Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyNowoczesne kino w trzech wymiarach

(Zam: 09.04.2014 r., godz. 17.27)

Filmy w technologii dwu- i trójwymiarowej z doskonałym obrazem i dźwiękiem w klimatyzowanej sali można teraz oglądać w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Wydane na modernizację i cyfryzację kameralnej sali 356 tys. zł pozwoliło dostosować to miejsce do możliwości technicznych na miarę XXI wieku.

„Hutnik” do tej pory odtwarzał filmy tylko z analogowych taśm – to już przestarzała technologia, stąd też trudno dostępna ilość filmowych kopii. W przeprowadzeniu niezbędnych prac ośrodkowi pomogło dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W czwartek 2 marca WOK zorganizował specjalny pokaz możliwości kameralnej sali dla przedstawicieli władz miasta, mediów. Uczestniczyli w nim też byli dyrektorzy „Hutnika”, kierownicy miejskich jednostek. Zobaczyli zarówno zwiastuny filmów, które w najbliższych tygodniach będzie wyświetlał WOK, jak i obrazy demonstracyjne pozwalające ocenić wersje 2D i 3D z wykorzystaniem specjalnych okularów.
– Nasz wyszkowski dom kultury jest już prawdziwie europejskim domem kultury. I to pod względem technicznym i artystycznym – stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Myślę, że nie ustępuje tego typu placówkom z wielu większych od Wyszkowa miast. To bardzo cieszy, tym bardziej, że w dobie zaspokajania tak wielu potrzeb ciała często zapomina się o potrzebach ducha. Staramy się w Wyszkowie dzielić pieniądze jak najsprawiedliwiej i pamiętać, że te wszystkie drogi, parkingi, chodniki też prowadzą do miejsc, w których wyszkowianie chcą odpocząć, rozwijać się duchowo, po prostu przebywać – stwierdził. – Jestem przekonany, że to kino będzie miało swój klimat, zdobędzie rzesze wyszkowskich kinomanów, do których ja też na pewno będę się zaliczał.
– Jako szef instytucji kultury cieszę się ogromnie, że potrzeby kulturalne są zauważane przez nasze władze – podkreślił dyrektor WOK Mariusz Kowalski, który dziękował osobom i instytucjom mającym wkład w realizację przedsięwzięcia.
Wymienił m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, radnych, wykonawcę inwestycji, pracowników Urzędu Miejskiego.
– Nie byłoby z całą pewnością takich efektów bez szczególnego zaangażowania i pasji osób zaangażowanych przy tym projekcie – powiedział dziękując pracownicy WOK Małgorzacie Wyszyńskiej i pozostałym podwładnym. – Warunkiem ubiegania się o pieniądze z PISF było należenie do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. WOK należał od 2006 r. do sieci, odnowił teraz swoją aplikację – podkreślił.
Łącznie na modernizację i cyfryzację „Hutnik” wydał 356 645,48 zł, z czego 155 000 to dotacja PISF, reszta to wkład własny gminy Wyszków.
– Członkostwo w sieci daje nam możliwości pozyskiwania wsparcia, również finansowego do różnego rodzaju działalności związanej z filmem i okołofilmowej – zauważył Mariusz Kowalski. – Możemy ubiegać się o dofinansowanie na doposażenie kina.
Jak zapowiedział, „Hutnik” planuje zakup programu i sprzętu do elektronicznej sprzedaży biletów kinowych z możliwością jego rozszerzenia do wszystkich imprez biletowanych.
– System ten staje się powoli standardem obowiązującym w tego rodzaju placówkach – zaznaczył.
WOK chce się też ubiegać się o dofinansowanie organizacji kina plenerowego i warsztatów kinowych dla dzieci.
W kameralnej sali kinowej pojawił się nowy sprzęt do projekcji, głośniki, ale też nowy ekran, elektronicznie sterowana kurtyna, system oświetleniowy, podświetlenie schodów.
– Kino cyfrowe to nie tylko doskonały, czysty i pozbawiony drgań obraz, ale również doskonałej jakości dźwięk – zauważył M. Kowalski. – Technika kina cyfrowego po raz pierwszy wprowadziła do kin wysokiej jakości, nieskompresowany cyfrowy dźwięk o wysokiej dynamice, stawia to przed systemem nagłośnienia wysokie wymagania – zaznaczył. – Udało nam się pozyskać niebywałe wręcz narzędzie i tylko od nas będzie zależeć, w jaki sposób i z jakim efektem je wykorzystamy. Mogę obiecać, że zgodnie z nazwą „Kino dobrych filmów” będziemy prezentować wyłącznie najlepsze filmy.
– Ludzie z pasją mogą realizować marzenia nie tylko swoje, ale i nasze – dziękowała za tę inwestycję Mariuszowi Kowalskiemu przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
– Teraz to jest jak statek kosmiczny, urządzenia nafaszerowane elektroniką, coś wspaniałego – zachwycał się wiceprzewodniczący Rady Jerzy Kruk.
W WOK „Hutnik” można już oglądać nowości filmowe w najwyższej jakości. Szczegółowy repertuar publikujemy na stronie 15.
J.P.

Komentarze

Dodane przez knom, w dniu 09.04.2014 r., godz. 19.45
Ameryka pełna gembom! To teraz prosze dyrektora żeby zaniechał oszczędności na wentylacji tej ciasnej salki. Czasem jest taki zaduch, ze trudno wysiedzieć.
Dodane przez Jan4P, w dniu 09.04.2014 r., godz. 20.40
Hutnik wychuchany na glans, ale repertuar (ofertę) mamy tam marniutką. Jak w kryzysie. Były czasy, byli dyrektorzy, za których w Domu Kultury aż kipiało.
Dodane przez Anonim, w dniu 09.04.2014 r., godz. 21.06
A ile trzeba byłoby wydać aby dostosować dyrekcję do tego przybytku?
Dodane przez Asia, w dniu 09.04.2014 r., godz. 22.15
Warunkiem ubiegania się o pieniądze z PISF było należenie do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. WOK należał od 2006 r. do sieci, odnowił teraz swoją aplikację - podkreślił. Dlaczego musiał odnowić? Coś było zaniedbane w tym temacie :)
Dodane przez O.N.A., w dniu 10.04.2014 r., godz. 09.32
To prost Asiu - cięcia budzetowe, kultura moze zdechnąć, ale szałajda musi sie wyżywic. Słyszał kto zeby zabrakło np. na premie dla dyrekcji, albo na podwyżkę? Niezależnie od sukcesów.
żal
Dodane przez żal, w dniu 11.04.2014 r., godz. 12.16
Kino Stare zniszczone, zdewastowane nie do odnowienia ani odzyskania STRATA
Dodane przez Mozi, w dniu 11.04.2014 r., godz. 15.45
Mozi do odnowienia, a Mozi nie do odnowienia.
Dodane przez KuntaKinte, w dniu 12.04.2014 r., godz. 21.33
Zobaczcie jakie to są koszta takiej cyfryzacji. Urządzenie projekcyjne tyle kosztuje? Przypuszczam, że wątpię.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl