Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 maja 2020 r., imieniny Feliksa, Ferdynanda

Jedność w różnorodności

(Zam: 21.05.2014 r., godz. 12.41)

Bogactwo tradycji, wielobarwność regionów i inne walory państw członkowskich Unii Europejskiej wyszkowscy gimnazjaliści zaprezentowali 9 maja podczas wyszkowskich obchodów Święta Europy.

Wydarzenie z udziałem m.in. ambasadora Malty w Polsce odbywało się pod honorowym patronatem wojewody mazowieckiego.

To pierwszy raz, kiedy gmina Wyszków zorganizowała tak dużą uroczystość z okazji Święta Europy. W tym roku jednak wiąże się ono z 10-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 zebrali się młodzie ludzie, którzy na swoich stoiskach prezentowali państwa zjednoczonej Europy – były na nich rekwizyty kojarzące się z poszczególnymi krajami. Gimnazjaliści nierzadko w kostiumach nawiązujących do tradycji narodów, przed publicznością prezentowali ciekawostki na temat państw.
Uroczystość zainaugurowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta wyszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, która pod kierunkiem Franciszka Józefa Bieganowskiego zagrała „Odę do radości”, czyli hymn Unii Europejskiej. Potem jeszcze kilkakrotnie prezentowała znane melodie z różnych krajów.
Wśród gości wydarzenia prócz ambasadora Malty w Polsce Pierra Clive Agiusa, wojewody Jacka Kozłowskiego byli m.in. burmistrz Grzegorz Nowosielski, europoseł Jarosław Kalinowski, dziekan Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku prof. Zbigniew Leszczyński. Oni oficjalnie otworzyli spotkanie.
– Zapraszamy do szczególnej podróży po różnorodnej Europie, która będzie interesująca, wesoła, rozśpiewana i taneczna – mówił G. Nowosielski.
– Dziś, kiedy zbudowaliśmy wspólny dom, możemy dzielić wartości, zasady. To dom, który dla wielu był tylko marzeniem – podkreślał Pierr Clive Agius. – Nasza unikalność nie została zagubiona. Minęło 10 lat i nie straciliśmy tej różnorodności, która jest naszą siłą, bogactwem. Tworzenie Europy to tworzenie pokoju. Nic więc dziwnego, że Ukraina chce być bliżej niej.
– Po maturze pod koniec lat 70. zetknąłem się z opozycją demokratyczną i zaangażowałem się w jej działalność, bo nie godziłem się na tamtą rzeczywistość – wspominał Jacek Kozłowski. – Nie myśleliśmy o zrobieniu karier, nie śmieliśmy marzyć, że Polska za tak niedługo odzyska wolność. Nie śmiałem marzyć, że za mojego życia nasz kraj znajdzie się w Unii Europejskiej – dodał.
Jak stwierdził, członkostwo naszego kraju w UE to konsekwencja przemian sprzed 25 lat.
– Przyjechałem tu z Warszawy trasą S8 zbudowaną za pieniądze z Unii Europejskiej, a lada chwila zostanie ona przedłużona o obwodnicę Marek, finansowaną również ze środków unijnych – podkreślił. – To nasz obowiązek, żeby w przyszłości ten dług, nie materialny, lecz moralny, spłacić innym krajom. Nie chodzi bowiem tylko o to, co dostaliśmy od Unii Europejskiej, ale też co możemy do niej wnieść.
Jarosław Kalinowski wspominał m.in. swoje negocjacje z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczące przyłączenia Polski do tego grona.
– Mam poczucie, że uczestniczyłem w czymś niezwykłym, wielkim, czymś, co jest w historii Polski jednym z najważniejszych wydarzeń – przyznał.
Opowiedział też o swojej pracy jako europosła. Z kolei burmistrz chwalił się inwestycjami współfinansowanymi przez Unię Europejską. Na 10-lecie członkostwa Polski w tej organizacji gmina wydała też ulotkę rozdawaną wśród gości. Goście mogli też zabrać foldery dotyczące zjednoczonej Europy, jej krajów itp. Swoją prezentację miała również Dagmara Sobczyk-Stankiewicz z Ośrodka Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl