Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 października 2020 r., imieniny Teodora, Wioletty

Kolejny rok za nami...

(Zam: 21.12.2010 r., godz. 12.35)

Prezentujemy wydarzenia, którymi żyliśmy w 2010 roku.

Styczeń


18 lat z WOŚP!
I tym razem mieszkańcy powiatu nie zawodzą – pada kolejny rekord. Podczas XVIII finału na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy przekazano ponad 72 tys. złotych zebranych wśród mieszkańców.
**

Mamy swoją miss
Piętnastoletnia Jowita Wróbel otrzymuje koronę Miss Nastolatek Wyszkowa.

Luty


Działają na rzecz powiatu
Jerzy Cabaj, Camper Wyszków, orkiestra Darmanista z Brańszczyka, Warsztaty Terapii Zajęciowej i firma Krynicki Recykling – to laureaci nagrody „Za czyn”. Nagrodzeni przez kapitułę, otrzymują od starosty po tysiąc euro.
**

Rusza proces radnego
W Sądzie Rejonowym rozpoczyna się proces przeciwko radnemu miejskiemu i sołtysowi Kamieńczyka oskarżonemu o oszustwo na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sąd 26 lutego skazuje go na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz tysiąc złotych grzywny.
**

Napad na stację paliw
Dwóch mężczyzn wkracza na stację paliw i atakuje pracowników. Kradną alkohol, papierosy i pieniądze. Pracownicy zeznają, że grożono im pistoletem.
**

Stare i Dobre
Już po raz trzeci na deskach Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” występuje znany i lubiany zespół Stare Dobre Małżeństwo.
**

Strach przed powodzią
Mieszkańcy terenów położnych nad Bugiem i Narwią drżą na sama myśl o powodzi. Rzeki są skute grubą pokrywą lodu. Do ewentualnej powodzi przygotowują się gminy oraz strażacy, w pogotowiu jest też wojsko. Starosta 27 lutego wprowadza pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin Brańszczyk, Wyszków, Somianka i Zabrodzie.
**

PSS powraca do korzeni
Po 22 latach ponownie otwarta zostaje restauracja „Wyszkowianka” – dla wielu symbol – znak rozpoznawczy dawnego Wyszkowa.

Marzec


Wizja ratusza
Architekt Rafał Jakacki przedstawia radnym koncepcję ratusza i rynku miejskiego. Wizualizacja stanowi jedynie postawę do konkursu na projekt, który zostanie dopiero ogłoszony.
**

W PSOUU bez zmian
Wyszkowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wybrało nowy zarząd. Po raz kolejny przewodniczącą została Urszula Mikołajczyk.
**

Powiat w wodzie
Na terenach gminy Brańszczyk, Wyszków i Zabrodzie Starostwo wprowadza alarm przeciwpowodziowy. Poziom wody w Wyszkowie przekracza 4,5 m, a 5 marca osiąga poziom kulminacyjny – 5,5 m. W stan gotowości zostają postawione gminne służby i strażacy – prowadzone są całodobowe dyżury. W najbardziej zagrożonych miejscach układane są zapory z worków z piaskiem oraz rękawy wodne. Woda podtapia kolejne gospodarstwa.
**

Agnieszka nie żyje
Po roku walki o życie 3 marca umiera Agnieszka Brzezicka – wolontariuszka Ośrodka Pomocy Społecznej, która 28 marca 2009 roku uległa ciężkiemu wypadkowi – rozpędzony samochód osobowy potrącił ją na pasach.
**

Radny składa apelację
Marek C. nie godzi się z wyrokiem sądu w sprawie wyłudzenia dopłat do gruntów Wspólnoty Gruntowej. Do Sądu Rejonowego wpływa zapowiedź apelacji.
**

Witamina „M”
Miłość staje się przewodnim motywem koncertu Rewii Dziecięcej „Sylaba”. Koncert gromadzi na widowni „Hutnika” mnóstwo widzów.
**

Nie chcą masztu
Mieszkańcy Skuszewa nie zgadzają się z Planami Polskiej Telefonii Cyfrowej, która we wsi chce wybudować czterdziestometrową stację bazową. Martwią się o zdrowie dzieci i spadek cen gruntów.
**

Laskowik w Wyszkowie
Niezwykły artysta razem ze swoją „Kabareciarnią” i znanym satyrykiem Jackiem Federowiczem bawił zgromadzoną publiczność nowym programem zatytułowanym „Tego jeszcze nie było”.
**

Remontują Pułtuską
Rozpoczyna się długo oczekiwany remont ulicy Pułtuskiej. Ma on objąć półkilometrowy odcinek drogi od przejazdu kolejowego do ronda przy ul. Sowińskiego. Pojawiają się utrudnienia w ruchu.
**

Otwarcie „Kaskady”
Wyszków staje się bogatszy o kolejne centrum handlowe. Wielkie otwarcie „Kaskady” przyciąga tłumy klientów.
**

Zniszczyli zabytki
Wandale weszli na cmentarz parafialny. Zniszczyli stare i cenne historycznie pomniki.
**

Wyszków miastem młodzieży
Ponad 1 500 osób przybywa do naszego miasta, by uczestniczyć w XXV diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Przez weekend młodzi ludzie słuchają Słowa Bożego, modlą się oraz spędzają czas na zabawie.

Kwiecień


Nowy lider PO
Adam Mróz staje na czele powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej w Wyszkowie. Zastępuje na tym stanowisku Janusza Jastrzębskiego.
**

Pożegnanie z kinem
Prywatny inwestor Artur Kalinowski rezygnuje z dzierżawy Kina Starego. Wyświetlanie seansów jest dla niego nieopłacalne.
**

Polacy w żałobie
W sobotni poranek 10 kwietnia serwisy informacyjne podają informację o wstrząsającej tragedii. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ginie prezydent Polski Lech Kaczyński oraz 95 innych osób, m.in. ks. infułat Zdzisław Król urodzony nieopodal Somianki. W Wyszkowie odwołane zostają wszystkie imprezy. Setki wyszkowian 11 kwietnia gromadzi się w kościele św. Idziego, by wziąć udział w uroczystej mszy świętej poświęconej pamięci ofiar. Wiele osób wyrusza do Warszawy, by osobiście oddać cześć zmarłym. Żałoba narodowa trwa osiem dni.
**

Rekord pobity
35,5 litra krwi – takim wynikiem w Wyszkowie kończy się druga akcja Motoserce. Ze względu na żałobę narodową, wszystkie imprezy towarzyszące zostają odwołane.
**

Nowy prezes
Krzysztof Rusak zostaje nowym prezesem wyszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wybrano również nowy skład zarządu.

Maj


Euro nie będzie
Wyszków nie będzie centrum pobytowym dla drużyny grającej w mistrzostwach Euro 2012. Miasto nie otrzymuje dofinansowania na przebudowę stadionu, ponadto pojawia się problem z zapewnieniem hotelu dla piłkarzy.
**

Sztandar dla szpitala
Uroczystość nadania sztandaru wyszkowskiemu szpitalowi zostaje połączona z obchodami Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Ponad siedemdziesiąt osób otrzymuje dyplomy uznania.
**

Kolejny rekord
Na stadionie zawrzało – 1 263 osoby startuje w piątej już edycji akcji „Polska biega”. To o pięćdziesiąt osób więcej niż rok wcześniej.
**

Dawka adrenaliny
Centrum Wyszkowa staje się torowiskiem z prawdziwego zdarzenia. Na terenie przeznaczonym pod budowę ratusza miejskiego odbywa się Wiosenny Piknik z Adrenaliną. Na imprezie królują samochody terenowe, quady, motocykle i rowery BMX.
**

Prywatyzacja PKS
Zapada decyzja – wyszkowski ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej ma być sprywatyzowane. Na terenie Wyszkowa posiada ono dworzec i zajezdnię.

Czerwiec


Wyjątkowy prezent
Z okazji Dnia Dziecka Szkoła Podstawowa nr 2 przygotowała nietypowy prezent dla swoich uczniów. Otwarto miasteczko ruchu drogowego, gdzie mogą bezpiecznie uczyć się poruszania po drogach.
**

Byli tak młodzi…
Czworo młodych mieszkańców powiatu wyszkowskiego ginie w tragicznym wypadku samochodowym. Kierowca BMW zjeżdża na przeciwny pas ruchu wprost pod koła rozpędzonego ciężarowego dafa. Wraz z trójką pasażerów ginie na miejscu.
**

Imprezowy weekend
Pierwszy czerwcowy weekend wypełniony jest atrakcjami. Klub Motocyklowy „Free Horses FG Wyszków” zaprosili wyszkowian na imprezę „Free Horses Day”. Niezwykłym widowiskiem zachwycają fanów mocnych wrażeń. Wieczorem gra zespół TSA. Dzień później, miejski park zmienia się w wielki plac zabaw dla dzieci. Najmłodsi świętują Dzień Dziecka podczas Profilaktycznego Pikniku Rodzinnego.
**

Wybory w PiS-ie
Waldemar Sobczak zostaje przewodniczącym gminnego komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie lokalnych struktur wybierają nowy zarząd.
**

Najpiękniejsza inwestycja
Oficjalnie otwarto plac przy nadbużańskiej skarpie oraz schody do kościoła św. Idziego. Niegdyś niezagospodarowany plac zmienił swoje oblicze. Uroczystość połączono z mazowieckimi Dniami Morza oraz ludowymi obchodami Nocy Świętojańskiej.

Lipiec


W powiecie wolą Kaczyńskiego
Prezydentem kraju zostaje Bronisław Komorowski uzyskując poparcie 53,01 proc. wyborców. Gdyby to zależało jednak od mieszkańców powiatu wyszkowskiego, głową państwa zostałby Jarosław Kaczyński (46,99 proc.), który wygrywa we wszystkich gminach naszego terenu.
**

Kino ma nowego dzierżawcę
Nowym dzierżawcą Kina Starego zostaje firma Graffiti Krzysztofa Kmiołka. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, przedsiębiorcy nie udaje się otworzyć nowego lokalu w 2010 r. Remont trwa.
**

Pierwsi kandydaci
Pojawiają się pierwsi kandydaci na burmistrza. Polskie Stronnictwo Ludowe planuje wystawić Zdzisława Damiana Bociana. Prawo i Sprawiedliwość zamierza promować Adama Warpasa.
**

Mamy tomograf
W wyszkowskim szpitalu rusza pracowania tomografii komputerowej. Placówka starała się o jej uruchomienie kilka lat.

Sierpień


Bacutil w gruzach
Część budynku dawnego Bacutilu wysadzona w powietrze. O jego wyburzeniu zdecydował nowy właściciel obiektu. W kolejnych tygodniach ładunki wybuchowe detonowane są w następnych częściach obiektu.
**

Rusza przebudowa ul. Serockiej
Inwestycja obejmuje budowę chodników, ścieżek rowerowych, dróg serwisowych, wymianę nawierzchni asfaltowej, budowę ronda. Mimo tak szeroko zakrojonych prac, wykonawcy udaje się je przeprowadzać nie zamykając ulicy dla ruchu.
**

Otwarcie Galerii Wyszków
Po niespełna czterech latach budowy mieszkańcy mogą zrobić zakupy w Galerii Wyszków.
**

Rocznica Bitwy Warszawskiej
Wyszków świętuje 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Prócz wielu zorganizowanych z tej okazji imprez punktem kulminacyjnym jest uroczystość przy historycznej plebanii kościoła pw. św. Idziego. Odbywa się rekonstrukcja historyczna, inscenizacja przejazdu Kohna, Marchlewskiego, Dzierżyńskiego na plebanię. Można odwiedzić szpital polowy, rozdawane są okolicznościowe wydawnictwa.
**

Otwarcie przeprawy promowej
Burmistrz Grzegorz Nowosielski i wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul oficjalnie otwierają przeprawę promową na Bugu łączącą Kamieńczyk i Brańszczyk-Nakieł.
**

Wyszków ma swoje dni
Odbywają się Dni Wyszkowa, które w piątek otwiera VII Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu. Podczas sobotniego Festiwalu Kultury Ulicznej można obejrzeć m.in. widowiskowy spektakl grupy Locomotora. W niedzielę gwiazdą wieczoru jest Małgorzata Ostrowska, niegdyś wokalistka zespołu Lombard.

Wrzesień


Bombowy początek września
Alarm bombowy w budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Wszyscy pracownicy zostają ewakuowani. Na miejsce przyjeżdżają strażacy, policja, karetka. Powodem zamieszania jest walizka pozostawiona na korytarzu. Okazało się, że pozostawił ją 31-mieszkaniec województwa wielkopolskiego. W środku były tylko jego rzeczy osobiste. Alarm odwołano.
**

Jubileusz Społem
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczystości odbywają się w restauracji „Wyszkowianka”.
**

Nowosielski na burmistrza, Mróz na starostę
Wspólnota Samorządowa i Platforma obywatelska podpisują przedwyborcze porozumienie. Ustalają, że wspólnym kandydatem na burmistrza będzie Grzegorz Nowosielski. Adam Mróz ma ubiegać się o urząd starosty. Dwa tygodnie później ugrupowania podpisują porozumienie z Janem Kozonem i Adamem Ołdakiem.

Październik


Uderzenie w dopalacze
Rząd rozprawia się ze sklepami z tzw. dopalaczami. W wyniku akcji prowadzonej w całym kraju przez Sanepid i policję, w Wyszkowie zostają zamknięte cztery punkty.
**

CKU ma halę
W Centrum Kształcenia Ustawicznego zostaje oddana do użytku nowoczesna hala sportowa. Zespół Szkół przyjmuje imię Jana Kochanowskiego.
**

Likwidacja rubel placu
Władze miasta decydują o likwidacji wraz z początkiem 2011 r. targowiska przy ul. Wąskiej (tzw. rubel placu). Kupcy mogą się przenieść do pawilonów przy ul. Dworcowej, których budowa zakończyła się w listopadzie.
**

Ku czci Cichociemnych
Z udziałem władz miejskich i kombatantów w Łosinnie zostaje odsłonięty pomnik upamiętniający czyn polskich lotników i Cichociemnych niosących pomoc Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
**

Wyszków w filmie
W Wyszkowie ekipa filmowa kręci zdjęcia do filmu „Motylek” w reżyserii, znanej do tej pory przede wszystkim jako piosenkarka, Marysi Sadowskiej. Jak mówią twórcy obrazu, będzie to feministyczny western. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem obejmuje burmistrz Grzegorz Nowosielski.

Listopad


Kandydaci walczą
Kampania wyborcza w pełni. Swoje programy prezentują kolejne ugrupowania. O fotel burmistrza walczą: Zdzisław Damian Bocian (PSL), Agnieszka Londzin (Przymierze dla Wyszkowa), Grzegorz Nowosielski (Wspólnota Samorządowa), Teresa Trzaska (Solidarni-Niezależni), Adam Warpas (PiS).
**

Koncert Grzegorza Turnaua
W Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” z koncertem gości Grzegorz Turnau – znakomity kompozytor, wykonawca muzyki inspirowanej poezją. „A w Krakowie na Brackiej pada deszcz” – śpiewa z artystą publiczność.
**

T.Love, T.Love
Koncert zespołu T.Love. Muniek Staszczyk wraz z kolegami prezentuje w „Hutniku” największe przeboje kapeli. Występ cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wyszkowian, że brakuje biletów.
**

Skatepark już jest
Gratka dla miłośników jazdy na deskorolce, łyżworolkach, czy rowerze. Na terenie Zespołu Szkół na osiedlu Polonez zostaje oficjalnie otwarty skatepark.
**

Nowosielski na trzecią kadencję
Wybory na burmistrza w pierwszej turze wygrywa Grzegorz Nowosielski uzyskując poparcie 55, 03 proc. wyborców. W Radzie Powiatu najwięcej mandatów (osiem) uzyskuje Polskie Stronnictwo Ludowe, w Radzie Miejskiej – Wspólnota Samorządowa (siedem mandatów). W pozostałych gminach powiatu wójtami zostają dotychczas pełniący tę funkcję. Wyjątkiem jest Rząśnik – tu potrzebna jest druga tura.

Grudzień


Przewodniczą radzie
Justyna Garbarczyk (Przymierze dla Wyszkowa) zostaje przewodniczącą Rady Powiatu. Na czele Rady Miejskiej staje Józef Biernacki (Wspólnota Samorządowa).
**

Zmiana w Rząśniku
W drugiej turze wyborów wójtem Rząśnika zostaje Paweł Kołodziejski. Pokonuje dotychczas sprawującego tę funkcję Jana Kozona.
**

Do dwóch razy sztuka
Powiatowi radni wybierają starostę. Jeden z nich oddaje jednak nieważny głos. Bogdanowi Pągowskiemu nie udaje się objąć tej funkcji. Podczas sesji, która odbywa się tydzień po tym wydarzeniu, bez problemu uzyskuje wymaganą większość. Wicestarostą zostaje Zdzisław Damian Bocian. Etatowym członkiem zarządu Teresa Trzaska.

Oprac. Ewelina Marzoch, Justyna Pochmara

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl