Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2020 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza

Okiem rzuciłam

(Zam: 21.05.2014 r., godz. 13.03)

Miałam mały problem ze skomentowaniem tego, na co w gazetkach z ubiegłego tygodnia zwróciłam uwagę. Ściśle określony limit znaków ograniczył mnie do napisania tylko o tym:
Jakże prawdziwe są słowa, że porażka jest sierotą, sukces zaś ma wielu… ojców.

7 maja „Camper” został mistrzem I ligi siatkarzy! Wszyscy „Camperowi” gratulują sukcesu. Ja również. Wokół „Campera” zrobiło się zamieszanie. W zamieszaniu, warto się wypowiedzieć, gdyż w tym momencie jest to bardzo medialne. Oznacza to, że się interesujemy, cieszymy, kibicujemy i zaczynamy obiecywać. Burmistrz wraz z wicestarostą zaczęli prześcigać się w pomysłach pomocy „Camperowi” i zastanawiają się, czy przypadkiem nie zabrać się za budowę nowej hali sportowej. Niebieska gazeta w artykule „Raczej nie teraz, prezesie” zastanawia się, czy miasto stać na budowę i utrzymanie nowej hali sportowej. Burmistrz co prawda od dawna nas straszy, że zburzy stary stadion i wybuduje nowy na wyszkowskich polach. Będzie nowy stadion, to być może będzie również nowa hala sportowa (tym razem pełnowymiarowa). Skoro burmistrz obiecuje, to również wicestarosta składa nowe obietnice i proponuje wybudowanie hali powiatowo-gminnej przy Zespole Szkół nr 2 w Wyszkowie. Pan Z. Bocian szybciutko oszacował koszty inwestycji na, bagatela 14 mln zł. Ja natomiast zastanawiam się, czy władzunia zdecyduje się na wspólną, tak dużą inwestycję i czy rysunek – wizja hali sportowej stanie się plakatem wyborczym dla któregoś z tych panów.
***
Komu wierzyć?
„Głos Wyszkowa” poinformował nas, co otrzymaliśmy od Unii w ciągu 10 lat członkowstwa. Zarówno powiat, jak i gminy pochwaliły się, ile komu udało się pozyskać unijnych funduszy. Wielokrotnie czytałam, że gmina Wyszków jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Wielokrotnie internauci domagali się konkretnych informacji, jakie konkretnie kwoty gmina Wyszków „dostała” od Unii. Przedstawione zestawienie ujawnia, że gmina Wyszków w latach 2004-2014 pozyskała 22 898 213 zł, gmina Rząśnik w tym samym czasie pozyskała 27 298 022 zł, natomiast gmina Somianka 22 872 461 zł. Dokonałam odejmowania i stwierdziłam, że liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w minionym 10-leciu jest gmina Rząśnik, która od Unii dostała więcej o 4 399 809 zł niż gmina Wyszków. Gmina Somianka jedynie o 25 752 zł jest „gorsza” od gminy Wyszków w dostawaniu unijnych pieniędzy.

Czytam dalej, i tu niespodzianka!
W „Nowym Wyszkowiaku” również mamy zestawienie pozyskanych przez gminy środków unijnych (artykuł pt. „Unia nam dała…”). Według tego zestawienia gmina Wyszków otrzymała z Unii 23 400 000 zł. Gmina Rząśnik dostała natomiast 12 000 000 zł oraz 16 000 000 zł na inwestycję, którą obecnie realizuje (nie wiem niestety, czy kwoty te należy do siebie dodać, czy też nie. Jeśli kwoty podlegają sumowaniu, to otrzymamy 28 000 000 zł).
Czytając informacje z obydwu gazet stwierdziłam, że dalej nie wiem, ile kto uszczypnął środków z unijnej kasy. Dalej nie wiem, kto jest liderem w ich pozyskiwaniu, kto zajmuje drugie miejsce, a kto nie walczył o unijne pieniądze.
***
Jak się z tym nie zgodzić?
W „Wyszkowiaku” ukazał się obszerny wywiad z panem Jarosławem Kalinowskim, kandydatem do Parlamentu Europejskiego. Analizy wywiadu należy dokonać samemu. Jedni będą nim oczarowani, inni znajdą w nim trochę niejasności. Ja na przykład nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, co pan J. Kalinowski zrobił dla powiatu wyszkowskiego, który podobno jest tak bliski jego sercu. Nie znalazłam również logicznego wyjaśnienia, po co w Wyszkowie jest jego biuro poselskie, skoro zamknięte jest ono na patyk. Pan Jarosław Kalinowski wywiad kończy się słowami „W samorządzie jest tak, że albo się potrafi z ludźmi rozmawiać i dla nich pracować, albo nie i żadne umiejętności podporządkowywania ludzi, wyborców nie pomogą. Jestem o tym przekonany”. Pomyślałam sobie, że umiejętności rozmowy z wyborcami i chęci pracy dla nich nie doczekamy się od naszych obecnych włodarzy. Bardzo bym jednak chciała, by przyszli rządzący zaczęli w końcu rozmawiać ze swoimi wyborcami nie tylko w czasie kampanii wyborczej. Chciałabym również, aby przyszła władza zaczęła pracować na rzecz społeczności lokalnej.
***
W mojej gazecie ukazał się kolejny felieton posła Bartłomieja Bodia. Pan poseł wyśpiewał pieśń pochwalną o Unii Europejskiej. Dzięki niej mamy, dzięki niej istniejemy, dzięki niej podróżujemy. Dzięki Unii mamy Internet, telefony komórkowe i TV w technologii cyfrowej. Dzięki Unii taniej kupujemy artykuły spożywcze. Zdawać by się mogło, że gdyby nie Unia, nas by wcale nie było. Gdyby nie Unia, cofnęlibyśmy się w epokę kamienia łupanego. Na forum internetowym znalazłam komentarz „Wielce czcigodny Panie Pośle, bogactwa nie tworzy się poprzez przepływ kasy, ale pracą! I dlatego należy obniżyć podatki, uprościć przepisy prawa i ograniczyć biurokrację, aby ludzie mogli swobodnie pracować i bogacić się. A nie wmawiać im, że darowizny uczynią ich bogatymi”. Mam wrażenie, że nie tylko mnie zirytował Pana felieton.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 21.05.2014 r., godz. 15.43
Camperowi należy pogratulować zdobycia mistrzostwa I ligii. Z wypowiedzi prezesa Czyżaka wynika, że nie bedzie wielkich zmian chce utrzymać skład i powalczyć o powtórzenie mistrzostwa. Warto pokazać sie także w pucharach i dotrwać do rywalizacji z drużynami PlusLigi. Jednak przetacza się także dyskusja o akcesie do Plusligi, budowie lub modernizacji hali sportowej. To trudna sprawa bo jest wiele niewiadomych. Po pierwsze Plusliga jest zamknięta i kryteria awansu do niej są zmienne i uznaniowe, zależne od kaprysu PLPS. Jeśli popatrzymy na NBA i NHL to tam kryteria są jasne. Nie ma żadnych dodatkowych I ligi czy rozgrywek II ligi czy III ligi, draft nowych zawodników jest z ligi uniwersyteckiej czy zawodników zagranicznych. Ta decyzja, o zamknięciu I ligi, jest nieprzemyślana i po prostu głupia. Nie wiadomo z ilu drużyn ma byc Plusliga, I liga będzie coraz bardziej słaba i nieatrakcyjna bo awansują dobre zespoły, nie spadają drużyny z Plusligi a awansujące z II ligi są duzo słabsze. Czy drużyna może spaść z Plusligi ? Oczywiście może np nie wygrywając w sezonie 5 meczów. Ale to też może byc uznaniowe. Bez dokładnego wyjaśnienia zasad akcesji do Plusligi trudno zdecydować się na budowę nowej Hali Sportowej bo możemy nie spełnić kolejnych warunków i klops. Druga sprawa to rozwój wyszkowskiej siatkówki. Jest klasa sportowa w szkole podstawowej i gimnazjum na Polonezie, jest UKS Polonez,który nie dostał ostatnio dotacji z Urzędu Miejskiego na siatkówkę, nie ma klasy sportowej na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej o profilu siatkówki. Proponowano wicestaroscie utworzenie klasy siatkarskiej przy Norwidzie ale to nie wypaliło. Są akademie siatkarskie prowadzone przez Camper ale czy zawodnicy z nich startują w rozgrywkach, turniejach. Tego nie wiem. Dlatego warto w te działania w siatkówkę tchnąć więcej energii aby luka między siatkówką na poziomie I ligi albo Plusligi a pozostałymi etapami szkolenia nie była tak wielka. Należy życzyć prezesowi Czyżakowi i jego współpracownikom wiele sił w przezwyciężaniu kolejnych problemów.
Dodane przez Zygfryd D., w dniu 21.05.2014 r., godz. 21.02
"Są akademie siatkarskie prowadzone przez Camper ale czy zawodnicy z nich startują w rozgrywkach, turniejach. Tego nie wiem." - Co pan bredzi o "akademi siatkarskiej" ? Wszyscy o niej słyszą przy gminnych dotacjach, tylko mało kto ją widział. Wielu mówi, że to pic na wodę jak film 300!
Dodane przez Kolo, w dniu 21.05.2014 r., godz. 23.40
Cytuję: "jesteśmy liderem" koniec cytatu, w czym, można autora zapytać?
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 22.05.2014 r., godz. 13.02
Panie Zygfrydzie, nie zajmuję się szpiegowaniem, skoro są o nich informacje na stronie klubu to nie będę dochodził. Obserwuję Campera od początku, jest aktywnym kibicem, widzę jaki nastąpił postęp, jak dużo właściwych decyzji podjął prezes Czyżak i jak dużo ma przy tym szczęścia, więc może Mu się szczęśliwie uda wprowadzić Campera do PlusLigi. Natomiast problem jest taki, że władza w Wyszkowie może podejść do inwestycji bezkrytycznie, bez żadnych konkretnych zobowiązań Campera i Plusligi, wybudować kolejną halę sportową za kilkanaście milionów i tak hala będzie pusta i będzie niszczeć. Już są głosy np pana Gizińskiego w Nowym Wyszkowiaku, aby się nie zastanawiać i budować. Ja tak sprawy nie stawiam.
Dodane przez Zygfryd D., w dniu 22.05.2014 r., godz. 20.34
Panie Grzeorzu, jest w necie artykuł mówiący o akademi szkolącej 300 osób. Stąd moje "300" wspaniałych. W rzeczywistości cała ta "akademia" to jedna wielka błazenada, przykrywka pod wyciągnięcie kasy z miasta. Chodzi mi tylko o prawdę, nie interesuje mnie propaganda uprawiana w tej sprawie na stronie internetowej klubu.
Dodane przez Side, w dniu 23.05.2014 r., godz. 23.58
Ciekawa dyskusja. Co z tymi 300? Może Grzegorz G. zainteresuje się bliżej sprawą. Zygfryd D. może poda link do artykuło o 300?
Dodane przez Hajke, w dniu 27.05.2014 r., godz. 11.54
Nie macie wrażenia, że nowywyszkowiak ze szczura chciałby zrobić tłusta świnię, aby tylko przypodobać się władzuni?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl