Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 lipca 2020 r., imieniny Cypriana, Olgi

Hazard za rogiem szkoły

(Zam: 11.06.2014 r., godz. 17.17)

W Wyszkowie powstają kolejne punkty z automatami do gier. Biznes dobry, jak każdy inny – mówią zwolennicy. Przeciwnicy podnoszą inny argument – bliskość szkół. Trudno się z nimi nie zgodzić. Z co najmniej czterech hot spotów działających w naszym mieście, trzy znajdują się w pobliżu placówek oświatowych.

Mowa tu o miejscach z automatami do gry o niskich wygranych. Wszystkie wyglądają tak samo – mają przyciemnione szyby i informację, że czynne są 24 godziny na dobę, ale najważniejsze, że powstają legalnie – rok temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował ustawę hazardową z 2010 r., która określała, że automaty mogą pojawiać się tylko w kasynach.
Prawo precyzuje, że tego typu punkty mogą funkcjonować minimum 100 m od placówki oświatowej lub miejsca kultu religijnego. W ostatnim czasie na ul. Dworcowej powstał jeden z nich.
– Ta odległość jest zdecydowanie za mała. Uważam, że to nie jest dobra lokalizacja – mówi wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 „Kopernik” Kamila Plat i jednocześnie dodaje, że do tej pory do szkoły nie dotarły żadne niepokojące sygnały o tym, by uczniowie korzystali z automatów.
Przeciwnicy takich miejsc uważają, że bliskie sąsiedztwo punktów z automatami przyczynia się do propagowania hazardu wśród młodzieży. Innego zdania jest Kamilla Puławska, psycholog i specjalista do spraw profilaktyki i uzależnień z Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
– Młodzież wracając ze szkoły przechodzi obok kilkudziesięciu miejsc, gdzie jest sprzedawany alkohol czy tytoń. Tak naprawdę problemem uzależnienia od hazardu nie są salony z automatami – uważa Kamilla Puławska. – Pierwsze zetknięcie następuje w domu. My, jako rodzice pozwalamy dzieciom korzystać z gier komputerowych jednocześnie nie kontrolując tego. Salony to jest po prostu następny etap.
Niestety, trudno powiedzieć ilu uczniów miało kontakt z hazardem – pytani przez nas przedstawiciele szkół potwierdzają, że tego typu badań w swoich szkołach nie przeprowadzali. Nie wiadomo też, ile osób w powiecie wyszkowskim jest uzależnionych od hazardu.
– Trudno zbadać ten problem. Mamy poradnię leczenia uzależnień, skąd możemy wyciągnąć statystyki na temat tego, ile osób zostało zgłoszonych na leczenie. W przypadku hazardzistów nie prowadzi się takich statystyk, bo ich leczenie jest, jak na razie, dobrowolne – wyjaśnia Kamilla Puławska.
Badania przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii potwierdzają, że dostępność automatów i prostota zasad są istotnymi czynnikami ryzyka uzależnienia.
Zgodnie z prawem z automatów mogą korzystać tylko osoby dorosłe. Jedyny sposób na zamknięcie takiego lokalu to udowodnienie, że korzystają z niego niepełnoletni.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Kazik, w dniu 11.06.2014 r., godz. 20.17
To pytanie powinno brzmieć, co robią te wszystkie komisje. Jak państwo nie mają czasu, to może niech zrezygnują z zasiadania, bo chyba nie o siedzenie i diety w tym chodzi. Pani Kamilo?
rady PO
Dodane przez RODZIC, w dniu 15.06.2014 r., godz. 20.14
Młodzież korzysta z tego hazardu przed jak i po zajęciach lekcyjnych a prowadzi go podobno kolega Nowosielskiego i Mroza tego z PO mianowicie radny gminy Wyszków i dlatego cisza ze strony władz gminy .Apeluję do prawdziwego radnego A .Szczerby o podjęcie tematu.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.06.2014 r., godz. 22.52
A może pani Kamilla oderwie głowę od koryta i zajmie się sprawą, albo poda się do dymisji.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl