Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Mamy prawo wyjechać, chcemy szansy, by zostać...

(Zam: 28.05.2014 r., godz. 17.02)

Bieżący rok wyjątkowo obfituje w okrągłe rocznice. Dwadzieścia pięć lat temu odzyskaliśmy wolność. Piętnaście lat temu wstąpiliśmy do NATO, a dziesięć lat temu do wspólnoty europejskiej. Jest jeszcze jedna rocznica – piętnastolecie samorządu powiatowego. Za rok świętować będziemy dwudziestopięciolecie samorządów gminnych.

To właśnie samorząd ma największy wpływ na nasze życie codzienne. Samorząd to burmistrz i rada gminy, samorząd to starosta i rada powiatu. Samorządy lokalne prowadzą dziś szkoły, szpitale, organizują pomoc społeczną, prowadzą nadzór sanitarno-epidemiologiczny i nadzór budowlany. Samorządowcy są na pierwszej linii i w najbliższym kontakcie z mieszkańcami. Od działań samorządu wielokrotnie zależy poziom życia mieszkańców. Zaangażowanie władz samorządowych jest istotne dla powstawania nowych miejsc pracy, istotne dla stopnia wykształcenia i poziomu życia mieszkańców.
Poziom wykształcenia wprost przekłada się na szanse zatrudnienia, a w konsekwencji na poziom życia. Samorządy mają wielki wpływ na nasze życie, ale same sobie ze wszystkim nie są w stanie poradzić. W polskim Sejmie powołaliśmy zespół parlamentarny do spraw polityki klastrowej. W największym skrócie klastry to współdziałanie samorządów lokalnych z przedsiębiorcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi. Na świecie i w krajach europejskich działalność klastrów w wielkim stopniu przyczyniła sie do rozwoju regionów. Każdemu z nas zależy, aby nasze dzieci mogły żyć i uczyć się tam, gdzie się urodziły. Bardzo ważne jest, aby każdy kto się wychował i wykształcił w konkretnym miejscu mógł znaleźć dobrą pracę w swoim regionie. Urodzić się, wykształcić, żyć i pracować na ziemi ojców to kwintesencja polityki klastrowej. To również główny cel samorządu. Dzisiaj jedną z najwyższych wartości jest wolność wyboru miejsca do życia i swoboda przemieszczania się. Bardzo sobie tę wolność wszyscy cenimy i szeroko z niej korzystamy. Nie ma problemu, gdy młodzi wykształceni ludzie chcą wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia. Problem zaczyna się, gdy młodzi ludzie chcą się kształcić i znaleźć lepsze życie bez konieczności tułania się po świecie. Dla budowania szans na przyszłość szkoły, uczelnie muszą kształcić w kierunkach poszukiwanych przez lokalnych przedsiębiorców. Wszyscy mają wspólny cel. Wszyscy podążają w tym samym kierunku, aż się prosi, aby działać wspólnie. Samorządy, lokalny biznes i lokalne szkolnictwo muszą współdziałać i na szczęście wszyscy to rozumieją, a klastry i polityka klastrowa stwarzają dogodne środowisko do tej współpracy.
Bartłomiej Bodio

Komentarze

Jednym słowem
Dodane przez Anonim, w dniu 28.05.2014 r., godz. 23.25
Wyjaśnienie dla tych, którzy nie rozumieją bełkotu Wielce Czcigodnego Pana Posła załóżcie klaster ds. wolności, a na pewno będziemy mieli jej więcej!
Jednym słowem: bełkot.
Dodane przez Arek, w dniu 28.05.2014 r., godz. 23.30
Zamiast zakładać kolejne zespoły trzeba obniżyć podatki, uprościć prawo i zmniejszyć biurokrację.
Dodane przez TD, w dniu 28.05.2014 r., godz. 23.46
Po 25 latach sprawcy komunistycznych mordów nadal cieszą się wolnością. Co właściwie świętujemy?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta