Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2020 r., imieniny Adeli, Klemensa

Pozyskiwanie z umiarem

(Zam: 18.06.2014 r., godz. 17.19)

Gmina Wyszków pozyskuje pieniądze w takiej mierze, aby być bezpieczna finansowo – to w skrócie strategia samorządu odnosząca się do korzystania z pieniędzy z Unii Europejskiej. Burmistrz Grzegorz Nowosielski, jak mówi rankingu pisma „Wspólnota” nie zna, ale odniósł się do kwestii ilości pieniędzy unijnych, które trafiły do gminy Wyszków:

Nie uważam, że jedynym wskaźnikiem skuteczności gminy jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Właściwie te gminy, które były bardzo zapóźnione cywilizacyjnie, pozyskują duże środki. Jeśli gmina, jak niektóre podwarszawskie, nie była w zupełności skanalizowana, pisze duży projekt unijny i robi kanalizację np. w trzech czwartych miasta, to oczywiście jest ona bardzo wysoko w takim rankingu. Ale to też oznacza, że do tego momentu w nie było w niej kanalizacji. U nas od lat 90. kanalizacja w mieście była, a teraz budujemy ją na wsiach. Jeśli chodzi o nasze zadłużenie, to jest ono nadal jednym z najniższych kraju w gminach naszej kategorii. Nasza sytuacja finansowa jest dobra, zadłużenie niskie i mamy zdolności kredytowe, żeby sięgać po następne środki unijne, na co nie będą mogły sobie pozwolić inne gminy. Wiele z tych, które są wysoko w rankingu w pozyskaniu środków, ma bardzo duże kłopoty ponieważ się przeinwestowało. Jestem przeciwny takiemu podejściu, żeby brać pieniądze na wszystko to, na co są środki. Trzeba budować to, co jest aktualnie bardzo potrzebne. Możemy sobie zadać pytanie czy wybudować Aquapark, skoro na to są środki, ale z założeniem, że będzie przynosił straty i niekoniecznie będzie potrzebny? Te miasta, które pobudowały bazy sportowe do Euro 2012 mają teraz duże kłopoty, bo każda z nich przynosi straty, a gmina zamiast się rozwijać i realizować potrzebne inwestycje, musi wolne środki wydawać na pokrycie straty generowanej przez bazę. Liczby nie kłamią – nie jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków, uważam, że pozyskiwaliśmy je na średnim poziomie, ale na inwestycje, które naprawdę były potrzebne i które nie generują nam w przyszłości strat. Bardzo wysoko skoczylibyśmy w rankingach, gdybyśmy wybudowali obwodnicę śródmiejską do końca. To, że ten projekt znalazł się na wstępnej liście rankingoweji nie mógł być realizowany, nie jest żadną winą gminy Wyszków, ani żadnego urzędnika w gminie Wyszków.
Wysłuchała
Justyna Pochmara

Komentarze

12 lat wystarczy.
Dodane przez Lupa, w dniu 18.06.2014 r., godz. 18.46
Padł rekord dla jednej zmiany, 300% normy i nie ma siły, żeby Nowosielski mógł reprezentować interesy przyzwoitych mieszakńców w następnej kadencji. Naturalnie się zużył, czas zrobił swoje. Wprawdzie podzielam pogląd, że się towarzycho strasznie rozbestwiło i do tej pory nie miało ochoty popracować nad następcą, ale sprawy zaszły za daleko.
Dodane przez Chw, w dniu 19.06.2014 r., godz. 05.38
Ten pan swoim medialnym przekazem chew dorównać hipokrycie Tuskowi
Dodane przez knom, w dniu 19.06.2014 r., godz. 17.01
12 lat a stadion w fatalnym stanie i wystawiony na sprzedaż. Są miasta, które za dotacje zrobiły ze swoich stadionów prawdziwe świątynie sportu. Ile środków na infrastrukturę i rozwój sportu pozyskał burmistrz i jego dyrektor Wiśniewski?
a z czego ja mam płacić
Dodane przez WŁAŚCICIELKA KULI U NOGI, w dniu 20.06.2014 r., godz. 11.00
żeby tak z umiarem pozyskiwali pieniądze od właścicieli lokali handlowo-usługowych którzy są zmuszani do podatku 17 zł z metra nawet wtedy kiedy stoi pusty lub prowadzona w nim działalność nie przynosi zysku.Sam fakt posiadania takiego lokalu zmusza jego właściciela do tak ogromnej opłaty na rzecz gminy,a nie przynoszące zyski.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.06.2014 r., godz. 11.54
ale grzesio ma "pomysł na Wyszków"
Ad właścicielki
Dodane przez Liza, w dniu 20.06.2014 r., godz. 12.18
17 zł za metr to nawet dla funkcjonujacego lokalu bardzo drogo. Mają rację ci co drwią z nowego hasełak z kurierka, że Nowosielski ma pomysł na Wyszków. G... prawda, swoje fanaberie realizuje polityką ciągłego podnoszenia podatków. Mam inne hasełko "Wyszków jest niszczony a Nowosielak wypalony"
realia
Dodane przez do LIZY, w dniu 20.06.2014 r., godz. 15.12
Duże sieci,allegro wypierają tradycyjne sklepy,które mając tak duże koszta są coraz mniej konkurencyjne na rynku,wielu traktuje je jak przymierzalnie,ludzie chcą rabatów,upustów,wyprzedaży,przecen,jednym słowem kupować za bezcen.Trudno temu podołać mając takie opłaty jak zus,podatek do gminy,urzędu skarbowego,prąd,gaz,czynsz w związku z tym spada zainteresowanie lokalami bo co raz mniej osób chce otwierać sklepy.
Dodane przez Jan4P, w dniu 20.06.2014 r., godz. 19.54
Dlatego w tych ciężkich dla małych lokali czasach miasto powinno być bardziej przyjazne przedsiębiorcom. Wysokie POdatki są efektem deficytu budżetowego i braku skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Od dawna piszę, że w Wyszkowie tę nieudolność burmistrz rekompensuje sobie POdnoszeniem POdatków. Za błędy kadrowe i taka POlitykę płacą mieszkańcy.
Dodane przez Właścicielko bądź happy, w dniu 20.06.2014 r., godz. 20.39
Właścicielka robi demolkę. Jeśli nie chce mieć tego lokalu to niech sprzeda po okazyjnej cenie i nie będzie ponosiła niepotrzebnych kosztów. Podatki od nieruchomości to i tak są najniższe obciążenia. 17zł *100 mkw=1700zł na rok. Ekipa PO przygotowuje dla nas podatek od nieruchomości w zależności od wartości. np lokal jest wart 200000 zł,płacimy podatek 0.5% wartości i mamy 1000 zł podatku.
POdatek katastralny nie jest w najbliższym czasie planowany
Dodane przez TD, w dniu 20.06.2014 r., godz. 21.21
Zapachniało kampanią, "właścicielka" ma być szczęśliwsza z powodu, że PO zmniejszy jej podatek 1700 zł podatkiem katastralnym w wysokości 0,5% wartości nieruchomości. Bzdura wierutna, bo ewentualny podatek katastralny będzie podatkiem na rzecz miasta i przez miasto ustalany. Znając rozpasanie obecnej władzuni i kiepskie wyniki w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, można być pewnym, że zafundowaliby nam najwyższe z możliwych stawek. Tak tania reklama PO znów się na tym forum nie udała. Podatek katastralny, jako podatek majątkowy, z pewnością powodowałby skokowy wzrost obciążenia nieruchomości. Jego wprowadzenie jest kosztowne i czasochłonne. Dodatkowo na pewno nie zachęcałby on do inwestowania w posiadaną nieruchomość, ponieważ w wyniku poniesionych nakładów finansowych, podatek ulegałby podwyższeniu. Wzrosłyby natomiast dochody budżetów gminnych, ponieważ do nich m.in. trafiają pieniądze z podatku od nieruchomości.
Dodane przez obwodnica, w dniu 20.06.2014 r., godz. 21.54
Burmistrz mówi, że za to, że Gmina nie zrealizowała III i IV etapu obwodnicy śródmiejskiej, nie jest winą Gminy ani urzędników Gminy. A oto wycinki z listopada 2010 roku : " ...Gmina złożyła wniosek do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o dofinansowanie (do 85% kosztów) budowy dalszej części obwodnicy śródmiejskiej, ale wiosną tego roku okazało się, że z powodu błędów w dokumentacji wyszkowski wniosek o dofinansowanie został odrzucony z tego względu, że projekt został wykonany na nieaktualnej mapie (otrzymanej ze starostwa). Nie wynikało z niej, że na projektowanym obszarze jest teren zamknięty należący do PKP. Decyzję środowiskową wydał burmistrz, a w tym przypadku nie leżało to w jego gestii. Gmina twierdzi, że błędy nie powstały z jej winy. ..." A oto oświadczenie Starosty : "....Zgodnie z przepisami prawa, projekt techniczny planowanej inwestycji powinien być wykonany na aktualnej mapie do celów projektowych. Mapy do celów projektowych nie są wydawane przez starostwo, lecz wykonują je jednostki wykonawstwa geodezyjnego na zlecenie inwestora. Po zbadaniu dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ustalono, że mapy do celów projektowych dla III i IV etapu obwodnicy miasta Wyszkowa wykonała, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, firma ........ Na mapach tych został oznaczony i opisany teren PKP jako teren zamknięty. W związku z powyższym jednoznacznie stwierdzam, że powodem nieotrzymania dofinansowania przez Gminę Wyszków nie były mapy wydane przez starostwo...."
DO TD
Dodane przez WŁAŚCICIELKA, w dniu 20.06.2014 r., godz. 22.10
od mojego lokalu płacę prawie 3 tysiące na rok.Poniosłam ogromne nakłady finansowe inwestując w ten lokal i przez kilka lat spłacałam kredyt,przez ponad 10 lat najmu nie zwróciły mi się one,a gminę wywianowałam przez te lata na około 40 tysięcy.Nawet moje dorastające dziecko nie otrzyma ode mnie takich pieniędzy na starcie
Właścicielko
Dodane przez Anonim, w dniu 20.06.2014 r., godz. 22.22
Spokojna głowa - burmistrz ma POmysł na Wyszków
Obwodniaca - takich informacji potrzebujemy!
Dodane przez www.szałajda.pl, w dniu 20.06.2014 r., godz. 22.35
Jesteście niesamowici, Nowosielski został przyłapany na ewidentnym kłamstwie. Pan Karpiński może narysuje go kiedyś z długim nosem jak Pinokio. W związku z ty na usta ciśnie się modne ostatnio hasło: "Ch...j, dupa i kamieni kupa"!
Liczby nie kłamią - nie jesteśmy liderem
Dodane przez Hultaj, w dniu 20.06.2014 r., godz. 23.17
Liczby nie kłamią, ale pan burmistrzu kłamie: ...To, że ten projekt znalazł się na wstępnej liście rankingowej i nie mógł być realizowany, nie jest żadną winą gminy Wyszków, ani żadnego urzędnika w gminie Wyszków... Kłamie pan w zaparte. Starosta pana Nowosielskiego demaskuje: ......Zgodnie z przepisami prawa, projekt techniczny planowanej inwestycji powinien być wykonany na aktualnej mapie do celów projektowych. Mapy do celów projektowych nie są wydawane przez starostwo, lecz wykonują je jednostki wykonawstwa geodezyjnego na zlecenie inwestora. Po zbadaniu dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ustalono, że mapy do celów projektowych dla III i IV etapu obwodnicy miasta Wyszkowa wykonała, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, firma ........ Na mapach tych został oznaczony i opisany teren PKP jako teren zamknięty. W związku z powyższym jednoznacznie stwierdzam, że powodem nieotrzymania dofinansowania przez Gminę Wyszków nie były mapy wydane przez starostwo...
"Road gate"
Dodane przez Cieć, w dniu 21.06.2014 r., godz. 00.23
To mamy fałszywe zeznanie i pryśnięty burmistrza czar. Liczby nie kłamią i przytoczone cytaty też nie kłamią. Kłamcą i krętaczem okazuje się być burmistrz. Brak tej zaprzepaszczonej inwestycji odczuwamy każdego dnia stojąc w korkach.
Wyszków zdał egzamin?
Dodane przez ..., w dniu 21.06.2014 r., godz. 17.13
Nieudolność do końca owijana tu będzie w bawełnę. Czy stać nas na nieudacznictwo i działania po omacku?
PYTANIE
Dodane przez DOCIEKLIWOŚĆ, w dniu 22.06.2014 r., godz. 08.59
To według niektórych mądrych głów o gorących sercach osoba posiadająca lokal-handlowo usługowy,który stoi pusty powinna iść do pracy i często z najniższej krajowej sponsorować gminę 17 zł za metr i pozostałych,którzy osiągają większy dochód.Litości
Dodane przez wina i kara., w dniu 22.06.2014 r., godz. 13.49
Informacja o utracie dofinansowania obwodnicy wyszła już po wyborach w 2010 roku więc należy burmistrza Nowosielskiego w trakcie tych wyborów rozliczyć. Mówi, że urzędnicy za to nie odpowiadają więc Nowosielski jest odpowiedzialny, za to, że te 24 miliony zł dofinansowania do obwodnicy śródmiejskiej zostały w tak frajerski sposób stracone.
Dodane przez solidarność, w dniu 22.06.2014 r., godz. 17.32
Jasne, że odpowiedzialny jest szef, a w ogóle to sprawa ma drugie dno!
do właścicielko bądz happy
Dodane przez WŁAŚCICIELKA, w dniu 23.06.2014 r., godz. 13.10
a mi ktoś sprzedał grunt i pobudował to wszystko za bezcen.Każdy rozwala teraz gębę żeby mu wszystko oddać za darmochę.Mój mąż tyrał aż mu oczy wyłaziły na wierzch nie po to aby wyposażać obcych ludzi.Wszyscy szukają tylko frajerów i chcą żerować jedni na drugich
do obwodnicy i Hultaja
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 24.06.2014 r., godz. 20.51
Te informacje są bardzo, bardzo ciekawe. Mam od dawna podejrzenia, że sprawy zostały po prostu zaniedbane przez osobę nadzorującą i odpowiedzialną za pozyskiwanie funduszy. Jeżeli to prawda to rzeczywiście prawdziwy skandal. Nie znam jednak tego wątku ze sporem w sprawie map. Skąd jest ten cytat w imieniu starostwa ? Czy ktoś jest pewien, że stracona suma to 24 mln zł ?
Cytat w imieniu starostwa jest z NW
Dodane przez Fed, w dniu 24.06.2014 r., godz. 21.53
To porażka Nowosielskiego, który zwyczajnie oszukuje zwalając na starostwo. Jest jak zwykle bezczelny w swoich poczynaniach.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl