Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 marca 2021 r., imieniny Maryny, Tycjana

Szwajcarskie bezpieczeństwo na powiatowych drogach

(Zam: 04.06.2014 r., godz. 17.25)

Szwajcarskie zasady bezpieczeństwa na drogach poznawał wicestarosta Zdzisław Bocian, który wraz z naczelnikiem wydziału dróg i inwestycji z wyszkowskiego Starostwa odwiedził Zurych.

Wizyta miała związek z planowanymi w powiecie wyszkowskim inwestycjami drogowymi w ramach polsko-szwajcarskiego programu współpracy w zakresie zmniejszenia liczby wypadków drogowych. Jak zapewnia Z. Bocian, wszelkie koszty pobytu pokryła szwajcarska fundacja realizująca projekt.

– Ten program w kilku polskich województwach był już realizowany, w województwie mazowieckim jednak dopiero po raz pierwszy. To projekt realizowany we współpracy z Komendą Główną Policji – mówi wicestarosta. – Szwajcarzy przywiązują ogromną rolę do bezpieczeństwa pieszych i pod tym kątem organizują szereg zabezpieczeń.
W ramach porozumienia powiatowi wyszkowskiemu przyznano 2 mln zł, z czego 1 mln jest przeznaczony na poprawę bezpieczeństwa w ruchu na drogach powiatowych, a kolejny na zakup dwóch samochodów policyjnych dla Komendy Wojewódzkiej w Radomiu i Komendy Powiatowej w Wyszkowie i ich utrzymanie przez pewien czas.
Powiat wytypował dziewięć miejsc na powiatowych drogach, które według statystyk są niebezpieczne. Na liście znalazło się miejsca w Zabrodziu – koło szkoły i Urzędu Gminy – w planie jest wybudowanie chodnika oraz dwóch azyli bezpieczeństwa (tzw. sztucznych wysp), Porządziu – skrzyżowanie przy szkole (azyle bezpieczeństwa, przejście dla pieszych), Rząśniku – przy Urzędzie Gminy, Leszczydole – tu ma powstać zatoka autobusowa, przejście dla pieszych, a także w Ochudnie, Brańszczyku, Somiance i Długosiodle. W najbliższym czasie mają zostać opisane, sfotografowane i wraz z propozycjami zmian wysłane do zaopiniowania do Szwajcarii.
– Z komendantem wojewódzkim policji ustaliłem, że oddeleguje swojego naczelnika ruchu drogowego, który we współpracy z naczelnikiem ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie i z naszym pracownikiem wydziału inwestycji dokonają oglądu tych miejsc i zaproponują rozwiązania techniczne typu szykany, znaki aktywne, ale też chodniki w miejscach, gdzie okażą się niezbędne do zwiększenia bezpieczeństwa – mówi wicestarosta Zdzisław Bocian. – Jeżeli zostaną przez stronę szwajcarską zaakceptowane, to w tym roku wyłonimy firmę, która wykona projekty według koncepcji, która zostanie określona. W następnym roku natomiast ogłosimy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy i zrealizujemy tę inwestycję.
A.B.

Komentarze

Dodane przez knur, w dniu 04.06.2014 r., godz. 23.17
Ciekawe czy wśród "szwajcarskich zasad bezpieczeństwa na drogach" jest też zakaz jazdy po pijaku? A może to tylko w Polsce obowiązuje takie archaiczne prawo? Coś mi się wydaje, że w tym przypadku właściwszy byłby wyjazd do Eurodisneylandu. Tym bardziej, że koszt i efekt takiej imprezy pewnie podobny
Leszczydół??
Dodane przez zdiwiony, w dniu 05.06.2014 r., godz. 08.17
"[...]Leszczydole - tu ma powstać zatoka autobusowa, przejście dla pieszych[...]" - bo przecież przy okazji przebudowy drogi nie można było tego zrobić, bo było to niepotrzebne, pomimo że mieszkańcy zgłaszali taka potrzebę. A teraz wielki bocian (celowo z małej litery) się wykaże jak to on dba o bezpieczeństwo...
Dodane przez gb, w dniu 05.06.2014 r., godz. 22.25
To samo nasunęło mi się. Na AWP zbudowano ścieżki rowerowe i chodniki 3lata temu a teraz te chodniki są rozbierane i od nowa układane. To chyba nie szwajcarski a rosyjski sposób myślenia. Swoją drogą wyjazd za darmochę zawsze coś. Może chociaż na przyszłych nowych inwestycjach rozwiązania szwajcarskie staną się normą a nie tylko tak przy okazji.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.06.2014 r., godz. 10.25
Na jesieni zakończy się ten koszmar. Pan Zdzisław bez poparcia PSL nie zdobędzie nawet 200 głosów.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl