Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 lipca 2020 r., imieniny Jana, Weroniki

Mieszkańcy nie wiedzą, gdzie głosować

(Zam: 11.06.2014 r., godz. 17.10)

W niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego problemem dla wielu, jak się okazuje, było… trafienie do właściwego lokalu wyborczego. Po zmianach w kodeksie wyborczym i wprowadzeniu okręgów jednomandatowych (swój debiut będą miały już jesienią, kiedy będziemy wybierać radnych gminnych) spore przetasowania nastąpiły też w usytuowaniu obwodów wyborczych.

Wielu z nas nie może oddać głosu tam, gdzie dotychczas, musi iść do innego lokalu, wyznaczonego według adresu zamieszkania. Choć informacje na temat obwodów były dostępne m.in. na wywieszonych w mieście obwieszczeniach, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, jak przyznaje sekretarz gminy Teresa Goździewska, wyszkowianie mieli problem z trafieniem do właściwych miejsc.
– Jako obywatele mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki, w tym ten, żeby zapoznać się z informacją kto, gdzie głosuje – mówiła na sesji Rady Miejskiej 29 maja. – W wyborach samorządowych frekwencja będzie wyższa, dlatego musimy dotrzeć z informacją do pozostałych mieszkańców, może wystąpić do prezesów spółdzielni mieszkaniowych, żeby ją przekazali?
Dla burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, problem ze skutecznym dotarciem informacji to zjawisko socjologiczne – w natłoku przekazów ludzie ignorują wiele z nich.
– Jeśli nie ma woli zapoznania się z informacją, to ludzie tego nie zrobią – twierdzi.
Jak zaznacza, podobny problem jest np. przy zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego – mieszkańcy nie interesują się obwieszczeniami, nie przychodzą na dyskusje.
– Szukamy sposobu na skuteczną komunikację z obywatelami, ale też musimy patrzeć na to pod względem ekonomicznym – powiedział. – Gdybyśmy taką informację zapakowali w kopertę, nakleili znaczek i wysłali do ok. 10 000 gospodarstw domowych, które są w gminie, to byłyby spore koszty, a to i tak niewiele by zmieniło, bo ludzie by się z pismem nie zapoznali.
Warto pamiętać, że w dniu wyborów można sprawdzić gdzie należy oddać głos – taka informacja jest przed każdym lokalem wyborczym.
J.P.

Komentarze

Urzędnik jak zwykle ma rację.
Dodane przez Kidman, w dniu 12.06.2014 r., godz. 06.31
"Jako obywatele mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki" tak poucza nas wysoki urzędnik samorzadowy. Zapewne w mniemaniu pani Goździewskiej zarówno ona jak i inni urzędnicy maja tylko prawa, żadnych obowiązków wobec obywateli od których otrzymuje nazbyt wysokie wynagrodzenie. Jak zwykle zawinili mieszkańcy, urzędnicy no cóż jak zwykle...... Koniec świata jak powiedziałby klasyk kina polskiego.
Dodane przez Demos, w dniu 12.06.2014 r., godz. 11.39
Potrzeba też inicjatywy Urzędu żeby takie wiadomości do ludzi dotarły. Najlepiej oddziałuje na percepcję obrazek. Zrobić plan miasta z nowym podziałem na okręgi wyborcze i opublkikować w prasie i Internecie.
Dodane przez Zabłąkany wyborca, w dniu 12.06.2014 r., godz. 12.02
Widocznie źle Pani napisała uchwałę zmieniającą dotychczasowe obwody wyborcze. Na rzecz miasta działa Pani, a przeciwko wsiom. Władza boi się wieśniaków, a Pani może już na emeryturę pora?
Samorząd czy samowładza dyktatorska?
Dodane przez P.A., w dniu 12.06.2014 r., godz. 13.24
Dawno powinna być na emeryturze a tak blokuje etat i plecie starcze dyrdymały. No ćóż ale trzeba jeszcze urzadzić w samorządowej sitwie córeczkę i może jeszcze kogoś. Biedny ten Wyszków- oj biedny przy takiej władzy samorzadowej. Partie zatrudniaja tylko swoich, burmistrz tylko swoich a nawet urzednicy tylko swoich - konkursy to kwiatki do futerka. Jak się tak przyjrzeć to całe rodziny zatrudnia się w tym urzędzie jak na swoim. Wyborcy jak zwykle winni i "morda w kubeł". a może w najbliższych wyborach czas to zakończyć.
Dodane przez A ja, w dniu 12.06.2014 r., godz. 14.13
A ja nie rozumiem dlaczego mieszkańcy osiedla np. A głosują teraz w lokalu np. nr 1 mieszczącym się na osiedlu B, chociaż bliżej mają do lokalu nr 2 a ci z osiedla B chociaż mają pod nosem lokal nr 1 muszą iść głosować do lokalu nr 2 na osiedlu A ? Prościej rzecz ujmując wyglada to tak jakby mieszkańcy Centrum szli głosować na Polonez a mieszkańcy Poloneza do Centrum. Naprawdę nie wiem po co te zmiany
Dodane przez ;, w dniu 12.06.2014 r., godz. 18.48
Przed wyborami można przeanalizować te konkursy, drobiazgowo i w szczegółach. Wtedy wyjdą także kwiatki Warpasa.
ktoś powinien za to polecieć
Dodane przez Anonim, w dniu 12.06.2014 r., godz. 19.36
Przykład wyszkowskiej paranoi - Kosciuszki 39 miejsce głosowania Szkoła nr 1 - a blok obok 3 Maja 22 miejsce głosowania ZDZ. Szkoda że Natalin nie głosował w Rybnie a Rybienko Leśne w Olszance
Dodane przez Ela, w dniu 12.06.2014 r., godz. 23.04
Pani Goździewska, jest kompetentną, jak mało który wyszkowski urzędnik. Nie zwalajmy odpowiedzialności za niedoinformowanie na innych, kiedy powodem jest nasza obywatelska leniwość.
Dodane przez As, w dniu 13.06.2014 r., godz. 21.33
Czy nowe okręgi wymyślali urzędnicy?
Dodane przez K.A., w dniu 14.06.2014 r., godz. 12.04
Oczywiście, że pani Goździewska przygotowała projekt uchwały a przegłosowała rada. Granicę okregów ustala się pod konkretnego kandydata na radnego. Ważna jest ilość wyborców w okręgu. Kombinacje ze zmiana granic okręgów sa częste. Tym bardziej dziwi fakt obwiniania wyborców prze urzędnika.
Dodane przez Lupa, w dniu 14.06.2014 r., godz. 13.07
Czyżby pani TG była zaangażowana w gierki polityczne, są na to jakieś przesłanki?
...
Dodane przez ds, w dniu 16.06.2014 r., godz. 06.09
Ciemny i debilny motłoch zawsze będzie miał problem, nie trafi nawet jakby lokal wyborczy we własnym kiblu mu zorganizowali.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl