Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 lutego 2023 r., imieniny Apolonii, CyrylaLubin i Będzin w PlusLidze, I liga powiększona do 14 drużyn

(Zam: 11.06.2014 r., godz. 16.14)

Odpowiednio trzecia i czwarta drużyna ostatniego sezonu I ligi, a więc Cuprum Lubin i MKS Będzin, od przyszłego sezonu dołączą do grona drużyn występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Powiększeniu ulegnie również I liga.

Od sezonu 2014/2015 zarówno PlusLiga, jak i I liga siatkarz, będą liczyły po 14, a nie jak dotychczas 12 zespołów. Powiększenie najwyższej klasy rozgrywkowej spowodowało przyjęcie w poczet najlepszych drużyn w kraju MKS-u Banimex Będzin i Cuprumu Mundo Lubin. Oba zespoły po zakończeniu sezonu na miejscach 3-4, złożyły akces o grę w PlusLidze. Przez długi czas ważyły się losy w szczególności zespołu z Będzina, który nie dysponował halą sportową na odpowiednim poziomie, klub nie funkcjonował również jako sportowa spółka akcyjna. Będzińscy działacze rozwiązali jednak pierwszą kwestię poprzez pomysł rozgrywania spotkań ligowych w hali sportowej w Sosnowcu (12 km od będzińskiej hali). W najbliższym czasie ma być również powołana do życia sportowa spółka akcyjna.
Rozszerzenie PlusLigi, z której po tym sezonie nie spadł żaden zespół ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. Działacze najlepszych sportowo klubów, których zawodnicy występują również w reprezentacjach swoich krajów, narzekają na niesamowicie napięty terminarz oraz duże obciążenie fizyczne, jakie czeka siatkarzy w najbliższym czasie. Naturalnie rosną również koszty typowo logistyczne, jak przejazdy, zakwaterowanie, opłaty na poczet sędziów, itp.
Podobne odczucia mają włodarze zespołów z również powiększonej I ligi. Kluby z zaplecza PlusLigi mają zdecydowanie niższe budżety, więc zwiększona liczba spotkań będzie dla nich bardzo dużym obciążeniem finansowo-organizacyjnym. Po „przejściu wyżej” Cuprumu oraz Banimexu, a także spadku zespołów z Kęt i Krakowa, w I lidze pozostało 8 drużyn. Do rozgrywek z parkietów II ligowych, awans wywalczyły sobie drużyny SMS-u PZPS I Spała oraz Aluronu Warta Zawiercie. Do ustalonej liczby 14. zespołów pozostały więc 4 wolne miejsca. Działacze PZPS podjęli decyzję o zaproszeniu do gry w lidze spadkowiczów – Kęczanina Kęty oraz AGH 100RK Kraków. Ostatnie dwa miejsca uzupełniły natomiast zespoły Victorii PWSZ Wałbrzych oraz Karpat Krosno (obie drużyny przegrały decydujące mecze o awans z II ligi). Zatem skład I ligi w sezonie 2014/15 prezentuje się następująco:
Camper Wyszków, KPS Siedlce, Ślepsk Suwałki, Stal Nysa, Krispol Września, Energa Pekpol Ostrołęka, Avia Świdnik, Nascon Tychy, Aluron Warta Zawiercie, SMS PZPS I Spała, AGH 100RK Kraków, Kęczanin Kęty, Victoria PWSZ Wałbrzych, Karpaty Krosno.
Ciężko ocenić decyzję związkowców o powiększeniu ligi. Niesie to ze sobą z pewnością większe koszty dla klubów, co prawdopodobnie nie przełoży się natomiast na podniesienie się sportowego poziomu rozgrywek. Z drugiej strony, wejście z półamatorskiej II ligi do profesjonalnych rozgrywek I-ligowych może ułatwić klubowym działaczom pozyskanie sponsorów, o których mogliby pomarzyć w niższej klasie rozgrywkowej. Jak zwykle wszystko ostatecznie „wyjdzie w praniu”. Miejmy nadzieję, że czeka nas kolejny emocjonujący sezon, podczas którego o Camperze będzie znowu głośno.
Turu

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl