżącej prowadzi do powikłań, co może być nawet przyczyną zgonu. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć – mówiła o pracy opiekunów medycznych dyrektor szpitala. – Trzeba oczywiście pamiętać o nawiązaniu kontaktu z chorym, poinformować o wszystkich czynnościach, które będziemy wykonywać. Nie można robić nic na siłę. Pacjent zawsze ma być traktowany podmiotowo, a nie przedmiotowo.
Następnie zaproszeni goście wysłuchali wykładu na temat roli opiekuna medycznego w systemie ochrony zdrowia, który wygłosiła C. Domżała i obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły.
Absolwenci studium policealnego w zawodzie opiekun medyczny mogą znaleźć pracę w szpitalach, domach pomocy społecznej, niepublicznych placówkach świadczących opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym. Mężczyźni – opiekunowie mogą również pełnić funkcję asystentów do spraw transportu medycznego – o potrzebie takiego stanowiska zaczyna głośno mówić grupa zawodowa pielęgniarek.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Czarnykot, w dniu 25.06.2014 r., godz. 20.51
Wielka lipa naciąganie ludzi na koszty co miesiąc opłata , praktyka darmowe robole do najgorszych zabiegów,p.domźała udziela się intesywnie robi wykłady- hipokryzja szpital w wyszkowie nie ma etatu dla opiekunów i nie będzie mniał bo nie są potrzebni a w transporcie medycznym są ratownicy cały artykuł ma forme reklamy niepolecam tego kierunku raz ze szpitale nie chcą zatrudniać opiekunów bo nie mają etatów po drugie kierunek na rynku od 5lat wiec rynek nasycony wiśienka na torcie jesli w ciągu 5 lat niepodejmie się pracy w tym zawodzie przepada dyplom i po zawodach

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl