Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 stycznia 2021 r., imieniny Felicji, Rafała

Muzeum w Dębinkach: powiat jest otwarty na rozmowy

(Zam: 28.05.2014 r., godz. 16.40)

– Bardzo fajny pomysł – mówi starosta Bogdan Pągowski o utworzeniu muzeum Cypriana Kamila Norwida w pałacu w Dębinkach. Plany utworzenia instytucji kulturalnej tego typu ma Fundacja Museion Norwid z Warszawy.

O przeniesieniu Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z pałacu w Dębinkach mówi się od dobrych kilku lat.
Starosta zapewnia, że na rozmowy w tym temacie jest otwarty, chociaż najlepszym rozwiązaniem wydaje się przetarg i zbycie nieruchomości.
– Takie mieliśmy zamiary – mówi o sprzedaży. B. Pągowski. – Utrzymanie pałacu, już po przeniesieniu domu dziecka byłoby dla nas trudne, a pieniądze mamy na co wydać – chociażby na szpital.
Do sierpnia Starostwo ma przygotować program i szacunkowy harmonogram remontów, które powinny być przeprowadzone w samym pałacu i bocznych budynkach – taki obowiązek nakłada na samorząd konserwator zabytków. Jak mówi B. Pągowski, powiat nie ma na razie w planach modernizacji, bo nie ma pieniędzy. Może więc warto poważniej zastanowić się nad propozycją Fundacji i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, tym bardziej, że jej przedstawiciele oferują całkowite pokrycie kosztów remontu i wyposażenia.
W ubiegłym tygodniu Fundacja wysłała do Starostwa oficjalne pismo, w którym przedstawiła swoją wizję funkcjonowania placówki w nowej formie.
To nie pierwsza propozycja utworzenia muzeum w Dębinkach. Jakiś czas temu muzeum romantyzmu chciał tam stworzyć marszałek województwa mazowieckiego.
A.B.

Komentarze

Dobra wiadomość
Dodane przez Przyjaciel, w dniu 03.06.2014 r., godz. 18.13
Zbycie pałacu to najgorszy pomysł. Trudno wyobrazić sobie naprawę reputacji kogoś kto zdecyduje się na sprzedaż za parę groszy. Ile w powiecie jest obiektów, które mogą się pochwalić taką historią i powiązaniami? Oczywiście szpital jest najważniejszy ale pieniądze muszą być i na jedno i drugie. Żeby rozwijać szpital koniecznie sprzedajmy coś innego. Może ktoś wpadnie na pomysł co jeszcze można sprzedać zamiast upierać się, że pałac? Trzeba się cieszyć, że jest dobra wola stron i szansa na pieniądze na remont.Trzeba zachować ostrożność, nie dopuścić do przeniesienia własności i ruszać do przodu. Szkoda, że nikt na razie nie chce ujawnić szczegółów dotyczących planów na funkcjonowanie pałacu. Marzy nam się centrum kultury na kształt Żelazowej Woli. Gdzie w tym wszystkim jest gmina, która przez ostatnie lata zaniedbała sprawę chociaż pałac jest na jej terenie? W dalszym ciągu zajmuje się szkoleniami dla nauczycieli z Urli?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl