Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 grudnia 2023 r., imieniny Blanki, EligiuszaMuzeum C.K. Norwida w Dębinkach?

(Zam: 14.05.2014 r., godz. 17.18)

Fundacja Museion Norwid chciałaby uruchomić Muzeum Cypriana Kamila Norwida w pałacu w Dębinkach, w którym obecnie mieści się dom dziecka. O planach informuje na swojej stronie internetowej. W skład fundacji zawiązanej w połowie marca tego roku wchodzą osoby, które zawodowo i hobbystycznie zajmują się twórczością Norwida.

 
Muzeum C.K. Norwida w Dębinkach?
Od kilku lat organizują konkursy norwidowskie i prowadzą bloga poświęconego poecie. Tam też czytamy: „Fundacja „Museion Norwid” stawia sobie za cel przede wszystkim właśnie stworzenie takiego muzeum, które byłoby jednocześnie centrum różnego rodzaju lokalnych i ponadlokalnych przedsięwzięć związanych z Norwidem, a także domem pracy twórczej da norwidologów. Istnieje realna szansa, by siedzibą planowanego muzeum stał się pałac w Dębinkach, a więc miejsce, w którym poeta spędził wiele miesięcy swojego życia na dworze Ksawerego Dybowskiego. W sytuacji, gdy niemożliwe jest wykorzystanie na ten cel rodzinnego dworku poety w Głuchach, pałac, z którym Norwid był realnie związany i który po latach przywoływał we wspomnieniach i rysunkach, wydaje się miejscem bardzo dobrym na poświęcone poecie muzeum. Obecnie w pałacu mieści się dom dziecka, wiemy jednak, że są plany przeniesienia tej placówki do innego obiektu. Wydaje się, że jest to dobra okazja, by w pałacu powstało muzeum Norwida”.
– Od paru lat chodziłem z tą inicjatywą między kilkoma adresami – mówi Jacenty Matysiak z zarządu fundacji. – U jednych napotykałem niechęć, u innych niemoc. Oczywiście u starosty też byłem, i to trzykrotnie.
Z informacji Jacentego Matysiaka wynika, że jeśli miałoby dojść do finalizacji przedsięwzięcia, to starosta proponuje ogłoszenie przetargu. Jeśli do tego dojdzie, fundacja zamierza do niego stanąć, jednak, jak przyznaje wynik może być różny, bo nie każdą kwotę będzie w stanie zapłacić.
– My uważamy, że niezależnie, kto wygra, to szkoda tych pieniędzy. Za nie można zrobić dużą część remontu. A odrestaurowany budynek, z funkcją jaką my proponujemy, to dla powiatu kilkukrotnie większe wpływy niż prywatny obiekt. Lokalne zatrudnienie, turyści, bytność elity intelektualnej z całego kraju. Nie mówię już o reklamie regionu – wyjaśnia Jacenty Matysiak. – Proszę nie zapominać, że za siedem lat jest dwusetna rocznica urodzin Norwida. Ta data może być dla powiatu wielkim ogólnokrajowym sukcesem. Uważamy, że już sam remont obiektu to mogą być wpływy do kasy powiatu od lokalnych przedsiębiorców. My ze swojej strony gotowi jesteśmy odrestaurować obiekt i wyposażyć go.
Niestety, nie udało nam się porozmawiać ze starostą Bogdanem Pągowskim, co sądzi na temat pomysłu fundacji (w ubiegłym tygodniu był na wyjeździe).
A.B.

Komentarze

Dodane przez Marko, w dniu 14.05.2014 r., godz. 20.43
To naprawdę dobra wiadomość. Już raz straciliśmy szansę utworzenia norwidowskiego ośrodka na wyszkowskiej ziemi, środki przeszły koło nosa, a placówka powstała po sąsiedzku, w dworze w Chrzęsnem (powiat wołomiński). Oby kolejny raz nie zmarnować okazji.
Dodane przez Asia, w dniu 14.05.2014 r., godz. 22.10
Najgorzej żeby pałac trafił w ręce nowobogackiego prywaciarza i został na lata zamknięty jak dworek w Głuchach.
Dodane przez Sąsiad, w dniu 15.05.2014 r., godz. 12.38
A Struzik nie ostrzy już sobie zębów na ten obiekt. Oczywiście prywatnie?
Dodane przez ola, w dniu 16.05.2014 r., godz. 16.05
raczej ruina a nie "pałac" - Starosta dobrze robi, że nie chce inwestować w kolejne miejsce kultu, są ważniejsze wydatki w powiecie dla żyjacych
Dodane przez J, w dniu 18.05.2014 r., godz. 12.51
Jakie?
Dodane przez ola, w dniu 18.05.2014 r., godz. 19.50
np. drogi, bezpieczeństwo, ogólny ład i porządek, szkolnictwo, zdrowie, itd., itp.
Dodane przez Kaliope, w dniu 18.05.2014 r., godz. 21.38
Starosta nie ma skutecznych pracowników, którzy potrafiliby zdobyć odpowiednie dotacje jak w przypadku Wołomina gdzie pozyskano takie na dwór w Chrzęsnem.
Dodane przez J, w dniu 18.05.2014 r., godz. 23.42
Jakie kolejne?
Dodane przez ola, w dniu 19.05.2014 r., godz. 08.57
to prawda, stanowiska i pensje są a efekty, każdy widzi...
Dodane przez ola, w dniu 19.05.2014 r., godz. 19.42
dla J - kolejne, nowy dom dziecka, nie spadnie przeciez z nieba, bo gdyby tam byl dawno by juz wyjadowal przy takich usilnych staraniach w ostanich latach
Dodane przez M, w dniu 19.05.2014 r., godz. 20.18
Od domów dziecka się odchodzi. Tego obiektu szkoda dla kilkunastu podopiecznych placówki. Dzieciom trzeba znaleźć rodziny, a obiekt powinien służyć ogółowi. Co nam po zamknięciu go, przez kolejnego "dorobionego" mecenasa?
Centrum kultury
Dodane przez Przyjaciel, w dniu 19.05.2014 r., godz. 23.19
To dobrze, że znalazł się ktoś kto chce się zająć tworzeniem tego co już dawno powinno powstać. Od czegoś trzeba zacząć. Prosimy o więcej szczegółów w tej sprawie. Obiekt już dawno powinien mieć przypisane na stałe przeznaczenie jako muzeum i centrum kultury otwarte dla wszystkich. Podejmowane działania powinny być tym celom podporządkowane. W żadnym wypadku nie może być mowy o sprzedaży pałacu czy jego oddaniu na własność. W celu prowadzenia działalności możliwa jest za to każda inna forma udostępnienia, która nie doprowadzi do przeniesienia własności a umożliwi realizację planów pomysłodawcy. Jeśli mówi się o przetargu to powinien on dotyczyć tylko pomysłów na zarząd i pozyskanie funduszy. Głównymi uprawnionymi do głosu w tej sprawie powinni być mieszkańcy Dębinek i najbliższej okolicy (gminy Zabrodzie) a Starosta powinien reprezentować ich interesy. Jeśli miało by być inaczej to może świadczyć o tym, że chyba coś komuś się pomieszało.To na terenie Dębinek pałac się znajduje a Starosta został powołany po to, żeby zarządzać tym majątkiem i go utrzymywać a nie być jego likwidatorem. Jeśli powiat myśli o sprzedaży pałacu, to niech rozpocznie w pierwszej kolejności od sprzedaży dróg powiatowych - one też wymagają remontów, nakładów i zajmowania się nimi - wyjdzie na to samo i cel zostanie osiągnięty (nie będzie się czym zajmować i będzie tylko polityka). Jak zostaną sprzedane wszystkie drogi i pozostałe budynki powiatowe będziemy wiedzieli że może faktycznie przyszła pora także na pałac w Dębinkach. Nawet jednak wtedy, należy przed sprzedażą sprawdzić możliwości przekazania go innej instytucji państwowej lub gminie. Skoro do tej pory pomysłów na pałac nie było, co może dziwić, to należy spróbować pomóc temu kto je przyniósł i jednocześnie prowadzić nad ich realizacją wnikliwy, szczegółowy nadzór, w tym finansowy. W dalszym ciągu dziwi kontynuacja polityki bierności władz gminnych w tej sprawie.
PIS
Dodane przez PIS, w dniu 19.05.2014 r., godz. 23.36
Nigdy już nie zapomnimy, że wyszkowski PIS proponował sprzedaż pałacu za marne parę groszy i mam nadzieję, że zostanie to zauważone w wynikach tegorocznych wyborów. Sprzedaż dróg proponuję rozpocząć od tej najbliższej, osobie, która zaproponowała sprzedaż pałacu
Dodane przez Iza, w dniu 20.05.2014 r., godz. 21.37
Co do wioskowych aktywistów, to przyznajcie, że nie potrafiliby we właściwym stanie utrzymać wiejskiej remizy, a co mowić o pałacu. Już Bractwo Zabrodzkie chciało przejąć młyn w Niegowie, ale szybko zeszło z tym na ziemię. Pałac powierzyc lub preferencyjnie sprzedać na właściwy cel, który będzie służył wszystkim.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta